wtorek, 24 grudnia 2024

Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)

                                   Aristolochia cauliflora, jest gatunkiem kokornaka, eleganckie egzotyczne pnącze, które w naszych uwarunkowaniach klimatycznych nadaje się do uprawy 'pod dachem'. Pokrój zimozielonego pnącza zwarty, bogato ulistniony. W środkowej części kontynentu Ameryki Południowej jako dzikus, pnąc się po drzewach osiąga nawet piętnaście metrów wysokości, 'udomowiony' to długość pomiędzy 3, a 4.5. Pojedynczy sercowaty liść wielkości dłoni dorosłego człowieka;

                                                                            Aristolochia cauliflora.eng

Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)

blaszka zielona z wyraźnym żyłowaniem, (im większy dostęp do dziennego światła, tym żyłki liściowe intensywniej żółte). U rośliny z latami drewnieją dolne części pędów.Co interesujące, przy optymalnych warunkach uprawy nawet w domowej uprawie, to właśnie na tych odcinkach pędów rozkwitają

charakterystycznego dla gatunku kwiatostany. Początkowo w pąkach wyglądają jak bordowe małe pająki. Okwiat pojedynczy, zrośnięty w długą i wygiętą rurkę, u wylotu z rozpostartym kołnierzem z dwiema czerwonymi nakrapianymi wargami, z żółtą gardzielą. Kwiaty 'dzikusa', bądź egzemplarza posadzonego w ogrodzie w ciepłym klimacie jako roślina ozdobna, są pułapkowe, to znaczy wabią i zatrzymują w swoim wnętrzu owady zwiększając szanse na skuteczne zapylenie. 

                                   Przy pielęgnacji tego oryginalnego pnącza, niezbędne są temperatury 'na plusie', wysoka wilgotność powietrza oraz miejscówka, gdzie prześwietlone światło dzienne (odpada ekspozycja południowa, nie zdadzą egzaminu również ciemne pokojowe kąty). Aristolochia cauliflora, będzie piąć się po paliku kokosowym, przy drabince, czy przy użyciu innych roślinnych podpór. Możemy także poprowadzić ją jako przewieszającą się ozdobę, która 'pieszczona' przed poranne delikatne słońce, będzie żywym dziełem sztuki. Młodziki najprościej można pozyskać przez pobranie fragmentu łodygi z co najmniej jednym węzłem. Dolną część wkładamy na kilka tygodni do wody z dodatkiem węgla aktywnego/albo środka ukorzeniającego/albo kilku kropel nawozu wieloskładnikowego dedykowanego roślinom ozdobnych z liści. Ten 'dodatek' zmotywuje  sadzonkę pędową do szybszego wytworzenia korzonków. 

Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)


Temperatura nie może być poniżej 14°C (w takim miejscu, bez obfitego podlewania, nie zraszamy). Optymalna temperatura w otoczeniu, to18 do 25°C. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Wystawa południowa, odpada. Unikajmy narażenia pnącza na porywisty wiatr, czy deszcz. Zawsze korzystamy z pojemnika z odpływem, aby nie zastawały nadwyżki wody. Donica dająca roślinie stabilność; o numer, góra dwa większa od bryły korzeniowej. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, bądź  keramzyt ogrodniczy), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami humusu i z kilkoma tego rozluźniającego materiału. Przy regularnym nawożeniu, wystarczy przesadzać co dwa/trzy lata. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Nawożenie środkiem w granulacie, bądź w płynie dostosowanym do zasilania roślin doniczkowych ozdobnych z liści, (częstotliwość dostaw, dozowanie - według zaleceń na etykiecie). 

                                  Nie ma mowy o dużej ilości wody bezpośrednio do pojemnika. Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4), wówczas, gdy plant pozostaje w ogrzewanym pomieszczeniu. Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu.

                                    Jeśli chcemy podziwiać błyszczącą, zieloną szatę sercowatych ozdób, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Naturalne pory, gdy na liściach osiada rosa, to ranek i pod wieczór - wybierzmy którąś z tych pór na zraszanie. Regularnie usuwajmy starzejące się liście (bez blasku, poszarzałe). Nieodpowiednia pielęgnacja, od razu 'odbije się' to na wyglądzie listnej szaty.

Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)

 
 
 
 
 
Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)


 
 
 
Aristolochia cauliflora - Kokornak (gatunek)

 
 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aristolochia_cauliflora
https://en.wikipedia.org/wiki/Aristolochia_cauliflora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz