środa, 14 marca 2018

Pachira aquatica - Pachira wodna - Watercacao

                                  Pachira wodna,w części krajów azjatyckich, poza swoją dekoracyjną funkcją, spełnia także tę symboliczną, odnoszącą się do tego, że wprowadza do domu bogactwo i szczęście. Stąd na świecie jedna z jej popularne nazwy: 'drzewko pieniędzy', roślina pieniędzy.
W swoim naturalnym środowisku, w tropikach, ten gatunek pachiry dorasta nawet do 20 metrów wysokości, w warunkach domowej uprawy, po wielu latach możemy doczekać się egzemplarza dorastającego do 150, może 200 centymetrów.


                                                              Money Tree.eng
Pachira aquatica - Pachira wodna - Watercacao, Geldboom


Całoroczną ozdobą plantu są dłoniaste, soczyście zielone liście. W naturalnych warunkach, w okresie wegetacyjnym roślina kwitnie. Pojedynczy kwiat ma wąskie słoneczne płatki i równie wyraziste ogniste pylniki. Przy pielęgnacji w biurze, w mieszkaniu, niestety nie ma kwitnienia.
Wizualnie, możemy bardziej podkreślić atrakcyjność tego doniczkowca, poprzez splatanie
elastycznych młodych pędów w warkocze. Z czasem pędy tracą swe młodzieńcze, jasnozielone ubarwienie i twardnieją.

                                 Roślinę rozmnażamy z nasion (wschody przy temperaturze wyższej niż 27°C), albo poprzez ukorzenienie 'dzików' pędów, które wyrastają na pniu (jeśli nie chcemy z nich tworzyć nowych egzemplarzy, regularnie usuwamy).
                                     Jeśli chodzi o uprawę, nie nastręczy nam zbyt wiele problemów. Wystarczy od samego początku zadbać o pachirę jak należy, a potem tylko nadzorować jej zdrowy rozwój.
Pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa keramzyt, kamyki, albo żwirek. Następnie ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami torfu i kilkoma piasku ( 6:2:2). Donica, powinna gwarantować stabilność roślinie. Jeśli przesadzanie do większego pojemnika, to wiosną, co dwa, trzy sezony.
                                Ekspozycja wystawy wschodniej, zachodniej. W domu, czy na letnisku - światło rozproszone, miejsce osłonięte od przeciągów. Nie mamy tutaj do czynienia z rośliną mrozoodporną, więc, gdy w połowie sierpnia nocami może być poniżej 15°C, wraca on pod zadaszenie.
                           

Pachira aquatica - Pachira wodna - Watercacao


                            Podlewanie, zawsze wodą w zbliżonej temperaturze do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Robimy to wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest wyraźnie przesuszona. Nie dopuśćmy do przelania, więcej wody niż trzeba przy podziemnych częściach rośliny, tylko krok do ich zgnilizny, więdnięcia liści, a w konsekwencji straty rośliny. Stąd, poza odżywczymi wspomaganiem, od kwietnia do początków sierpnia nawozem do roślin zielonych, izolujący nadwyżki wody torf.
Granulki, wolniej i równomierniej zasilają.
                             Optymalna temperatura uprawy 18 do 25°C. W fazie spoczynku (od połowy października do początku kwietnia), można odstawić roślinę  w chłodniejsze miejsce, z dostępem do światłą dziennego, gdzie temperatura niż 14 do 18°C. Donicy nie stawiamy bezpośrednio na zimnej posadzce. Gdyby się zdarzyło, że kilka dni donica będzie stała w miejscu, gdzie temperatura poniżej 12°C, dramatu nie będzie, ale nie może to być zbyt długi okres.
                                  Jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, wiadoma sprawa, usuwanie starych, nieatrakcyjnych części. Takie sanitarne cięcie przeprowadzamy w ciągu całego roku. Robimy to z rozmysłem, bez przesady. Tutaj nie chodzi o kształtowanie, a o zatrzymanie substancji odżywczych i minerałów dla zdrowych, atrakcyjnych części rośliny.
                                  Pachira wodna, elegancka, egzotyczna, w konkretnym rozmiarze - na pewno, przy odpowiedniej ekspozycji, będzie dekoracyjnie zdobiła.Pachira aquatica - Pachira wodna - WatercacaoPachira aquatica - Pachira wodna - WatercacaoPachira aquatica - Pachira wodna - WatercacaoPachira aquatica - Pachira wodna - Watercacao

Pachira aquatica - Pachira wodna - Watercacao


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pachira_aquatica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pachira_wodna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Watercacao

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz