wtorek, 25 października 2022

Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad

                                     Tarczownica tarczowata, jeśli chodzi o nazwę pleonazm, a to dlatego, że to gatunek rośliny z monotypowego rodzaju. Wystarczy więc, tarczownica. Ona jako bylina kłączowa w średnich i większych ogrodach, a także w kompleksach zieleni miejskiej. Wszędzie tam, gdzie rozproszone światło dzienne, stały umiarkowany stopień wilgotności przepuszczalnego podłoża. Roślina 'wdzięczna' w uprawie przy założeniu, że od samego początku zapewnimy jej odpowiednie uwarunkowania.

                                                                                                 Indian rhubarb.eng
 Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)

Jeśli mowa o jej walorach zdobniczych, wiosną cieszy oczy dość wysokimi  bezlistnymi kwietnymi pędami, u których w szczytowych częściach rozwijają się skąpane w bieli, bądź w delikatnym różu półkoliste baldachogrona. W zależności od odmiany, głąbiki osiągają wysokość pomiędzy 0.3, a 06 metra. Gdy kwiatostany przekwitają, przy ziemi wyrastają liście, zacne w rozmiar i zieloną parasolkowatą formę.

To one już do końca sezonu będą ozdobami, które nie dość, że dodają otoczeniu naturalnego wdzięku, to jeszcze spełniają przez kilka miesięcy funkcję okrywową. Z początkiem października tarcze o średnicach do 0.4 metra, nad ziemią pomiędzy 1, a 1.5 metra, zaczynają się przebarwiać. Ich jesienna odsłona jest pełna energii i kolorytu. Gdy ich blask zgaśnie, przycinamy je nisko, tuż przy grubych czerwono nabiegłych kłączach, które 'co nieco' wyrastają ponad powierzchnię. 

                                         Przy zabiegu usuwania liści, (rozdrobnione nadają się do kompostownika), warto zrobić 'wykopki'. To jest oddzielić część kłącza i ulokować w nowej miejscówce, (albo obdzielić nim zaprzyjaźnionych miłośników roślinnych pięknotek). Gdy sadzimy tarczownice przy sobie, w zależności od odmiany odległość pomiędzy sadzonkami od 0.4 do 0.6 metra. Wiosną, rośliny te przygotowują się do kwitnienia, więc nie ma co wówczas zaburzać ich 'rozwojowej' fazy.  Skoro bezproblemowo kolejne egzemplarze można pozyskać z części podziemnych, późną wiosną, gdy kwiatostany już nie zdobią, głąbiki przytnijmy nisko. Tarczownica niech inwestuje substancje odżywcze w tworzenie nowych liści, a nie w torebki zawierające nasiona, których my nie mamy zamiaru wykorzystać. Jeśli jednak wybraliśmy drogę wysiewu nasion, (zostawmy na ich wytworzenie nie więcej niż dwa pędy), zwróćmy uwagę, aby zawartość torebek przeszła proces stratyfikacji.

Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)

                                   Byliny te całkiem nieźle radzą sobie w zimowych uwarunkowaniach, jednak zalecam, aby mieszkańcy południowej części kraju na swoich usypali niewielkie kopczyki ziemi, taką kołderkę, która będzie chroniła kłącze przed przemarzaniem. W czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody, podobnie latem w czasie suszy. Panuje brak równowagi  hydrologicznej. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu byliny dostarczamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych; latem rano, albo pod wieczór, (wówczas nie będzie miksu słońce woda i liście nie zostaną zniszczone). Tarczownica tarczowata, zbyt niski/zbyt wysoki poziom wilgotności podłoża oprotestuje wiosną znikomym kwitnieniem, a później karłowymi liśćmi. Także, to bardzo ważne, aby gleba miała stały umiarkowany przez cały rok. 

Baldachogrona i ogromne witalne listne tarcze - potrzebne przynajmniej średnio żyzne podłoże, najlepiej próchniczne. Gleby słabsze, należy nawozić. Stosując nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin wieloletnich kwitnących, zapoznajmy się z informacjami na etykiecie (jaka częstotliwość, jaka ilość). 'Dokarmiamy' od końca marca do połowy września. W tym temacie można wspomagać, albo całkowicie zdać na naturalne metody nawożenia. Tarczownica lubi pH neutralne w kierunku lekko zakwaszonego. Na przykład, wiosną obkopujemy jej pobliże  kilkoma, kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami, które  wypełniamy przemieszanym ze świeżą ziemią kompostem. Przez lato  i wczesną jesień, do zastosowania zmieszane z wodą gnojówki (żywokost, pokrzywy, czosnek). Ekspozycja jasna, z tym, że prześwietlone światło dzienne. Wystawa południowa, zbyt ciemne ogrodowe kąty - to się nie sprawdzi. Egzemplarze ze zdjęć rosną w pobliżu drzew liściastych, które od późnej wiosny do jesienie rzucają na nie cień. Czyli w letnie upały parasol ochronny, a zimą nieograniczone dostawy słonecznej energii. 

Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)





Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)


 

Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)
 
 
 
 
 
Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)
 
 
 
 

Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
(X)

 
 
 
 
Darmera peltata - Tarczownica tarczowata - Schildblad
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarczownica_tarczowata
https://en.wikipedia.org/wiki/Darmera
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz