czwartek, 5 marca 2020

Lampranthus spectabilis - (Błystek okazały), (Lamprant szlachetny)

                                           (Błystek okazały), przy niewielkich nakładach pracy z naszej strony, może kwitnąco zdobić balkonowe, tarasowe przestrzenie przez kilka miesięcy w sezonie. Nie zaszkodzi mu także słoneczna miejscówka bezpośrednio w gruncie, (gdzie jego odpowiednia przepuszczalność).
Roślina niezbyt często spotykana, a szkoda. Kwiaty na szypułkach – bardzo zróżnicowane kolorystycznie – żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, a i odmiany z białymi.

                                                         Lampranthus.nl
 Lampranthus - (Lamprant) - Lampranthus.nl
Lampranthus spectabilis - (Błystek okazały), (Lamprant szlachetny)

Liście naprzeciwległe, gromadzące wodę, o kształcie cylindrycznym lub półkoliste na przekroju. Sukulent, który bez względu, czy prowadzony w uprawie pojemnikowej, czy w ogrodzie w ziemi, po jednym sezonie zacznie się starzeć, a jego najstarsze części pędów łysieć i drewnieć. W ogrodzie
(błystek) nie przetrwa zimy, nie toleruje temperatur 'na minusie', a nawet gdyby o tej porze roku nie przymroziło, to i tak następnej wiosny i w lato, taka starsza roślina nie prezentowałaby się elegancko i nie byłoby bogatego kwitnienia.
Dlatego, od połowy sierpnia do połowy września zaleca się pobieranie i ukorzenienie części pędów. W szerszej, ale niezbyt głębokiej doniczce, młodziki zaczną się rozrastać, a gdy przytniemy im fryzurkę, to i bogaciej krzewić. Wówczas na początku marca z tej grupki do docelowych donic na balkon, taras wysadzamy części pędów, jak podrosną 'kosmetycznie' przycinamy, aby pobudzić do witalnego krzewienia, a gdy minie zagrożenie pojawienia się przymrozków, wystawiamy na dwór.
Po takich zabiegach, sukulent dość szybko 'przybierze na masie', a pierwsze kwiaty zaczną rozkwitać już w połowie czerwca. Przy optymalnych warunkach, kwitnienie może trwać nawet do końca września, także jak najbardziej pod tym względem roślina godna polecenia. Regularne usuwanie przekwitających ozdób, pozwoli zaoszczędzone substancje odżywcze spożytkować na rozkwitające połyskujące kwiatuszki. Jeśli to dla nas zbyt mozolne zajęcie, po największym kolorowym wysypie, wszystkie pędy przytnijmy o jakieś 5 centymetrów. Coś niecoś zakwitnie po raz kolejny. 
                         Plant nie jest zbyt wysoki (25 - 23 centymetrów), ale jak już było wspomniane, dość mocno krzewi się, dlatego pojemnik z odpływem powinien być szeroki (długi). Czy to w podwieszonym, czy ustawionym na tarasowym stole,

Lampranthus spectabilis - (Błystek okazały), (Lamprant szlachetny)

pierwsza warstwa w nim to drenaż, trzy- pięć centymetrów żwirku, kamyków. Następnie zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas mieszanka piasku, żwirku i ziemi w równych proporcjach.
Po posadzeniu, ustawiamy donice (z odpływem) w słonecznym miejscu. Sukulenty lubią ciepło i dzienne światło (jak najbardziej może być wiele słonecznych kąpieli). Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną ciemnieć i wiotczeć, a kwitnienie znikome. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, po przeniesieniu młodzików po sezonie, to 14 do 21°C. Podlewamy je, gdy wierzchnia warstwa dobrze przesuszona. 
                                      Gdy deszczowe lato, niestety za każdym razem będziemy musieli naszego doniczkowca chować pod daszek - zbyt długo 'mokre nogi', to dwa kroki do pojawienia się chorób grzybicznych i do zgnilizny. Przy 'normalnych' ilościach opadów, wystarczy, że pojemniki będą miały zapewniony stały odpływ nadwyżek wody, (czyli nie są w osłonce, czy ustawione na podstawku). 
Pielęgnując sukulenta przez cały rok w domu, od kwietnia do końca września podlewamy roślinę co 14 - 17 dni.  Od października do końca marca, nie wydłużamy okresu dostarczania wody, ale zmniejszamy jej ilość o 1/3. Zawsze używamy wody o temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny; woda odstała (24h), miękka, latem deszczówka.
Podlewamy nie często, a raz na jakiś czas. Gąbczaste pędy wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu.
                               Zasilamy nawozem dostosowanym do potrzeb kaktusów i sukulentów. Dozujemy według wytycznych na etykiecie. Przy średnio zasobnym, niewyjałowionym podłożu, możemy bazować na naturalnych dokarmiaczach, (na przykład, raz w miesiącu do wody, którą podlewamy dodajmy odrobinę gnojówki ze skrzypu, żywokostu, czy z pokrzyw).
                             (Błystek okazały), obficie kwitnąc na letnisku, nada otoczeniu śródziemnomorskiego, bogatego w koloryt charakteru.  

Lampranthus spectabilis - (Błystek okazały), (Lamprant szlachetny)
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Lampranthus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampranthus
https://en.wikipedia.org/wiki/Lampranthus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz