wtorek, 3 marca 2020

Costus (soorten) - Kostowiec (gatunki)

                                    Kostowiec, w naturalnych siedliskach w strefie tropikalnej i subtropikalnej, to rośliny kłączowe zielne, zwykle okazałe, nie wykształcające wzniesionego pędu poza okresem kwitnienia. Do ich witalnej, niosącej satysfakcję z kwitnienia uprawy, niezbędne jest przefiltrowane światło dzienne, stała umiarkowana wilgotność podłoża oraz obowiązkowo warstwa

                                                          Spiral ginger.eng
Costus (soorten) - Kostowiec (gatunki) - Costus.nl
Costus spiralis  - Kostowiec (spiralny)

drenażu, aby nie doprowadzić do zgnilizny rozrastającego się kłącza. Ze względu na nietolerowanie temperatur minusowych, w Europie Środkowej, bylina ta jest prowadzona jako 'doniczkowiec', który na czas zimowej aury 'wędruje' do jasnego chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatury nie spadają
poniżej 6°C i nie zapominamy o mniej obfitych (mniejszych o 1/3 od tych w sezonie), ale za to regularnych dostawach wody, (ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu). 
                                        U kostowców, ulistnienie skrętoległe. Okazałe kwiatostany wierzchołkowe. Ich przysadki dachówkowato nachodzą na siebie, przez co  przypominają one szyszki. Kwiatuszki rozkwitające pomiędzy 'dachówkami' w kolorze białym, żółtym, czerwonym. Przysadki są bardzo trwałe. Kwitnienie pod koniec lata, choć może się zdarzyć dopiero z początkiem zimy pod zadaszeniem.
Regularne usuwanie już mało estetycznie prezentujących się kwiatostanów, (tniemy pędy jak najniżej), pozwala roślinie  wykorzystać zachowane substancje odżywcze na inne, młode części. 
Możemy pozostawić jeden, dwa, aby potem zebrać wykształcone nasiona i wykorzystać do wysiewu (gdzie temperatury powyżej 20°C).
                                       Ponad 150 gatunków w rodzaju, a każdy zachwyca na swój wyjątkowy sposób. Decydując się na wzięcie pod skrzydła jednego z nich, miejmy świadomość, że nie będzie z nim wiele pracy, przy założeniu, że od samego początku zadbamy o kłącze we właściwy sposób.
                                       Przy wiosennym sadzeniu byliny do gruntu, przygotujmy się z nią na jednoroczną przygodę. Raz jeszcze - tolerancja  temperatur  od 6°C, a dla nas to wyraźna wskazówka, że warto zająć się pielęgnacją tej rośliny w pojemniku. Standardowa ziemia do roślin doniczkowych,    

Costus spiralis  - Kostowiec (spiralny)
 o pH delikatnie zakwaszonym' przemieszana z trzema garściami piasku, bądź z perlitem , plus garść humusu. Na spodzie donicy, która  jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie sadzenia i przesadzania (co sezon), optymalny czas dla wykonywania tych zabiegów, to początek wiosny, albo  przy późnym kwitnieniu (przez zimę). po całkowitym zakończeniu kwietnych odsłon.
                                   Zimą, nie stawiamy donicy bezpośrednio na posadzce, wykorzystajmy stolik, płytę styropianową - 'ciepłe nogi', to bogatsze kwitnienie w sezonie. Mniej oszczędnie podlewamy, niż to było latem (o około 1/3), nie doprowadzamy do przelania, ani do przesuszenia kłącza. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu 'doniczkowca'; miękka, deszczówka, bądź odstała (24h).
Przepuszczalne podłoże w sezonie nie zapewni, że kostowiec będzie miał  100% stołówkę, dlatego tydzień po przesadzeniu do świeżej niewyjałowionej ziemi, zaczynamy nawożenie. Dostarczamy wieloskładnikowy nawóz przeznaczony do bylin kwitnących (dawkujemy według wskazówek na etykiecie). Zaprzestajemy dokarmiania, gdy rozkwitną na kwiatostanach pierwsze kwiatuszki. 
                                 Roślina posiada słabą tolerancję, jeśli chodzi o silnie oddziałujące promienie, dlatego lepiej znaleźć taką ekspozycję, gdzie latem w godzinach południowych będzie ich unikać.
                                Na letnisku podlewamy regularnie, dostarczając niewielkie ilości wody. W żadnym wypadku nie pozostawiamy wody w osłonce, czy na podstawku. przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, nowa dostawa. Podlewamy rano, albo pod wieczór (nie lejemy wodą po kwiatach). Nadwyżki wody z deszczu powinny regularnie spływać.
                                 Jeśli roślina mateczna 'postarzała się', zamiast przesadzać w znanej formie,  można przyciąć jej bardzo krótko 'fryzurkę', dokonać podziału kłącza - wybrać te z jasnozielonym 'żywym' oczkiem i powołać do zdobienia nowe, młode egzemplarze.
Regularnie przez cały rok usuwamy nieestetyczne, przesuszone, połamane części.
                                 Kostowiec, to bylina, czy też 'doniczkowiec' dotąd znany dość wąskiej grupie miłośników roślin. Czas to zmienić. Zapraszając go do swojej przestrzeni, wzbogacimy ją o oryginalną, efektownie prezentującą się roślinę. 
Costus arabicus - (Kostowiec arabski) ( foto )
 
 


Costus scaber - Kostowiec scaberCostus scaber - Kostowiec scaberCostus scaber - Kostowiec scaber
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Costus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostowiec_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Costus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz