wtorek, 30 kwietnia 2019

Philotheca myoporoides - (Eriostemon) - (Wasbloem)

                                      Philotheca myoporoides - to prawidłowa botaniczna nazwa rośliny. Do końca XX wieku opisywana była jako (Eriostemon myoporoides), więc trudno się dziwić temu, że po dzień dzisiejszy w potocznym użyciu rozpoznawana jest pod bardziej przystępną nazwą - (Eriostemon).
                                    Naturalnym środowiskiem rośliny, są południowe wschodnie tereny kontynentu australijskiego; czyli rodzaj klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego).  Jego charakterystyczną cechą są ciepłe i suche lata powyżej 20 °C oraz łagodne zimy powyżej 0 °C.
(Eriostemon), w tak sprzyjających warunkach, prezentując zwarty krzaczasty pokrój, osiąga nawet 2 metry wysokości.


                                                  Long-leaf wax flower.eng
Philotheca myoporoides - (Eriostemon) - (Wasbloem)
 'Flower Girl Pink'

Przy uprawie pojemnikowej, na naszej szerokości geograficznej, możemy się spodziewać od kilkuletniego egzemplarza, mniej więcej, 80 do 120 centymetrów wysokości i 2/3  tych wymiarów wszerz. Oczywiście, wysokość, szerokość rośliny, w duże mierze zależy od tego, czy we właściwy
sposób będziemy ją pielęgnowali, czy regularnie przycinali. (Eriostemon) , jest wdzięcznym plantem, jeśli chodzi o strzyżenie fryzurki. Zabiegi wykonujemy po kwitnieniu. Otóż właśnie zabiegi, anie zabieg - ponieważ krzaczek zakwita dwukrotnie, wiosną i wczesną jesienią. Co prawda, drugi 'wysyp' kwiatuszków może nie być równie bogaty, co na początku sezonu, niemniej, jest czym cieszyć oczy. Jednorazowo, przycinamy nie więcej niż 10, góra 15 centymetrów; wzbogacimy pokrój i nie robiąc zbyt ingerujących cięć, nie narazimy rośliny na wielotygodniowe zabliźnianie ran.
                          Główną, całoroczną ozdobą są liście. Pojedynczy, młody w soczystej zieleni, w pełni ukształtowany woskowaty, ciemnozielony niewielki, ma kształt lancetu i wydziela delikatną woń po roztarciu. Pierwsze kwitnienie rozpoczyna się w połowie kwietnia i utrzymuje (z różnym nasileniem) do początku lata.  Z różowych pąków kwiatowych kwitną małe, białe gwieździste ozdoby, które również ładnie, subtelnie pachną. Po kwietnym spektaklu, akcja z przycinaniem i przy okazji, moment na pobranie sadzonek wierzchołkowych do ukorzenienie na kolejne egzemplarze. Maluchy, wędrują do osobnych pojemników, wypełnionych odpowiednim podłożem.
                                  Ze względu na wysoką dekoracyjność rośliny, jej subtelne kwietne odsłony, nie warto ją traktować jako jednoroczną. Taką byłaby, gdybyśmy ją posadzili bezpośrednio do gruntu i pozostawili tam po sezonie na zimę. Zabezpieczenie na takiej miejscówce, nic nie pomogą.


Philotheca myoporoides - (Eriostemon) - (Wasbloem)
 'Flower Girl Pink'

Także, pozostaje nam, uprawa w pojemniku. Na czas letniska, można ulokować plan w dopasowanej do wielkości bryły korzeniowej donicy bez dna. Po pierwsze, dobrze ulokowana nie będzie wymagała, abyśmy nadskakiwali jej z konewką, a po drugie, jesienią przed przymrozkami, nietrudno będzie taki pojemnik włożyć do osłonki i przenieść na zimowanie.
                          W czasie trwania sezonu wegetacyjnego, również w czasie spoczynku - bardzo ważną kwestią przy uprawie (Eriostemona), jest zapewnienie mu przepuszczalnego podłoża. Specjalna mieszanka do roślin doniczkowych, powinna zostać przemieszana z 'rozluźniaczem' (kilka garści perlitu, żwirku, czy kamyczków). Także spodnia cztero-, pięciocentymetrowa warstwa tych maleństw, zapewni krzaczkowi ochronę przed zalewaniem. Podłoże średnio żyzne, delikatnie zakwaszone, o stałej średniej wilgotności podłoża. Zalecane ściółkowanie (zmniejszenie transpiracji, odpada odchwaszczanie). Bardziej plantowi zaszkodzi nadwyżka wody, niż kilkudniowe przesuszenie. Nowa dostawa, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest dobrze przesuszona, (metoda na palca). Nie lejemy wodą po kwiatach, nie zostawiamy jej na podstawku, czy w osłonce. Podlewamy z rana, albo pod wieczór, zawsze wodą w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu doniczkowca.
Nawozimy od połowy marca do końca sierpnia, nawozem przeznaczonym do zasilania krzewów kwitnących.
Przed jesiennymi przymrozkami, lokujemy w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 6°C. Nie ustawiamy donicy bezpośrednio na posadzce. Podlewanie mniej obfite, niż latem. Wiosną, gdy minusowe temperatury pozostaną wspomnieniem, wynosimy na balkon, taras, wkopujemy z pojemnikiem do ziemi. Ekspozycja, w tak zwanym, jasnym cieniu (światło dzienne przefiltrowane).
                              
 
Philotheca myoporoides - (Eriostemon) - (Wasbloem)
 'Flower Girl Pink'Philotheca myoporoides - (Eriostemon) - (Wasbloem)
 'Flower Girl Pink'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Philotheca_myoporoides

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz