poniedziałek, 29 maja 2017

Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) (gatunki) - Incalelie (soorten)

                                  Alstremeria, jest to rodzaj roślin z rodziny krasnolicowatych. W stanie dzikim porasta górzyste tereny Ameryki Południowej, przywieziona do Europy już w XVIII wieku, dopiero w połowie XX zdobyła większą popularność i to nie dlatego,że zaczęto popularyzować jej dekoracyjne walory na tarasach i w ogrodowych donicach, co stała się pożądanym kwiatem ciętym. Po dzień dzisiejszy można tak właśnie owe kwiaty pożytkować - wstawione do wazonu nadadzą otoczeniu wokół więcej pozytywnej energii. Trwa to jednak kilkanaście  dni, jak na kwiat cięty sporo, ale dla nas i tak to za mało, warto więc dowiedzieć się więcej, jak pielęgnować tę roślinę, aby cieszyła nasze oczy jak najdłużej.                                  
                                                          Peruvian lily.eng
Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

                            Krasnolica, niestety cechuje się  niską mrozoodpornością, dlatego, jeśli chcemy ją  przezimować, bez uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy jej zapewnić pomieszczenie
z dziennym oświetleniem, gdzie temperatura nie może być niższa niż 8 do 10 °C. Warto także zadbać o ciepłe nogi, nie bezpośrednio na zimnej posadzce, a ustawienie na taborecie, stoliku, paletach - to,  na pewno zaprocentuje w sezonie bogatszym kwitnieniem. Nie doprowadzamy do przesuszenia bryły korzeniowej,
                             Nowe egzemplarze Lilii Inków, pozyskujemy poprzez wysiew nasion, poprzez podział bryły korzeniowej starszej rośliny, albo zakupujemy nowe sadzonki. 
                               Kłącza tych roślin rozrastają się, więc w czasie sadzenia warto zadbać, aby donica z odpływem była odpowiednich rozmiarów ( większa od części podziemnej rośliny o kilka centymetrów. Podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze lub średnio zasobne w substancje organiczne. Odczyn gleby neutralny lub lekko kwaśny.  Także o średniej wilgotności. Na spód naczynia układamy warstwę drenażu ( keramzyt, kamyki), zasypujemy kolejną warstwą piasku i na to ziemia ogrodowa, którą obsypujemy sadzonkę (10: 20:80).  Lekko dociskamy, tak aby nie zbić ziemi. 
 
Alstroemeria ligtu - (Alstremeria chilijska) - Peruviaanse lelie (foto)

                                Roślinę, którą mamy już kilka sezonów, czy nową sadzonkę - wynosimy je na letnisko (taras, balkon, ogródek), dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że nie nadejdą wiosenne przymrozki. Miejsce powinno być osłonięte od silnych wiatrów i jak najbardziej słoneczne, albo w delikatnym półcieniu. Istotne, aby w szczytowych godzinach, słońce nie paliło roślin ( wystawa południowa odpada).
                             Alstremeria, wygląda bardzo wykwintnie pośród innych ogrodowych piękności, warto więc znaleźć dla niej miejsce, w którym można w pełni wyeksponować jej walory.  Dotąd jest prawie 70 gatunków, podgatunków i kultywarów, mamy więc wybór w jakim kolorze i o jakiej wysokości rośliny tego rodzaju do siebie zaprosimy. Najniższe karłowe odmiany dorastają do 30 centymetrów, te z wyniosłymi pędami na ponad metr.


Alstroemeria -  Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

                                      Łodygi, wyrastają bezpośrednio z kłącza. Część z nich pokryta jest liśćmi, a generatywne odpowiadają za wytwarzanie kwiatostanów. Liście, wyraźnie zwężające się ku szczytowi, skrętoległe, koloru soczystej zieleni.  Kwiaty pojawiają się od końca maja. Odnosimy wrażenie, że są pojedyncze, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się, wyraźnie widać, że rozwijają się z baldachu. Mogą być jedno, dwukolorowe. Ozdobione nakrapianymi wzorami, tak charakterystycznie rozpoznawalnymi dla nas, gdy pomyślimy o niektórych odmianach 'piegowatych' lilii. Wachlarz kolorów Alstremerii jest ogromny, biel, róże, żółty, pomarańczowy, czerwień. I oczywiście cała kolejka odcieni tych podstawowych kolorów.
                             Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, to stymuluje roślinę, ale przede wszystkim, oszczędza jej , inwestowania energii na zbędne już części. Przy odpowiedniej pielęgnacji, kwitnieniem możemy cieszyć się przez dobre kilka miesięcy, w optymistycznym wariancie, prawie do połowy jesieni.

                     
Alstroemeria -  Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

                                      Nawozimy, co dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących, podlewamy regularnie, nie tylko wtedy, gdy długie okresy suszy, nie doprowadzamy do przelania ( donica z odpływem) - przy zachowaniu tych wszystkich zabiegów,  duża szansa na bardzo satysfakcjonujące kwitnienie.
Przesadzanie do większych pojemników, bardziej wskazane z początkiem wiosny ( wtedy także mamy szansę pobrać z podziału nowe sadzonki), nieczęsto, ale praktykuje się także przesadzanie po przekwitnięciu, z początkiem jesieni. Przy tych zabiegach, związanych z przesadzaniem, poza dobraniem większej donicy, wymiany wyjaławiającej się ziemi, zaleca się wyciągać stare pędy. To droga odmładzania i stymulowania krasnolicy, aby zaczęła wytwarzać nowe pędy. Oczywiście, usuwanie części rośliny robimy z rozmysłem, aby nie doprowadzić do tak poważnego pokaleczenia jej, że ją w konsekwencji, stracimy.
Alstroemeria -  Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie


                                            Zachowując podstawowe zasady pielęgnacji, okazuje się, że nie jest to roślina zbyt wymagająca. Może zdobić powierzchnie mieszkalne, biurowe, ogrody, tarasy, balkony.
Ładnie wygląda sadzona pojedynczo, a także w kępach.Dobór kolorów i odmian o odpowiednich wysokościach, pozwala nam stworzyć bardzo eleganckie kompozycje. A i na pewno, gdy obdarujemy naszych bliskich takim kwietnych prezentem, przez kilka miesięcy będzie miał radość z kwitnących bardzo dekoracyjnie kwiatów. 


Alstroemeria -  Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie
Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie
Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

 
 
 
 
Alstroemeria - Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie

 
 
 
 
 
Alstroemeria -  Alstremeria, Krasnolica, (Lilia Inków) - Incalelie
 
 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alstroemeria
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alstremeria
https://nl.wikipedia.org/wiki/Incalelie
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz