piątek, 28 czerwca 2019

Gloriosa - Glorioza - Klimlelie


Gloriosa - Glorioza - Klimlelie

                                     Glorioza, równie piękna jak niebezpieczna.W strefach tropików i subtropików, jest zielnym pnączem (w porze suchej, nadziemne części obumierają i roślina przechodzi okres spoczynku). Rodzaj liczy kilkanaście gatunków, każdy z nich charakteryzuje się wysokiej klasy
dekoracyjnością. W sprzedaży dużą popularnością cieszą się dwa z nich: glorioza wspaniała, glorioza Rotszylda.
                                 Patrząc na bardzo ozdobne, oryginalne w kształcie kwiatostany, nikogo nie dziwi, że z ogromną przyjemnością, niemal każdy miłośnik kwietnych pięknotek, chciałby to pnącze pielęgnować w swojej ogrodowej przestrzeni, na balkonie, czy w domu.


                                                                Flame lily.eng
Gloriosa - Glorioza - Klimlelie


                                        Część podziemną rośliny stanowi dwuramienna bulwa. Z niej korzyść będziemy mieli tylko przez jeden sezon wegetacyjny. Po jego zakończeniu, należy od 'starej skapciałej' oddzielić nową młodą, witalną część; przechować przez kilka tygodni (warunki uprawy w domu), albo przez kilka miesięcy, aby po raz kolejny wprowadzić roślinę na ogrodowe salony.
Po posadzeniu bulw (nie głębiej niż 10 centymetry), czas oczekiwania na to, co roślina ofiaruje nam
najpiękniejszego, od ośmiu do 10 tygodni. Rośliny można także pozyskać z wysiewu nasion; aby te maleństwa nabyć we własnym zakresie z rośliny, należy 'zapylić' kwiaty.

Pęd naziemny smukły, wzniesiony lub wydłużony i pnący, niekiedy rozgałęziony. Ulistnienie skrętoległe, blaszki  lancetowate, podłużnie jajowate  młode w soczystej, starsze w głębokiej zieleni; niewielkie wąsy czepne.
Obupłciowe, sześciopręcikowe kwiaty, wyrastają z pachwin górnych liści.Ich kwiatów odpowiada mniej więcej długości kłącza wyrażonej w centymetrach, rewelacja. Listki okwiatu równowąsko odwrotnie lancetowate, o długości do pięciu centymetrów i szerokości do centymetra żółto-pomarańczowo-czerwone, często z falistymi brzegami, Pręciki, umieszczone u nasady listków okwiatu, krótsze od nich. Nitki pręcików nitkowate, o długości do czterech centymetrów.. Główki pręcików równowąsko wydłużoną, także bardzo ozdobne.
                              Przy sprzyjających warunkach uprawy i klimatu, kwitnienie trwa długo (od początku czerwca, nawet do końca września, z różnym nasileniem). Pojedynczy kwiat, utrzymuje się kilkanaście dni. Ozdoby te nadają się 'do wazonu'.


Gloriosa - Glorioza - Klimlelie


                                  Przechowywane w trocinach bulwy, w miejscu zacienionym, gdzie temperatura 12 do 15°C. Im wyższa temperatura, tym krótszy czas 'leżakowania'. Przez ten okres kilkunastu tygodni, zajrzyjmy do nich, aby w razie czego zareagować, jeśli zaczną się przesuszać (sadzić). Sadzimy w pojemniku z odpływem, Podłoże, uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z garścią perlitu, kilkoma garściami humusu, albo dobrze 'wyrobionego' kompostu.
Z tygodnia na tydzień, nieznacznie, ale zwiększamy ilość dostarczanej wody. Gdy wierzchnia warstwa przepuszczalnego podłoża sucha, nowa dostawa. Z tygodnia na tydzień,w sezonie więcej i więcej wody.
Nawożenie wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, rozpoczynamy, gdy nasz doniczkowiec wyląduje na letnisku. Nawozimy do momentu, gdy na pędach zaczną kwitnąć ostatnie kwiaty. (Bulwy, możemy  delikatnie przenieść bezpośrednio do gruntu, albo nadal niech rozwijają się w pojemniku). Aby glorioza zagościła na świeżym powietrzu, temperatura nie powinna spadać poniżej 17°C (w dzień i w nocy).
                              Ekspozycja słoneczna, ale niekoniecznie tam, gdzie w czasie upałów ostro działające promienie słoneczne czynią spustoszenie i wśród innych roślin.
                               Pędy wyglądają, jakby były pełne lekkości, dlatego wybierając podpory, czy puszczając to pnącze po parkanie, pergoli, zadbajmy, aby cała kompozycja zachowała swą finezję i subtelność.
                               Ze względu na obecność w roślinie kolchicyny, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy wykonywać w ochronnych rękawiczkach. Każda część tej kwietnej piękności jest trująca (!)


Gloriosa - Glorioza - Klimlelie


Gloriosa - Glorioza - KlimlelieGloriosa - Glorioza - KlimlelieGloriosa - Glorioza - Klimlelie
Gloriosa - Glorioza - Klimlelie
Gloriosa - Glorioza - Klimlelie
Gloriosa - Glorioza - Klimlelie


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Glorioza
https://nl.wikipedia.org/wiki/Klimlelie
https://en.wikipedia.org/wiki/Gloriosa_superba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz