wtorek, 12 marca 2024

Monstera dubia

                                                Monstera dubia, w naturalnych siedliskach, to jest w lasach deszczowych strefy równikowej, dzięki czepnym korzeniom przybyszowym wykształcanym na młodych giętkich pędach pnie się po drzewach ku górze, gdzie większa szansa na dostęp do słońca. Dla nas to informacja taka, że przy pielęgnacji tego oryginalnego pnącza, niezbędne są temperatury 'na plusie', wysoka wilgotność powietrza

                                                                           Monstera dubia.eng

Monstera dubia - Monstera dubia.nl

oraz miejscówka, gdzie prześwietlone światło dzienne (odpada ekspozycja południowa, nie zdadzą egzaminu również ciemne pokojowe kąty). W sprzedaży młode egzemplarze umiejscowione na specjalnym naturalnym materiale, który stanowi zdrową podstawę, aby pędy pięły się po nim. Układ 'dachówkowy' uatrakcyjnia te odsłony. Przy rozrastających się młodzikach, egzamin zdadzą również wąskie deseczki (niepomalowane) oraz paliki bambusowe -  można je zakupić w różnych rozmiarach jeśli idzie o wysokość/grubość. Docelowa wysokość zdrowo rozwijającej się rośliny, to pomiędzy

0.6, a 1.1 metra; oczywiście niektóre z pędów, mogą się częściowo przewieszać. Całoroczną ozdobę stanowią charakterystyczne 'marmurkowe' liście; zielono srebrne wzory mogą nam przypominać liście, które posiada scinapus pstry, jednak to dwie zupełnie inne rośliny. Charakterystyczny srebrny wzór na ciemno zielonym tle u młodych listków, z czasem delikatnie zanika. To znaczy, że bardziej okazałe liście są bardziej zielone,  z wyraźnie głębszą fenestracją (wycięciami, dziurkami).

                                           Temperatury bez dużych dziennych wahań, powyżej 16°C, optymalne od 21°C do 25°C. W czasie upałów, monstera dubia powinna zostać przeniesiona bardziej w głąb mieszkania. To doniczkowiec, który nie lubi przeciągów oraz przelewania. Na nadwyżki wody, reaguje chorobami

Monstera dubia

grzybowymi (śliskie, nadgniwające liście i pędy). Dlatego podlewamy, gdy dobrze przesuszona wierzchnia warstwa podłoża. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Obfitość atrakcyjnie prezentujących się liści wówczas, gdy w otoczeniu doniczkowca wysoka wilgotność powietrza. Można ustawić pojemnik na kamieniach, które do połowy zalewamy wodą, albo zawiesić w pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Takie zabiegi przysłużą się nie tylko roślinom, ale również polepszeniu naszego samopoczucia.     

                                      Przesadzamy do nieco większego pojemnika z drożnym odpływem rok rocznie. Powinien dawać podporze i roślinie, która się po niej pni, odpowiednią równowagę. Spodnią warstwę w donicy  powinien stanowić drenaż, czyli kilka centymetrów keramzytu; następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z chipsami kokosowymi oraz garścią owego 'rozluźniacza'. Do zdrowego rozwoju rośliny te potrzebują dobrze 'podjeść. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzenia; dostarczamy

Monstera dubia
go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin ozdobnych z liści uprawianych w mieszkaniach. W płynie, bądź w granulacie; gdzie ten ostatni charakteryzuje się dłuższym okresem uwalniania pożądanych związków. 

                                      Jeśli zaniedbamy egzemplarz, zacznie być wyłysiały, z patogenami, żółknący, gnijący - może nie wystarczyć wycięcie chorych części, (uszkodzone liście wraz z ogonkiem tniemy tuż przy pędzie). Niezbędny okazuje się zabieg sprawdzenia bryły korzeniowej i jeśli ta zdrowa, przesadzenia jej do świeżego podłoża. Donica może być ta sama; ważne, aby umyta w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

                                      Młodziki pozyskujemy na kilka sposobów. U starszych roślin z podziału bryły korzeniowej, (najpraktyczniej przy przesadzaniu). Albo poprzez ukorzenienie sadzonek pędowych - ucinamy i lokujemy w wodzie 12 - 15 centymetrowe odcinki części szczytowych. Węgiel aktywowany, bądź wilgotne włókna kokosowe przyspieszą wytwarzanie korzeni.


 Rośliny doniczkowe o pnących i o zwieszających się pędach ( foto )

 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Monstera_dubia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Monstera_dubia
https://en.wikipedia.org/wiki/Monstera_dubia
https://www.vip-colors.com/2019/03/pnacza-w-domu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz