wtorek, 3 stycznia 2023

Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant

                                                 Hoja sercowata, najprościej rzecz ujmując, to bogactwo zielonych serc. Aktualnie dostępna w sprzedaży, co jeszcze bardziej wzbudza zachwyty u miłośników roślinnych pięknotek, gdyż mają szczęście ją spotkać/zakupić. Ten gatunek hoi odkryto na dzikich siedliskach stosunkowo niedawno, bo około 110 lat temu. Jego obszar pochodzenia to południowe Chiny, Wietnam, Laos, Kambodża, Tajlandia oraz indonezyjska wyspa Jawa. Na naszej szerokości, z wiadomych powodów, ta wyjątkowa roślina jest prowadzona jako doniczkowiec. Zdobi nie tylko sercowatymi liśćmi,

                                                                                       Hoya hearts.en

Hoya - Hoja -  Hoya.nl
Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant

w drugim bądź w trzecim sezonie przy optymalnych warunkach uprawy, zakwita. Następnie kwietny pokaz ma miejsce rok rocznie. Pokrój pnący, od 2 do 3.5 metra wysokości, także niezbędne podpory (drabinki, siatka, pal bambusowy). Liście mają około sześciu centymetrów długości i pięć milimetrów grubości, czyli są 'mięsiste'. U gatunku w ciemnej butelkowej zieleni, natomiast u odmiany 'Variegata' liście dwubarwne

- młode zielone ze słonecznym marginesem, niektóre starsze całkowicie wybarwiają się na żółto. Pierwsze i kolejne kwitnienie, to kwiatostany baldachogrona wyrastające z kątów liści, zazwyczaj na 2/3 długości pędów, (licząc od wierzchołków). W każdym baldachogronie jest od 20 do 25 kwiatów. Pojedynczy kwiat w jasnej tonacji (brudna biel), 'woskowy', z czerwonym, karminowym, bądź z brązowym przykoronkiem. Kwiaty, wydzielają słaby przyjemny 'waniliowy' zapach. Kwitnienie najczęściej ma miejsce wiosną, ale może 'przydarzyć się' o każdej porze roku. Kwiatostany zdobią około trzech tygodni. 

                                                  Istotną informacją jest to, że nie każdy egzemplarz zakwitnie w drugim sezonie uprawy. Otóż te, gdzie młodziki z liścia, potrzebują więcej czasu, aby 'woskowo' się okwiecić, (nawet trzy lata oczekiwania). Liść/liście mieć niezmienną formę nawet przez kilkanaście miesięcy, warto jednak być cierpliwym, bo to kwestia czasu, zanim rozwiną się pierwsze z pędów. Dlatego poza techniką rozmnażania tego gatunku hoi przez pobranie liścia, warto znać inne, które przełożą się na szybsze doczekanie pachnących baldachogron. Najprościej, przez odkłady - do podłoża dociskamy

Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant

 najniższy z pędów, gdzie nie ma liści częściowo obsypujemy go ziemią i po kilku miesiącach oddzielamy ukorzeniony od rośliny macierzystej. Inne możliwości, rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe zawierające dwie/trzy pary sercowatych liści i widoczny zaczątek korzeni.

                               Ekspozycja jasna, ale nie dla wystawy południowej. Dzienne światło prześwietlone. Hoja sercowata, podobnie jak inne gatunki z rodziny toinowatych, lepiej rozwija się, gdy w stałej miejscówce, (osłoniętej od przeciągów, bez dużych dziennych wahań temperatury). Podłoże drożne, zasobne. Donica z odpływem o numer/dwa większa od bryły korzeniowej. Pierwsza warstwa w donicy, to tak zwany 'rozluźniacz'. Jego zadaniem będzie ochrona rośliny przed przelewaniem. Keramzyt, żwirek, czy drobne kamyki. Następnie mieszanka podłoża przeznaczonego dla roślin doniczkowych z owym 'rozluźniaczem'. W odpowiednim momencie zatosujmy podpory i specjalne klamry, które będą wspierały pędy w ich wędrówce ku górze.

W przypadku tej konkretnej rośliny, rok roczne przesadzanie to nadal zbyt mało, należy stosować dokarmiacze. Doskonale sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin doniczkowych kwitnących (częstotliwość dostaw, ilość - informacje na etykiecie). Młodziki nawozimy

Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant

 przez jedenaście miesięcy w roku, po przesadzeniu do nowego niewyjałowionego podłoża przez około cztery miesiące bez dokarmiacza. Jeśli chodzi o egzemplarze, które zakwitną, nawozimy je do momentu rozkwitnięcia ostatniego z kwiatostanów, następnie usuwamy przekwitnięte części, przesadzamy do nieco większego pojemnika ze świeżą mieszanką i zaczynamy nawozić po miesiącu. Przez cały rok regularnie usuwamy części zestarzałe, połamane, zniszczone. 

                                            Żółknące liście (wyłączając odmianę 'Variegata'), to zbyt mało substancji odżywczych/zbyt mało wody; brązowiejące zbyt wysoki poziom wilgotności podłoża. Witalny pokrój hoi sercowatej  utrzymają regularne niezbyt obfite dostawy wody. Ta nigdy nie powinna zastawać na podstawku, czy osłonce, (nadmiar każdorazowo zlewany). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi sucha; woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Najkorzystniej, gdy przez cały rok w pomieszczeniu temperatura nie będzie spadała poniżej 15℃, optymalna 18 do 21℃. Gdy latem gorączki, hoję odsuwamy bardziej w głąb pokoju i częściej ją podlewamy. 

                                  Hoya kerrii, zdobi przez cały rok. Pomieszczenia mieszkalne, biurowe, restauracyjne - wszędzie tam spełni/spełnia swoją rolę od serca.

Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant 

 

Hoya kerrii - Hoja sercowata - Hartjesplant

 


Hoya (soorten)  - Hoja  (gatunki) ( foto )
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hoja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hoya_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hoya_kerrii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz