wtorek, 11 marca 2025

Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom

                                   Dracena obrzeżona, '(...) jest gatunkiem tworzącym pióropusz bardzo wąskich, ostro zakończonych liści. W naturalnym środowisku na Madagaskarze, osiąga wysokość ponad trzech metrów, jednak w mieszkaniu rzadko przekracza dwa metry (...)'1. Całoroczna listna szata (u gatunku liście w kolorze zielonym), zwarty pokrój, niezbyt szybki wzrost, mnóstwo kultywarów - jednym zdaniem, te wszystkie walory wpłynęły na to, że z wielkim  powodzeniem w strefie tropikalnej i subtropikalnej, roślina jest sadzona w przydomowych ogrodach, a na naszej szerokości zakupowana jako 'doniczkowiec' do wzbogacenia przestrzeni pokojowych, biurowych i restauracyjnych. Roślina egzotyczna,                                                                                       Madagascar dragon tree.eng

Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom

więc nie ma mowy o wyeksponowaniu jej w miejscu, gdzie temperatury poniżej 14°C. Optymalna temperatura otoczenia, powyżej 20°C, (przy letnich upałach, gdzie powyżej 27°C, doniczkę z draceną powinniśmy odsunąć od dziennego światła bardziej w głąb mieszkania). Kolorowe listne odmiany:

'(...) * 'Bicolor' – liście zielone z żółtawym obrzeżeniem * 'Tricolor' – liście różowo kremowo zielone * 'Colorama' – liście w dużym stopniu przebarwione na czerwono różowo (...)'2. Używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści; dawki i częstotliwość dostaw - według wskazówek na etykiecie. Pierwszym zabiegiem będzie przesadzanie do większego  pojemnika z odpływem (o numer, góra dwa); przesadzamy przynajmniej raz na dwa lata. Plant ten bardzo lubi drożne podłoże, w którym nie zastają nadwyżki wody. Dlatego, poza tym, że pierwszą warstwę w donicy będzie stanowiło kilka centymetrów keramzytu ogrodniczego (żwirku, perlitu, kamyków), to również kilka garści tego materiału rozluźniającego powinno zostać przemieszane z podłożem dedykowanym uprawie roślin egzotycznych/doniczkowych. Do mieszanki warto również dodaćgarść humusu. W świeżym niewyjałowionym podłożu, z usuniętymi postarzałymi, zniszczonymi częściami, dracena bez żadnych przeszkód będzie witalnie rozwijała się.  Gdy konkretny egzemplarz jest właściwie pielęgnowany, na przełomie jesieni i zimy może wystąpić kwitnienie. Kwiatuszki są jasne i po ciepłym słonecznym dniu delikatnie pachnące, ale nie stanowią dużej wartości zdobniczej; są bardzo drobne i jest ich niewiele. 

 
Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom

Przy uprawie draceny obrzeżonej, musimy mieć na uwadze zachowanie ostrożności jeśli idzie o dostęp do niej  dzieci oraz domowych zwierząt, a zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Sok tego gatunku powoduje silną reakcję alergiczną; jest to niebezpieczne dla zdrowia i dla życia.  

                                    Dracenę obrzeżoną można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe lub z fragmentów łodygi.  Odcinki pędów można pozyskać przy okazji pielęgnacyjnego przycinania egzemplarza; wówczas skracamy część najmłodszych pędów, aby z tytułu wieku ogołocone starsze dolne dobrze z nimi współgrały; taka odświeżona listna 'fryzurka'. Najlepiej, jeśli odcinki miałyby długość 0.15 metra, potraktujmy je środkiem ukorzeniającym i posadźmy w mniejszych doniczkach, gdzie taka sama mieszanka jaką posiada roślina mateczna. Aby sadzonki się przyjęły, niezbędna jest słoneczna ekspozycja, temperatura otoczenia powyżej 20°C i regularne niezbyt obfite dostawy wody. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniej, gdy 'miękka', odstała (doba wystarczy). I w domu, pojemnik z odpływem, woda nie powinna pozostawać na podstawku, czy w osłonce, nie lejemy nią po liściach. Nowa dostawa wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża dobrze przesuszona, (metoda 'na palca'). Od listopada do końca marca zmniejszamy ilość dostarczanej wody, ale nie częstotliwość. Miejscówka przy kaloryferach, to kiepskie rozwiązanie (zasychające końcówki, marniejąca roślina).  Z dala od zimna i od gorąca, po prostu tam, gdzie panuje przyjazna wilgotność powietrza

Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom

i nie ma przeciągów. Kilka dodatkowych zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko dracenie, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. 

                                 Nie ciemno (karłowy pokrój), nie dla wystawy południowej (zasychające końcówki) - przefiltrowane światło dzienne. Dracena obrzeżona, dobrze przyjmie przeprowadzkę z początkiem czerwca na letnisko, gdy zapewnimy jej podobne warunki oświetleniowe, jakie panowały w mieszkaniu. Wówczas koniecznie pojemnik z odpływem, który zapewni swobodne ujście nadwyżek deszczówki. Zdecydowanie pod koniec sierpnia roślina powinna wrócić pod dach - w późniejszych tygodniach na zewnątrz, różnice  temperatur pomiędzy dniem, a nocą , mogą niekorzystnie odbić się na jej zdrowiu (na wyglądzie).  W przypadku tej draceny, niekoniecznie zraszanie. Kurz, czy inne zabrudzenia z fantazyjnych listków, lepiej zmyć raz kiedyś pod natryskiem, gdzie niezbyt wysokie ciśnienie i temperatura wody, ani lodowata, ani gorąca (wcześniej donicę owijamy folią). Po tym zabiegu, na kilka godzin odstawiamy 'doniczkowca ' w zacienione miejsce. Liście wyschną, na powrót nabiorą połysku i witalności - wtedy można roślinę odstawić na miejsce docelowe. 

Regularnie usuwamy części przesuszone, zestarzałe (liście matowe, kruszące się). Gdy zasychają końcówki liści, to sygnał, że niewłaściwe nawodnienie/zbyt słoneczna ekspozycja. Ulepszamy pielęgnację. Gdy liście brązowiejące, śliskie, brzydki zapach podłoża - przelanie/za ciemno. Nie ma gwarancji, że po przesadzeniu oczyszczonej ze starej ziemi bryły korzeniowej, roślina 'odżyje'. Patogeny wnikają głęboko w jej strukturę. Wówczas rozsądniej jest pobrać sadzonki pędowe/sadzonki wierzchołkowe, niż 'reanimować' macierzystą.

Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom
Sadzonka wierzchołkowa




Dracaena marginata - Dracena obrzeżona - Drakenbloedboom


 


Przypisy:
1., 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dracena_obrze%C5%BCona   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz