środa, 10 stycznia 2018

Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den


Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den


                                     Sosna czarna,wytrzymała, szybko adaptująca się, niekapryśna i co dla ogrodników i działkowiczów ważne, możliwa do zakupu w wielu odmianach, począwszy od tych zbliżonych wyglądem do gatunku, po te karłowe skrzące się kolorami igieł i szyszek.
                                        Australian pine.eng
Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den


                            Gatunek, to rosnące szybko drzewo, dożywające nawet pięciuset lat. Egzemplarze rosnące na macierzystych terenach mogą mieć wysokość do 45 metrów. W europejskich standardach, do 30 metrów wysokości. W tym wieku u nich spękana ciemna kora i setki
tysięcy zimozielonych igieł, które zebrane po dwie, sztywnie 'trzymają się' na gałązkach.
W wyniku pracy botaników i szkółkarzy, udało się stworzyć wiele atrakcyjnych odmian tego drzewa. Teraz poza lasami mieszanymi, ośrodkami przemysłowymi, czy parkami, możemy zaprosić do swojej zielonej przestrzeni taki kultywar, który dopasuje się i wysokością, pokrojem, kolorem igieł.
Oto kilka interesujących odmian:
* Sosna czarna 'Oregon Green', można ją określić jako 'indywidualistkę'. Posiada wyjątkowo atrakcyjny pokrój, przypominający ten, który posiada araukaria chilijska . Odpowiednio wyeksponowana, będzie prawdziwą zimozieloną ozdobą. Dorosłe 25 letnie egzemplarze osiągają wysokość około 7 metrów.
* Sosna czarna 'Zimmer', jakże inna od poprzedniej, a równie dekoracyjna odmiana. Zagęszczenie wyraziście zielonych igieł w kolumnowym pokroju. Wysokość docelowa 6 do 7 metrów. Z tytułu swej zwartej struktury, nie wymaga zbyt wiele przestrzeni do zdrowego rozwoju.
* Sosna czarna 'Helga', jak na fakt, że pochodzi z rodziny, która dość szybko w ciągu roku przybiera centymetrów wzwyż, ta odmiana zdaje się być najwolniejszą. Powolutku, ciągnie ku górze swój szeroko stożkowy pokrój, by po około 10 latach osiągnąć półtora metra wysokości. Białe pączki wierzchołkowe to wyrazisty akcent na tle gęsto ułożonych zielonych igieł. Takiego iglaka we właściwym miejscu, można bardzo dekoracyjnie wyeksponować.Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den

                             Jeśli chodzi o uprawę, to według wielu zasłyszanych informacji, nie jest to tak,że mamy do czynienia z rośliną samoobsługową. To ile wykażemy jej zainteresowania przy uprawie, wróci do nas w postaci elegancko zdobiącej, albo zaniedbanej rośliny.
Sosna czarna dość głęboko się ukorzenia, lubi słońce. Miejsce więc z glebą średnio żyzną, dobrze, gdy o odczynie pH zasadowym, ale nie jest to konieczne. Umiarkowana średnia wilgotność podłoża.
Ściółkowanie korą w kawałkach, szyszkami, trocinami - to doskonała warstwa, aby latem zatrzymywać wyparowującą wodę, a w bezśnieżną zimę stanowić kołderkę. Iglaki mrozoodporne. Wiosną, warto zebrać starą wierzchnią warstwę ściółki wraz z kilkoma szpadlami ziemi i zastąpić je niewyjałowioną glebą i nową ściółką.
Cięcie sanitarne może być przeprowadzane w ciągu całego roku ( usuwamy wówczas obumarłe, połamane, przesuszone gałązki).
                                    W ogrodzie miejskim, wiejskim, w grupie, czy jako soliter  - przemyślany wybór, którejś z odmian sosny czarnej sprawi, że miejsce to zyska całoroczną elegancką, a często i efektownie prezentującą się żywą ozdobę.Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_nigra
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_czarna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Zwarte_den
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/araucaria-araucana-araukaria-chilijska.html