wtorek, 26 marca 2024

Peperomia sarcophylla - Pieprzówka (gatunek)

                                                                 Peperomia sarcophylla, jest jednym z gatunków rodzaju pieprzówka; spośród innych wyróżnia się bardziej okazałymi liśćmi. Blaszki z wierzchu wyraźnie żyłkowane, od spodu jasne. Pokrój dość zwarty, przy odpowiednich warunkach uprawy, docelowo wysokość/szerokość pomiędzy 0.2, a 0.25 metra. Pielęgnacja pod dachem, kwitnienie  Roślina ozdobna w mieszkaniu, przestrzeniach

Peperomia - Pieprzówka
Peperomia sarcophylla - Pieprzówka (gatunek)

restauracyjnych, bądź hotelowych. może mieć miejsce praktycznie o każdej porze roku. Niezbyt długie kłosowate kwiatostany, w zależności od odmiany, w śnieżnej/brudnej bieli. Jako dzikus bylina ta roślinie w dolnych piętrach lasów Ekwadoru oraz Kolumbii. Dla nas to informacja,że gatunek toleruje wyłącznie

temperatury 'na plusie'. Jeśli wyeksponowany na letnisku/na balkonowym stoliku/na podwórzu, to wyłącznie od czerwca do końca sierpnia. Pozostawienie go dłużej na zewnątrz spowodowałoby, że wahania temperatur dzień vs noc, odbiłyby się niekorzystnie na jego pokroju.

                         Przy niedoborach energii słonecznej, jak i również w zbyt odsłoniętej na słońce ekspozycji, roślina będzie miała karłowy niezdrowy pokrój oraz niewiele liści. Warto więc ulokować doniczkowca w ekspozycji, gdzie prześwietlone światło dzienne.

                         Nie będziemy pozyskiwali młodzików z rozmnożenia  nasion, (proces długotrwały wymagający wysokich temperatur i odpowiedniej ekspozycji słonecznej). Ten gatunek pieprzówki, bezproblemowo rozmnożymy po przez podział, (jako dzikus, peperomia sarcophylla to bylina). Najbardziej optymalny czas na przesadzanie do świeżego bardzo drożnego podłoża, to kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia/albo raz w roku, gdy nie ma kwitnienia. Nie warto czekać, aż bryła korzeniowa zacznie wyrastać z pojemnika, to w przypadku tych roślin nie działa na ich korzyść.

Pieprzówka powinna być ulokowana w donicy z drożnym odpływem, gdzie pierwsza warstwa to 3 do 5 centymetrów keramzytu, a następnie  mieszanka ziemi + perlitu, lub owego 'rozluźniacza'.  

Połączenie, oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką. Nie zapominajmy, przy

Peperomia sarcophylla - Pieprzówka (gatunek)

silniejszych mechanicznych potarciach, dość łatwo można zniszczyć listki; chrońmy roślinę także przed przeciągami, przelaniem, przesuszeniem. 

                             Części stare, nieestetycznie wyglądające, przesuszone - regularnie usuwamy. Brązowożółte śliskie, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Jeśli egzemplarz do uratowania, wówczas przesadzamy go do nowego podłoża, usuwamy nieestetycznie wyglądające części (pędy, listki) i zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę. (Może być ta sama doniczka, ważne, aby wcześniej umyć ją wodą z płynem do mycia naczyń - opłukać - wytrzeć). Co do poziom wilgotności podłoża - przetrzyma czasowe przesuszenia, nie poradzi sobie z zalewaniem.Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa, co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą. 

Ważne jest zapewnienie pieprzówce temperatur, które nie spadną poniżej 16°C. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, bez dużych dziennych wahań, to 16 do 23°C. Oczywiście, latem wyższe temperatury 'doniczkowcowi'  nie zaszkodzą (dochodzące nawet do 35°C), ale bez bezpośredniego kontaktu z dziennym światłem. Nawozimy 'dokarmiaczem' przeznaczonym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Częstotliwość nawożenia, ilość - według informacji na etykiecie.

Peperomia sarcophylla - Pieprzówka (gatunek)
Peperomia sarcophylla - Pieprzówka (gatunek)


 

 Peperomia (soorten) - Pieprzówka (gatunki) ( foto )


 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2021/01/peperomia-soorten-pieprzowka-gatunki.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Peperomia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz