wtorek, 24 lipca 2018

Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga

                                             Mango, egzotyczne, soczyste, smaczne. Krajem, który jako pierwszy na wielką skalę zajął się uprawą tego owocu, są Indie. Tam, od ponad czterech tysięcy lat, roślina ta rośnie na ogromnych plantacjach, zwanych także mangowymi lasami. Aktualnie, dzięki swym wartościom smakowym, stworzono wiele szlachetnych odmian (łącznie jest ich około 1000!), które są uprawiane na wielu kontynentach (Australia, Afryka, Europa, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa).
                                                         Mango.eng
Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga

W Europie, to znaczy, na Półwyspie Iberyjskim, my niestety, że względu na panujący klimat (a szczególnie, chodzi o mroźne zimy), nie możemy sobie pozwolić na pielęgnowanie mangowego mangusodrzewu dla pozyskania owoców. Nawet minimalne temperatury minusowe, to ryzyko
przemarznięcia dojrzewających owoców. Tak właśnie, kiedy większość roślin weszło w stan spoczynku, mango jest 'w swoim żywiole'. Kwitnie bogato rozgałęziającymi się kwiatostanami (u dorosłego egzemplarza, jedna wiecha może być obsypana nawet kilkoma tysiącami żółtych, bądź czerwonych niewielkich kwiatuszków. Po zakończeniu kwitnienia, zawiązują się pestkowce. Dość szybko przybierają na masie - w handlu są odmiany, gdzie owoce osiągają od 300 gram do nawet 2 kilogramów. U uszlachetnionych wariacji, jak i u gatunku, sporą część wewnątrz owocu zajmuje spłaszczona pestka, może się zdarzyć,że 45% to właśnie ona. Wokół niej są mocno przytwierdzone włókna, stąd kilka technik obierania, a raczej dobierania się do miąższu mango, tak, aby skorzystać z niego jak najwięcej.
                                            Owoc lekko podłużny, delikatnie spłaszczony. W naturalnych warunkach pestkowce dojrzewają od grudnia do marca. Ich zbiór jest wtedy, gdy do pełnej dojrzałości już niedaleko. Mogą być przechowywane około ośmiu tygodni. Wliczając czas zbiorów, transportu, sprzedaży - logistyka na najwyższym poziomie.
                                             Wschody z pestki, następują dość szybko. Roczne przyrosty drzewka także imponujące. Dorosły mangowiec, w sprzyjających warunkach uprawy, może osiągnąć ponad 30 metrów wysokości. Oczywiście, odmiany sadzone poza Półwyspem Dekan, będą niższe, czasami nawet o 40%.


Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga

Niemniej, nadal pozostają imponujących rozmiarów. Do tego wachlarze długich lancetowatych, całobrzegich liści w kolorze głębokiej zieleni, a pośród nich rozwijające się pełne koloru wiechowate kwiatostany.
Jeśli chodzi o owoc, poza miąższem, jest jadalna także skórka. U dojrzewającego owocu przechodzi z koloru zielonego, poprzez żółty do złoto czerwonego. Te części owocu, są wykorzystywane w kuchennych rewolucjach: soki, desery, marmolady, do dań obiadowych.
My skórki nie musimy jeść, ale, na przykład, zróbmy z niej maseczkę na twarz, albo na dłonie. Nie od dziś wiadomo, że mango, to bogactwo witamin, minerałów i związków organicznych. Doskonały przeciwutleniacz, zmniejsza ryzyko rozwoju * zespołu metabolicznego, * cukrzycy, * podwyższonego ciśnienia krwi, * chorób układu krążenia. To  owoc, który dobroczynnie działa także na nasze samopoczucie, zdrowszy wygląd skóry.
Niestety, dla osób, roślina ta może być wysoce alergiczna (puchnące wargi, problemy z przełykaniem). Dlatego jeśli jesteście Państwo alergikami i  macie po raz pierwszy kontakt z owocem, spróbujcie tylko odrobinę. Bardzo rzadko, ale może się zdarzyć, że roślina zadziała na organizm niekorzystnie.


Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga


                                         Mango dobrze się ma tam, gdzie słonecznie, wysoka wilgotność powietrza, średnio żyzne, bądź próchniczne gleby. Z dostarczaniem wody, naturalnymi drogami bywa różnie, stąd drzewo dostosowało się i kwitnie poza upalnymi miesiącami. Kwiaty nie są palone, owoce mają czas dojrzeć i wokół jest wystarczająco dużo wody. W październiku w Indiach kończy się pora monsunowa, przez kolejnych kilka miesięcy, szczególnie na terenach wyżynnych, gdzie rosną mangowe lasy (plantacje), bark zagrożenia wystąpienia gwałtownych opadów, czy długotrwałych susz.
                                     Pomarańczowy żółty miąższ, wydziela delikatny, słodki zapach, jego smak jet także pełen słodyczy. I choć w domowych warunkach, niemal niemożliwe jest doprowadzenie do zawiązania kwiatostanów, to i tak, interesującą przygodą było 'wyprowadzenie' pestki do etapu niewielkiego, bogato ulistnionego drzewka. Klimat się ociepla z roku na rok, kto wie, może za kilka lat w Europie Wschodniej i w środkowej części kontynentu, będą rozrastały się wielkie plantacje mango.


Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - MangaMangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga


Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga
Mangga Golek


Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - MangaMangifera indica - Mango, Mango indyjskie - MangaMangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga

Syrop z owoców mango

Mangifera indica - Mango, Mango indyjskie - Manga
Zdjęcie wykonał i udostępnił do publikacji Tamas Folup

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Mangifera_indica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mango_indyjskie
https://nl.wikipedia.org/wiki/Mango_(soort)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz