wtorek, 16 maja 2017

Laburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - Goudenregen
                                                     Złotokap zwyczajny, to niewielkich rozmiarów drzewko lub wysoki krzew osiągający wysokość do 7 metrów, pochodzi z rodziny bobowatych. Naturalnie rośnie w południowo- wschodniej części Europy. Do ogrodów na pozostałej części tego i innych
kontynentów, ta roślina została zaproszona ze względu na swój bardzo dekoracyjny wiosenny wygląd - gdy jest przybrana tysiącami motylkowych kwiatów koloru słońca.

                                                          Golden chain.eng
Laburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - Goudenregen


                                      Bezdyskusyjnie, to wyrazista i bardzo elegancka ozdoba naszej zielonej przestrzeni. Na początku, warto podzielić się informacją, że każda część tej piękności jest trująca. Miejmy więc na uwadze, gdy nasi mali milusińscy zechcą zrywać okwiecone gałązki, aby ich części nie trafiły do ich ust, nie spowodowały alergii; należy dokładnie umyć  rączki. My, wykonując prace pielęgnacyjne, róbmy
to zawsze w rękawiczkach ochronnych.
                                     Ten przyjazny słoneczny wiosenny deszcz możemy zaprosić nawet do niewielkich ogródków przydomowych. Intensywniej wydobędziemy jego piękno, sadząc krzew w pobliżu soczyście zielonych lub bordowych wyższych roślin.. Po drugie, w niepewny czas początków kwietnia, gdy mogą pojawić się zimne wiatry i nocne przymrozki, ogrodowi przyjaciele częściowo osłaniają, chronią zawiązujące się pąki kwiatowe tej rośliny.


Laburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - Goudenregen

                                   Najrozsądniej jest zakupić 'gotową' wyrośniętą sadzonkę złotokapu pospolitego w szkółce lub w sklepie ogrodniczym. Nie jest to roślina wysoce mrozoodporna, więc odchowanie jej do tej wysokości, jaką zakupimy w sklepie, wymagałoby od nas dużo wkładu i cierpliwości. System korzeniowy jest płytki. Zimą chronimy ją obsypując dodatkowym kopczykiem ziemi, około 15 centymetrów, albo używamy specjalnie przygotowanej kory, czy drobne kawałki brunatnego węgla (dodatkowo zyskujemy na tym, że chwasty w tak obsypanym miejscu, mają słabą siłę przebicia).
                                  Sadzimy wiosną lub z początkiem jesieni. Dużym plusem przy tym krzewie liściastym, jest jego 'wyczucie' względem naturalnie i elegancko wyglądającego pokroju. Nowe pędy wyrastają w miarę regularnie, to sprawia, że odchodzi sprawa cięcia pielęgnacyjnego i kształtującego. Oczywiście, z początkiem wiosny, warto przeprowadzić cięcie sanitarne - usuwamy wówczas wrastające do środka, połamane, obumarłe gałązki. Po przekwitnięciu także kilka gałązek 'wypadnie'. Będziemy wyraźnie widzieli, które były nieokwiecone, usychające - pozbywamy się ich.
                                Ze względu na wspominaną już, niewysoką mrozoodporność, sadzimy krzew w otoczeniu innych roślin, w osłoniętym miejscu niedaleko muru domu , zachowując jednak odległość, aby roślina miała miejsce na swoją przestrzeń życiową przez wiele kolejnych  lat.


Laburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - Goudenregen

                                  Miejsce sadzenia powinno być słoneczne, albo ewentualnie w pół cieniu. Podłoże powinno być średnio żyzne i średnio przepuszczalne, odczyn neutralny lub lekko zasadowy. Ziemia nie może być zbyt wilgotna. Złotokap pospolity, także świetnie radzi sobie w warunkach miejskich i gdy dłuższy okres nie ma deszczu. Jednak, dbając o to, aby w kolejnych sezonach złote kwietne girlandy bogato zdobiły naszą zieloną przestrzeń, w czasie wielotygodniowej suszy - podlewajmy i ten krzew.
                               Na przełomie kwietnia i maja pojawiać się zaczynają pierwsze kwiaty. Są obupłciowe, miododajne, więc pszczółki goszczą się na tym złotym stole, przy okazji zajmując się zapylaniem.
Różnica rozpoczęcia kwitnienia dwa tygodnie w tę lub w tę,  zdarza się, gdy mamy do czynienia, na przykład, z z cieplejszą zimą.   Kwiaty utrzymują się na pędach pomiędzy dwoma, a trzema tygodniami. Niektóre, u dorosłych egzemplarzy, znajdujących się w korzystnych uwarunkowaniach, mogą osiągnąć długość powyżej 25 centymetrów.
                          Po przekwitnięciu, na ich miejscu  tworzą się około 6 centymetrowe strąki. Są to owoce, w których z kolei, rozwijają się nasiona.
Domowymi sposobami możliwości pozyskania nowych egzemplarzy tego drzewka jest kilka:
* wiosenny wysiew nasion ( do pojemników lub bezpośrednio do gruntu),
* pobranie sadzonek pół zdrewniałych wiosną,
* pobranie sadzonek zielnych z młodych pędów wczesnym latem, po przekwitnięciu ( wówczas oczyszczamy je z resztek kwiatostanu i zawiązujących się strąków),
* poprzez odkłady ( młode pędy tej rośliny są bardzo elastyczne).


                            Giętkie pędy, to sprzyjające nam części złotokapu zwyczajnego,gdy chcemy go formować. Niewielkie pergole, okwiecone bramy, a pod nimi zwieszające się słoneczne wiosenne kwiatostany. Oczywiście, będzie wymagało to od nas większej ilości czasu, przy pielęgnacji, ale efekty są bardzo satysfakcjonujące, warto.
                                      Po przekwitnięciu gron ze złocistymi motylkowymi kwiatami, jeszcze przez kilka miesięcy będą stanowiły ozdobę długoogonkowe, trójlistkowe listki. Charakterystyczne jest dla nich to, że dość późno rozwijają się z pąków , w maju i co ciekawe, nie przebarwiają się na jesieni . Opadają od połowy października. Ważne, aby stare liście zgrabić i usunąć ( eliminujemy zagrożenie chorób grzybicznych dla rośliny).
                                    Nie nasuwają się żadne wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność, że złotokap 'daje' fantastyczny wiosenny pokaz. I, co zrozumiałe jest porządnym krzewem przez wielu ogrodników i działkowców. Nie bójmy się zaprosić go do swego otoczenia.
Laburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - GoudenregenLaburnum anagyroides - Złotokap zwyczajny - Goudenregen
 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Laburnum_anagyroides
https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82otokap_zwyczajny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Goudenregen
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz