Anemopsis kalifornijski, nazywany potocznie (fałszywym zawilcem) ponieważ kształt kwiatów jest zbliżony do tych, które w rodzaju zawilec. Roślina wieloletnia, która zdecydowanie lubi wyższy stopień wilgotności podłoża i słoneczne kąpiele, wszystko to w strefie bagiennej przy oczku wodnym, przy stawie, na obrzeżach niezbyt wartkich strumieni. Gdy optymalna miejscówka,
Yerba mansa.eng
kwitnienie obfite przez całe lato (od czerwca do połowy września). Kwiaty u gatunku śnieżno białe, u odmian kremowe, bądź w trakcie przekwitania delikatnie różowiejące. Rośliny te są bogate w olejki eteryczne, dzięki czemu na rodzimych zachodnio południowych terenach USA oraz w Meksyku, są wykorzystywane w ziołolecznictwie. (Yerba - zioło, californica - kalifornijskie). Ziele i olejki eteryczne
pozyskane z tego gatunku anemopsisa działają ściągająco, antyseptycznie, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, są przeciwwymiotne, wspomagają trawienie, tonizują organizm i oczyszczają krew. Z korzeni, z liści dopiero co zerwanych, czy z zasuszonych, przygotowuje się maści, napary, wywary, olejki eteryczne i posypki na rany. W Ameryce ziółko to jest wykorzystywane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Jak i w przypadku każdego innego zioła, tak i tutaj, nie tylko przy chorobach przewlekłych, po prostu należy skonsultować się z lekarzem, czy stosowanie anemopsisa kalifornijskiego, przysłuży się poprawie naszego zdrowia, czy w połączeniu z lekarstwami będzie działał niekorzystnie. Co pomaga jednej osobie, innej może zaszkodzić.
Ładny zapach kwiatów i roztartych listków, przyjemnie relaksuje, a także przyciąga ogrodowych oblatywaczy/zapylaczy. Łodygi i rozeta liści wyrastają z mięsistego kłącza, które może nie ekspansywnie, ale mając 'wolną rękę' zagospodaruje z roku na rok większy teren na obrzeżach zbiornika wodnego. Wysokość docelowa do 0.4 metra, zielone liście zaczynają wyrastać w połowie maja, późnym latem i na początku jesieni przebarwiają się (miks czerwieni i żółci), by za kilka tygodni zaschnąć.
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
Anemopsis kalifornijski, nie jest rośliną wymagającą dużego nadzoru, jeśli idzie o pielęgnację. Z tym, że na naszej szerokości geograficznej on nie poradzi sobie z temperaturami poniżej -15 °C (pomimo okryć, kopczyków itp.). dlatego najrozsądniej, pod koniec października kłącze wykopujemy, lokujemy w pojemniku z odpływem i przenosimy do jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 4 °C. Przez zimę i wczesną wiosnę wystarczy w donicach utrzymywać średni stopień wilgotności, dostarczana woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Nie przelewamy, nie zasuszamy.
Na początku maja, możemy dokonać podziału bryły korzeniowej i ulokować sadzonki w strefie bagiennej. Anemopsisowi, przysłuży się 'bagienko', gdzie pH zasadowe oraz nieograniczony dostęp do dziennego światła. Z naturalnych dóbr, najskuteczniej podnoszą pH gleby popiół drzewny oraz skorupki jajek. To także 'dokarmiacze', więc kolejna korzyść taka, że ziemia zostanie wzbogacona o substancje odżywcze. Więcej informacji na temat tych i innych metod naturalnego nawożenia - tutaj. Panuje brak równowagi hydrologicznej, roślina ta na stanowisku, gdzie zbyt duża konkurencja z innymi gatunkami, albo zbyt niski stopień wilgotności podłoża, po prostu wypadnie. Warto więc ją ulokować we właściwej miejscówce, gdzie będzie miała witalną przestrzeń do rozwoju, a nie będziemy musieli się nią zajmować aż do późnej jesieni. Anemopsis kalifornijski , prezentuje bardzo dekoracyjne odsłony, ucieszy nas także jego przyjemny zapach.
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
|
Anemopsis californica - Anemopsis kalifornijski - Yerba Mansa |
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anemopsis_californica
https://en.wikipedia.org/wiki/Anemopsis
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz