środa, 17 czerwca 2020

Trollius - Pełnik - Kogelboterbloem

                                                 Pełnik, w niejednej, ale w kilku słonecznych odsłonach. W zależności od gatunku, (jest ich 30) i wielu, wielu hybrydowych mieszańców, piękne 'podwójne jaskry' możemy podziwiać w takich kolorach jak: żółty, cytrynowy, złoty, czy pomarańczowy. Wskazane nasadzenie w grupach. Taka jasna kwietna plama, daje bardzo atrakcyjny oddźwięk całej naszej zielonej przestrzeni. Wyraziste kwiatostany zdobią odcinając się od zielonego listnego tła do ostatniego promienia słońca. To byliny, które warto mieć.
                                                              Globeflower.eng
Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'
O ile większość roślin wieloletnich źle znosi nadwyżki wody z gruncie, tak pełnikom w to graj. Także , jeśli w naszym ogrodzie jest taka miejscówka, to już wiadomo, czym można ją zagospodarować. Bylina kępiasta, kłączowa - tak więc mamy tutaj na myśli ewentualnie lekko podmokły teren, a nie stojącą wodę. Wszystko zagra, gdy od dołu odpowiednia ilość wilgoci, a z góry słonecznych kąpieli. Czyli w bardziej zacienionym stanowisku, gleba powinna być tylko
o umiarkowanym stałym stopniu wilgotności. Uprawa pełników nie nastręczy nam problemów pod warunkiem, że od samego początku zaoferujemy im najlepsze warunki. W zależności od gatunku, odmiany - rośliny mogą osiągnąć wysokość pomiędzy 10, a nawet 90 centymetrów. Efekt 'wow', gdy grupa przynajmniej kilku 'pełnikowych' kęp. Sztuka od sztuki co 30 centymetrów, na metr kwadratowy 7 do 9 sztuk. Są odmiany wczesne i później kwitnące, także można, poza wysokością poszczególnych,  również zasugerować się tym i stworzyć rabatę, która kwitnącymi ozdobami będzie cieszyła od połowy maja do końca sierpnia. Najpopularniejsze w sprzedaży mieszańce, między innymi ten wspaniały  ze zdjęć 'Cheddar', to byliny kwitnące przed druga połowę wiosny do końca czerwca.
Obrywanie przekwitających kwiatostanów, wzmocni rośliny i wydłuży o kilka, a nawet o kilkanaście dni ich porę kwitnienia. Pełnik należy do rodziny jaskrowatych, także wszystkie zabiegi

Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'
pielęgnacyjne przy tych roślinach wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, unikniemy wówczas bolesnych podrażnień skóry, oczu. 
                         Linia brzegowa strumyków, bliskość oczka wodnego, stawu - to wszystko wydaje się naturalnym wyborem do nasadzeń - kłączowe byliny, które lubią podmokłe podłoże. Jeśli mamy takie możliwości w swojej zielonej przestrzeni, tak właśnie zagospodarujmy tymi plantami. Gleba o pH neutralnym w kierunku zasadowego. Gdy w ogrodzie ziemia zakwaszona, przed sadzeniem w dołek zetrzyjmy kilka kawałków kredy. Następnie rok rocznie przy wiosennym pierwszym zasilaniu do kompostu dodajmy startą kredę - ten 'dokarmiacz' ulokujmy w kilkunastu niezbyt głębokich dołkach wokół pełników. Przez sezon możemy posiłkować się dostarczaniem naturalnych zasilaczy,  rozcieńczonych z wodą gnojówek, (z żywokostu, pokrzyw, ze skrzypu polnego).
Jeśli nasadzenie w miejscu, gdzie powinien być stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża, ale wiadomo , że panuje brak równowagi hydrologicznej i występują 'więcej' niż tylko czasowe susze, wówczas, dla dobra roślin, latem podlewamy je z rana, albo pod wieczór, zaś w bezśnieżną zimę w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną

Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'
do tej, jaka panuje w otoczeniu bylin.
                    Po zakończeniu kwitnienia, od ziemi przycinamy rośliny na wysokość 15 - 20 centymetrów; za kilka tygodni może się powtórzyć kwietny pokaz - nie będzie tak obfity jak pierwszy, ale przecież cieszy oczy każda z tych wyjątkowych naturalnych lampeczek.
                    Podziału kęp bez trudu można dokonać  wczesną wiosną, po zakończeniu kwitnienia, albo od połowy września do połowy października. (Ze wskazaniem na ten czas po kwitnieniu, młode rośliny mają wówczas  więcej 'ciepłych' dni, aby zdrowo odnaleźć się w nowej miejscówce).

Pełnik, przykłady jego atrakcyjnych, różnorodnych odsłon:
* Pełnik chiński (trollius chinensis)  'Golden Queen', silnie wyprostowane łodygi  o wysokości 70 - 90 centymetrów. Kwiaty duże o barwie pomarańczowożółtej. Kwitnienie lipiec- sierpień.
* Pełnik europejski (trollius europaeus) 'Lemon supreme', kompaktowa odmiana pełnika o jasnych, cytrynowożółtych kwiatach. Dorasta do wysokości 25-30 centymetrów. Kwiaty kuliste, pełne. Kwitnienie ma miejsce późną wiosną, na przełomie maja i czerwca.
* Pełnik niski (trollius  pumilus), niska bylina pochodząca z Himalajów. Kwiaty w jaskrawym, złocisto-żółtym kolorze. Roślina dorasta  do około 10-25 cm wysokości, tworząc zwarte, regularne kępy.Kwitnie czerwiec - lipiec. Przycięty, powtarza dość obficie kwitnienie we wrześniu.
* Pełnik ogrodowy (trollius x cultorum) 'Orange Princess', bylina o jaskrawych, żółtopomarańczowych kwiatach. Osiąga około 80 cm wysokości i 50 cm szerokości. Liście byliny są ciemnozielone, silnie powcinane. Kwitnie maj czerwiec.
* Pełnik ogrodowy (trollius x cultorum) 'New Moon',  odmiana o półpełnych, eleganckich, kremowo-żółtych kwiatach. Roślina ma  zwarty, ładny pokrój i dorasta do 45-60 centymetrów wysokości i 30-35 centymetrów szerokości. Kwitnie obficie od końca kwietnia do czerwca.

Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'


Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'


Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'

Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'


Trollius x cultorum -  Pełnik hybrydowy - Globebloem   
'Cheddar'
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Trollius
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pe%C5%82nik
https://nl.wikipedia.org/wiki/Trollius

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz