poniedziałek, 2 marca 2020

Ctenanthe lubbersiana

                                           Ctenanthe lubbersiana, naturalne siedliska gatunku to Minas Gerais, Santa Catarina (zachodnia część kontynentu Ameryki Południowej) oraz  Floryda (południowy stan Stanów Zjednoczonych). Roślina ozdobna z liści nadająca się do uprawy pojemnikowej. Dorosły egzemplarz osiąga wysokość pomiędzy 60, a 90 centymetrów. Niewymagający 'doniczkowiec', przy założeniu,

                                                          Ctenanthe.eng
Ctenanthe lubbersiana
'Brazilian Snow'

że od samego początku zajmiemy się jego pielęgnacją jak należy.
U odmian bardzo dekoracyjne liście, choćby przykład  'Brazilian Snow' i 'bogaciej' pokolorowanej 'Golden mosaic'. W naturalnych siedliskach, to jest w podłożu o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie odczyn pH delikatnie zakwaszony, dzienne światło rozproszone, wysoka
wilgotność powietrza (i oczywiście temperatury powyżej 10°C), tam dla niej panują idealne warunki. 
                       Ekspozycja, tak zwany, 'jasny cień', zaś zimą przenosimy tę żywą ozdobę w bardziej jasne miejsce. Przepuszczalne, średnio zasobne podłoże o wiadomym pH, gdzie nie może dojść do przesuszeń.
Do świeżego, niewyjałowionego podłoża i o numer, dwa większego pojemnika z odpływem, przesadzamy od marca do maja. Spodnią warstwę powinien stanowić drenaż, kilka centymetrów drobnych kamyków, żwirku, keramzytu; następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią kamyków i z garścią humusu (kompostu). Przy przeprowadzaniu tego zabiegu, mamy szansę
dokonać podziału bryły korzeniowej i pozyskać młode egzemplarze, (niewielki kawałek kłącza z korzonkami i dobrze, gdy choć z jednym listkiem).
Mamy do czynienia z rośliną ciepłolubną, najlepiej dla niej, gdy nie dopuścimy, aby temperatura w jej otoczeniu spadła poniżej 10°C. Optymalną będzie 16 do 22°C, bez dużych wahań. Wyższe także będą znośne, ale wówczas pojemnik odsuwamy od silnego źródła dziennego światła i o 1/3 zwiększamy dostawy wody. Ta miękka, deszczówka, odstała (24h), albo przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu ctenanthe.


Ctenanthe lubbersiana
'Brazilian Snow'

Nowa dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona; bez pozostawiania płynu na podstawku, czy w osłonce.  W czasie upalnych dni, czy zimą, gdy włączone jest ogrzewanie, w otoczeniu zwiększmy nawilżenie powietrza poprzez ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą. To przyczyni się nie tylko dla dobra plantu, ale i dla naszego lepszego samopoczucia. 
Zasilamy niemal przez cały rok nawozem dla roślin ozdobnych z liści. Przerwę w dostawach 'dokarmiacza', (według wskazówek na etykiecie), zróbmy od grudnia do końca lutego. 
                                     Regularnie usuwajmy przesychające, starzejące się, nieestetycznie wyglądające części. Pozwoli to zachować roślinie witalność i zwarty gęsty pokrój.Gdyby zdarzyło się, że przez naszą nieuwagę, słońce zniszczy blaszki, roślina jest jeszcze do uratowania - wystarczy przyciąć na około 10 centymetrów od ziemi wszystkie pędy, nie zaniedbywać 'doniczkowca' i cierpliwie czekać, aż wypuści nowe zdrowe części. Zaś, gdy bryła korzeniowa jest przelana i nosi ślady zgnilizny, plant mateczny do wyrzucenia, a cała nadzieja, być może, w kawałku zdrowego kłącza, które posiada choć niewielkie korzonki.

                                     Gdy listki zakurzone, można ctenanthe 'wysłać' pod prysznic. Donicę owijamy folią, liście opłukujemy delikatnym natryskiem ('letnia' woda). Następnie odstawiamy roślinę na kilka godzin do ciemnego miejsca. Listki wyschną, zaczną połyskiwać i prezentować się bardziej witalniej. Wówczas przenosimy pojemnik na stałą miejscówkę.


Ctenanthe lubbersiana
'Brazilian Snow'Ctenanthe lubbersiana
'Brazilian Snow'


 
 

Ctenanthe burle-marxii ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ctenanthe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz