poniedziałek, 15 maja 2017

Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie

                                    Śniedek wiechowaty, jest rośliną wieloletnią, osiągającą wysokość od 20 do 50 centymetrów. Wiosną z jednej bulwy wyrasta około 6 podłużnych, gładkich, lancetowatych, zielonych liści.
Ze względu na zmiany klimatyczne, swoje kwitnienie ta bylina rozpoczyna wcześniej, niż to bywało zazwyczaj, to jest już w końcówce czerwca i może ono trwać do końca września.
Pędzone sadzonki, które można zakupić w centrach ogrodniczych, czasami osypane są kwieciem już w połowie maja.

                                                     Chinkerinchee.eng
Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie
'Snowflake'

                                 Ze względu na niewielką mrozoodporność (- 5 °C), logicznym wydaje się w naszych warunkach klimatycznych sadzenie bulw wiosną. Rozwiązaniem jest też sadzenie
ich w pojemnikach, które na zimę są przenoszone do jasnego pomieszczenia ( delikatnie podlewamy). Wówczas okres wegetacyjny roślin rozpoczyna się wcześniej, właśnie pod koniec maja.
Łodyga zaczyna się wznosić pośród liści, w tym czasie malutkimi kroczkami zaczyna dojrzewać kwiatostan.
Jak sama nazwa wskazuje, u tego gatunku śniedka, kwiatostan jest wiechowaty.  Pojedynczy kwiat jest pięcio lub częściej sześcio płatkowy koloru bieli ( w różnych odcieniach, w zależności od odmiany).


Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie
'Snowflake'

                                  Po przekwitnięciu, zaleca się usunięcie kwiatostanów, aby umożliwić cebuli większą swobodę pobierania, tego co jej niezbędne na czas odpoczynku i następnego okresu wegetacyjnego.
Liście również powoli zaczynają zasychać. Właśnie z tego powodu, zaleca się nasadzanie tych bulw pośród innymi roślinami ( te maskują nieatrakcyjny wygląd usychających liści).
Mając na uwadze dobro śniedka wiechowatego, wykopujemy cebule wraz z nowymi przybyszowymi , oczyszczamy i przetrzymujemy je przez chłodne miesiące w trocinach lub w piasku, gdzie temperatura w ciemnym pomieszczeniu minimum +8°C. Wiosną, możemy najpierw posadzić je do doniczek, aby w maju wsadzić  w miejsce docelowe, albo bezpośrednio w miejsce nasadzenia pod koniec kwietnia. Optymalna temperatura, to 18 - 21°C. Jeśli będziemy opiekowali się tą bylina w miejscu, gdzie od 8 do 25°C, na pewno sobie świetnie poradzi - istotne jest to, abyśmy nie fundowali jej przeniesienia, gdzie wielostopniowa różnica, wówczas trzeba roślinę hartować.


Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie
'Snowflake'

                                         Ziemia powinna być średnio żyzna, średnio wilgotna, o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. W swoim naturalnym środowisku, to jest w południowej części Afryki, roślina ta rośnie w pobliżu wyższych roślin, więc czerpie energię słoneczną 'prześlizgującą się' pomiędzy innymi.
Nasadzenie w miejscu osłoniętym od wiatru,  pół cienistym lub słonecznym, ale nie wystawionym na bezpośrednie działanie słońca w szczytowych godzinach ich pracy. Podlewamy w czasie suszy. Nie  musimy nawozić, wystarczy, że będziemy sadzili w miejscu nawiezionym kompostem lub obornikiem.
                                      Roślina ta nadaje się na kwiat cięty, może więc być zaproszona  do domowej przestrzeni, aby zdobić  i cieszyć nasze oczy.


Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie

Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindlelie


 
 
 
 Ornithogalum thyrsoides - Śniedek wiechowaty - Zuidenwindleli


 
 


Ornithogalum - Śniedek (gatunki) - Vogelmelk (soorten)  ( foto )

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ornithogalum_thyrsoides
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz