środa, 4 marca 2020

Niphidium crassifolium (paproć)

                                           Niphidium crassifolium, wystarczy spojrzeć i już wiadomo skąd ten przymiotnik (crassus  „ gruby ” + folium „ liść ” ). Paprotka dość okazała, w domowych przestrzeniach będzie wyrazistym zielonym akcentem. Doskonale wpisuje się nie tylko jako ozdoba 'swojskiego' przytulnie urządzonego salonu, będzie 'błyszczeć' także w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, skandynawskim, czy boho.

                                                      Graceful fern.eng
Niphidium crassifolium


                                Na kontynentach Ameryki Północnej i Południowej, (w strefie subtropikalnej), roślina ta rośnie jako epifit. Czerpie spomiędzy wyższych rozproszone światło dzienne, żywi się opadającymi z nich liśćmi, a regularne dostawy wody 'funduje' jej rosa, (która osiada na liściach rano
i pod wieczór).  Niphidium crassifolium to paproć, której całoroczną ozdobą są okazałe równowąskie liście. Liść zauważalnie żyłowany, na wierzchu jest delikatnie woskowany, dzięki temu w rozproszonym dziennym świetle delikatnie połyskuje.
                             W temacie pielęgnacji,  niphidium crassifolium w okresie letnim  może być wystawione do cienistego ogrodowego zakątka. Jest zimozielone, ale nie warto zostawiać go na mrozie ... nie przetrwa starcia z minusowymi temperaturami. Nieogrzewane pomieszczenie z dostępem do dziennego światła, przy bardziej skąpych dostawach wody - to maksimum możliwości wystawiania się na zimno. Ryzyko straty rośliny, gdy dłużej temperatury poniżej 12°C.
                        Jako podłoże,  doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna przemieszana z kilkoma garściami humusu i garścią kamyków. Pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa do pięciu centymetrów drenażu. 
Dbajmy, aby odczyn pH był delikatnie zakwaszony; bez trudu osiągniemy ten efekt, gdy przy rok rocznym wiosennym przesadzaniu, do mieszanki dodamy garstkę kompostu. Zasilamy nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla paprotek, albo dla roślin domowych ozdobnych z liści. Dozujemy według wskazówek na etykiecie, od lutego do listopada.
Paprotka bardzo źle reaguje na nadwyżki wody - wiotkie, a z czasem gnijące liście, to nic zdrowego,


Niphidium crassifolium

ani atrakcyjnego. Sprawdza się metoda 'na palca' - to jest, przesuszona wierzchnia warstwa, nowa dostawa wody. Jeśli zimą, roślina jest w nieogrzewanym pomieszczeniu, nie zmieniamy częstotliwości dostaw wody, ale ograniczamy ją o 1/3, (ta zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie lejemy nią po liściach).W naturalnych warunkach, gatunek żyje w otoczeniu, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza.
Na spodku możemy ustawić kamyki, a dopiero na nich doniczkę - stamtąd czerpanie wody jest bezpieczne. W  żadnym wypadku, nie zostawiajmy wody w osłonce, czy na spodku, gdy pojemnik stoi bezpośrednio na nim. Jeśli jest bardzo upalne lato, albo plant zimuje w ogrzewanym pomieszczeniu, przyda się choć raz w tygodniu zraszanie. Do tego zabiegu używamy zraszacza o bardzo drobnym sitku. To ma być mgiełka, a nie wielkie spadające krople wody, które zasychając  będą tworzyły nieestetyczne plamy na liściach. Zraszamy rano, albo pod wieczór, ( jak już było wspomniane, o tych porach dnia w naturalnym środowisku na roślinach osiada rosa).
Regularnie usuwamy starzejące się, przesuszone części.
                                 Nowe egzemplarze najpraktyczniej jest pozyskać przez podział, którego możemy dokonać w czasie przesadzania do świeżego niewyjałowionego podłoża. Cięcie powinno być wykonane odkażonym narzędziem (czyścimy po każdym cięciu).
Na wzrost roślin rozmnażanych przez zarodniki możemy dość długo czekać; wymogiem przy tym procesie jest wielomiesięczna temperatura powyżej 20°C.
W plastikowy przezroczysty pojemnik wsypujemy próchniczne, zakwaszone podłoże, lokujemy zarodniki, całość zraszamy i zamykamy szczelnie wieczkiem. Pudełko wystawiamy na parapet - słońce i ciepło to jest to. Dopilnujmy, aby podłoże nigdy nie było suche. Gdy 'maleństwa' osiągną wysokość powyżej 6 centymetrów, można je lokować do osobnych 'mieszkanek'.
Ekspozycja wschodnia, bądź północna. O ile zarodnikom w graj, gdy słoneczne kąpiele, to paprociowy doniczkowiec kiepsko sobie radzi, gdy padają na niego silnie operujące promienie słoneczne. Zbyt duże zacienienie, również niekorzystnie odbije się na wzroście i ogólnej prezentacji rośliny.

Niphidium crassifolium
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Niphidium_crassifolium
https://www.vip-colors.com/2019/12/epifity-spis-zdjecia-techniki-uprawy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz