piątek, 30 grudnia 2022

Lespedeza bicolor - Lespedeza krzewiasta

                                              Lespedeza krzewiasta, na europejskich szerokościach z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalną ozdobą rośliną. Jej naturalne siedliska znajdują się w północno-wschodnich częściach kontynentu azjatyckiego oraz w Japonii. Udomowiony dzikus, świetnie sprawdzi się w średnich/większych przydomowych ogrodach (japońskie, naturalistyczne, rustykalne, obrzeża leśnych).

                                                                             Shrubby bushclover.eng

Lespedeza bicolor - Lespedeza krzewiasta

Ten gatunek lespedezy charakteryzuje się pokrojem przewieszających się wiechowatych kwiatostanów oraz długim okresem kwitnienia. Kolejnym plusem jest to, że ta wieloletnia roślina nie wymaga dużych nakładów pracy, oczywiście pod warunkiem, że od samego początku uprawy zajmiemy się nią jak należy. Nasadzenia młodych sadzonek po Zimnych Ogrodnikach, albo od początku września do połowy października. Gleby próchniczne, albo przynajmniej średnio żyzne. Podłoże drożne ze stałym

umiarkowanym stopniem wilgotności; lespedeza lepiej zniesie czasową suszę, niż miejscówkę, gdzie będzie zbyt długo miała 'mokre nogi' (korzenie). Na przesuszenia także nie powinniśmy jej narażać, bo jeśli takie będą miały miejsce, zastrajkuje wyhamowując z kwitnieniem, a przecież latem i w pierwszej połowie jesieni to jest jej  czas, aby kwieciem przystroiła wyznaczoną ogrodową przestrzeń. Wiechowate kwiatostany rozwijają się z szczytowych częściach pędów, najdłuższe mogą osiągnąć nawet 0.5 metra, cięższe od pozostałych, bardziej przewieszają się ku dołowi. Pierwsze pojedyncze różowo fioletowe z jasnym odcieniem kwiatuszki rozkwitają w drugiej połowie czerwca. Kwiatostan odkrywa swoje piękno od dołu ku górze. Po upalnym dniu, kwietne miododajne ozdoby wydzielają przyjemną słodkawą woń. Pojedyncze kwiatostany mogą rozkwitać do pierwszych jesiennych przymrozków.

                                       Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się jednonasienne lekko spłaszczone strąki. To z ich zawartości, albo przez odkłady z najniższych pędów powołujemy

Lespedeza bicolor - Lespedeza krzewiasta

najmłodsze pokolenie lespedezy krzewiastej. Nasiona sadzimy do pojemników, przez zimę doglądamy w nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie jest dostęp do dziennego światła. Dostawy wody niezbyt obfite, ale regularne. Woda w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; nie powinna zastawać na podstawku, czy w osłonce. Jeśli chodzi o odkłady, sprawa jest o tyle prosta, że w lipcu dociskamy i obsypujemy do połowy ziemią najniższe pędy, a w kwietniu już ukorzenione oddzielamy od macierzystej rośliny i lokujemy w nowej miejscówce, (albo obdarowujemy nimi zaprzyjaźnionych miłośników kwietnych pięknotek). Gdy już poznaliśmy naturę tej rośliny, możemy zdecydować, czy pozostawić ją jako soliter, a może wykorzystać do stworzenia nieformalnego żywopłotu.

                                   Pokrój lespedezy krzewiastej będzie bogaty, a kwitnienie długotrwałe, gdy każdego roku przed nadejściem trudnych zimowych uwarunkowań roślinę 'ocieplimy' podsypując ją kilkunastoma centymetrami ziemi. Jeśli w tych pracach przeszkadzają nam zbyt długie pędy, możemy je co nieco skrócić, jednak miejmy na uwadze, że cięcie główne (formujące połączone z pielęgnacyjnym) wykonujemy w pierwszej połowie marca. Poza odkładami, (jeśli takie zrobiliśmy poprzedniego lata), wszystkie pozostałe przycinamy na wysokości około 0.2 metra od ziemi. Rozgarniamy kopczyki, oczyszczamy ziemię z chwastów. Młode przyrosty bardzo szybko się zagęszczą i już w drugiej połowie czerwca będą zdobić pierwsze wiechowate kwiatostany. A zwabione nimi pszczółki i inni ogrodowi oblatywacze, rozgoszczą się także przy innych naszych kwiatach przenosząc pyłki. 

Lespedeza bicolor - Lespedeza krzewiasta

Po przycięciu wczesną wiosną ściółkowanie, (odpada odchwaszczanie, zmniejsza się transpiracja wody). Ściółka miks, która zapewni 'spowolnioną' dostawę substancji odżywczych i wspomaganie zakwaszania gleby - czyli: wysuszona kora sosnowa/ inne chipsy z korowiny, wyschnięte igliwie, zebrane wiosną liście bukowe, przekompostowane trociny, fusy z kawy.
Do nasadzeń miejscówka słoneczna, jednak lepiej, aby to nie była wystawa południowa. Odpadają również ciemne ogrodowe kąty, gleby zbite, zbyt suche/zbyt mokre. Przecież zależy nam na jej bogatym krzewieniu i spektakularnym kwitnieniu, a nie na tym, żeby roślina jakoś przetrwała. 

Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe).  Przez wiosnę i lato nawozi się wieloskładnikowymi nawozami, ale niewielką dawką. Nie zaszkodzi, jak przy podlewaniu innych roślin i lespedeza dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Wiosną warto ją obkopać  kompostem, albo przekompostowanym obornikiem. Więcej informacji na temat naturalnych metod nawożenia - tutaj. Jeśli zdecydujemy się na 'dokarmiacz' ze sklepu, używamy go zgodnie z informacjami z etykiety (ilość, częstotliwość). Jesienna dawka nawozu bez azotu, rośliny mają przygotowywać się na nadejście trudnych zimowych uwarunkowań, 'a nie wchodzić na wysokie obroty'. 

Latem, w czasie upałów i w bezśnieżne zimy częstsze wędrówki z konewką. W 'gorące' miesiące, podlewamy z rana, albo pod wieczór, zimą w godzinach południowych w bezmroźny dzień. Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. 

Lespedeza bicolor - Lespedeza krzewiasta


 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lespedeza_bicolor
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lespedeza_krzewiasta
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz