czwartek, 18 czerwca 2020

Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne

                                 Kaladium dwubarwne w setkach różnobarwnych odsłon, zawojowało niejedno
z serc miłośników roślinnych liściastych pięknotek. W temacie uprawy, dla osoby kupującej po raz pierwszy tego doniczkowca, może być zaskoczeniem informacja, że główna ozdoba - liście - są tylko sezonowo. Rok rocznie wczesną wiosną wyrastają z bulw, aby przez kilka miesięcy zażywać słonecznych kąpieli i cieszyć swoimi wdziękami. Jesienią zaczynają żółknąć, starzeć się i zasychać. Jednak te kilka miesięcy, gdy są w szczytowej formie, to zdecydowanie mocny argument

                                                              Heart of Jesus.eng
Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne - Caladium.nl
'Florida moonlight' 

za tym, aby plant ten zaprosić do swojej mieszkalnej, biurowej, restauracyjnej ... balkonowej, tarasowej, bądź ogrodowej przestrzeni (w ciepłe miesiące na letnisku w pojemniku z odpływem).
Liście nakrapiane, inne gdzie użyłkowanie pierzaste wyraźnie kolorem 'odcina się' od tych jakie posiadają blaszki, czy po prostu  wielokolorowe wybarwiające się małe listne działa sztuki  - to wiele
możliwości wyboru, pod względem ulubionych barw, a również pod względem dopasowania do stylu naszego mieszkania, (bądź innej przestrzeni).
Aktualnie na rynku ogrodniczym, jest możliwość zakupu odmian, których docelowa wysokość waha się pomiędzy 30, a 70 centymetrów. Te wyższe mają zazwyczaj mniej liści, ale na pewno nie stoją na straconej pozycji w porównaniu z tymi o bardziej zwartym obfitszym pokroju - ponieważ przede wszystkim wybieramy konkretny egzemplarz ze względu na .... zachwycające nas wybarwienia.
                                            Z uprawą pielęgnacją kaladium dwubarwnego, nie ma większych problemów, (przy założeniu, że od samego początku zajmiemy się nim we właściwy sposób). Problemy mogą się pojawić przy przechowywaniu bulw, ale na temat, jak ich uniknąć, w dalszej części.
                                           W domowych warunkach, czy na letnisku ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Czyli, nie dla wystawy południowej i nie tam, gdzie w godzinach południowych najostrzej operujące promienie słoneczne. Przefiltrowane światło dzienne - wówczas optymalne warunki dla witalnego wzrostu i pięknego wybarwiania się listków. Temperatura pomiędzy 16, a 25°C; na dwór dopiero po Zimnych ogrodnikach. 
Donica z odpływem, na spodzie 3 do 5 centymetrów kamyków (żwirku, perlitu, kulek). Pojemnik na tyle duży, aby bulwy nie były ściśnięte, pod koniec sezonu będą przecież tam 'młodziki'. Podłoże przepuszczalne, próchniczne (mieszanka ziemi, torfu, garści kompostu i garści 'rozluźniacza'). 
Utrzymujemy stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. Wierzchnia warstwa przesuszona, nowa dostawa wody (odstała przynajmniej 12 godzin, deszczówka, albo przegotowana). 

Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
 
Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; nie powinna pozostawać w osłonce, czy na spodku - dlatego tak ważne, aby na letnisku nadmiar deszczówki miał możliwość swobodnego odpływu. 
Zasilamy od momentu, gdy pierwsze listki osiągną wysokość miej więcej 5 centymetrów. Używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Stosujemy według wskazówek podanych na etykiecie, (choć nie częściej niż dwa razy w miesiącu); 'dokarmiany' do momentu, gdy zaczną żółknąć pierwsze liście, czyli mniej więcej do początku jesieni. 
Pomimo tego,że w tym okresie roślina nie wygląda zbyt atrakcyjnie, wstrzymajmy się jeszcze dwa do trzech tygodni z usuwaniem wszystkich liści. Z tygodnia na tydzień zmniejszajmy podlewanie, doprowadzając do minimum. Mniej więcej od końca października do połowy listopada przeprowadza się z kaladium dwubarwnym 'wykopki'. Usuwamy wszystkie części nadziemne, jeśli są małe bulwy, oddzielamy je od macierzystej, a miejsce podziału posypmy popiołem drzewnym. Całość na powrót możemy ulokować w starej donicy (podłoże suche, nie podlewamy!!!). Przez zimę z raz, dwa - sprawdźmy kondycję tych podziemnych części. Niezdrowo wyglądające , przesuszone, noszące znamiona chorobowe, odseparujmy od zdrowych. Miejsce przechowywania bulw ciemne, gdzie temperatura 12 do 16°C.
Pod koniec zimy, dla bulw świeże niewyjałowione podłoże, na spód kilkucentymetrowy drenaż, podlewanie zaczynamy od niewielkich dostaw wody.
Kwiaty pod koniec lata - niewielkie, jak to w rodzinie obrazkowatych 'żagielki'. Jeśli nie mamy aspiracji tworzyć z dwóch odmian nowego mieszańca, (czyli obędzie się bez przenoszenia z kwiatka na kwiatek pyłków), wówczas warto kwiatostany usuwać - dzięki temu roślina część substancji odżywczych zachowa dla głównych dekoracji - liści. A tam czerwień, żółty, pomarańczowy, zielony, biały, różowy w zależności od odmiany, ciągły kolorowy zawrót głowy. 
  
Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
 
 
 
 

Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne

 
 
 
 


Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
'Florida moonlight' 

Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
'Florida moonlight' 

Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
  'Frog in a blender'


Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
  'Frog in a blender'


Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne 
Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne

 
 

 


Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne


 
 
 
 
Caladium bicolor - Kaladium dwubarwne
'Florida moonlight' 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Caladium_bicolor
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaladium_dwubarwne
https://nl.wikipedia.org/wiki/Caladium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz