poniedziałek, 20 grudnia 2021

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge

                                            Szparag pierzasty, asparagus pierzasty, jego naturalne siedliska w południowej części kontynentu afrykańskiego. Obecnie, ze względu na wysoką dekoracyjność, rośliny te są uprawiane w wielu miejscach świata. Tam, gdzie sprzyjające uwarunkowania pogodowe w przydomowych ogrodach,

                                                        Asparagus fern.eng

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge

a na naszej szerokości geograficznej, jako rośliny pokojowe. Asparagus pierzasty, jest również uprawiany na skalę przemysłową, ponieważ to wciąż popularna 'zielenina', która chętnie jest wykorzystywana w bukieciarstwie. Atrakcyjny pokrój, dość szybkie tempo wzrostu oraz niezbyt duże wymagania odnośnie

uprawy, to wszystko zachęca do zaproszenia, aby szparag zagościł w naszej mieszkalnej, restauracyjnej, szkolnej, czy hotelowej przestrzeni. Najprościej jest pozyskać 'młodziki' przy wiosennym przesadzaniu macierzystej rośliny; wówczas dokonujemy jej podziału. Najsensowniej jest oddzielić niewielką część, wówczas 'stary' egzemplarz nie straci swojej formy. Wysiew nasion, czy sadzenie 'malucha', podobnie jak jego rodzica przy przesadzaniu, lokujemy w przepuszczalnym żyznym podłożu. Na dnie doniczki z drożnym odpływem, od trzech do pięciu centymetrów 'rozluźniacza' (styropianowe kulki, kamyki, żwirek, perlit), następnie mieszanka ziemi do roślin pokojowych  z garścią torfu, albo z garścią owego materiału, który jako pierwsza warstwa. Zdrowo rozwijający się szparag, ma do pobrania nasiona  w maju; przy wysiewie i przez pierwsze dwa miesiące, są niezbędne temperatury powyżej 20°C.

                             W ciągu roku, roślina może wytworzyć do dwunastu charakterystycznych liści. Są pełne lekkości, eteryczne, reagują poruszeniem na najmniejszy powiew powietrza, (nie zaleca się

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge

ustawienia donicy w miejscu przewiewnym, przejściowym).  Żywozielone, igiełkowate liście, są przekształcone w łuski, organem asymilacyjnym są u nich gałęziaki (kladokladia). Części te mogą zżółknąć, bądź zbrązowieć (opadając 'śmiecą') - to będzie dla nas wyraźny sygnał, że egzemplarz został przesuszony, albo przelany. Większa szansa uratowania przez dokonanie podziału bryły korzeniowej, gdy roślina miała niedostatki wody, niż przy zgniliźnie tego co pod ziemią. W takiej sytuacji, przesadzamy i przycinamy nisko to co szpeci nad ziemią; uzbrajamy się w cierpliwość na oczekiwanie nowych liści. Warto nie dopuszczać do takich sytuacji, gdyż to zdrowa roślina reprezentuje atrakcyjny pokrój. Kilkuletnie egzemplarze mogą osiągnąć wysokość pomiędzy 0.4, a 0.7 metra przy 0.2 do 0.4 metra szerokości, jest więc czym cieszyć oczy przez cały rok. 

                         Przesadzanie do świeżego niewyjałowionego podłoża, nie tylko wiosną, moment ten może zastąpić w przeciągu całego roku. Ważne, jak i kiedy nawozić. Dokarmianie rozpoczynamy po około miesiącu po przesadzeniu. Używamy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do roślin pokojowych ozdobnych z liści, (częstotliwość dostaw,  ilość - według wskazówek na etykiecie). Jeśli nie mamy planu użyć zawiązanych w maju przez roślinę nasion, usuwamy te gałązki. i nie nawozimy przez kolejnych cztery do sześciu tygodni. Szparag powinien co nieco 'odsapnąć', zanim ponowienie wejdzie na wysokie obroty. Przez cały rok usuwamy części przesuszone, zniszczone, nieestetycznie wyglądające. Nie przeprowadzamy cięcia formującego. Taka natura rośliny, że nie rośnie symetrycznie.

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge

                               Ekspozycja jasna, jednak stanowcze nie dla wystawy południowej, podobnie jak dla miejscówki, gdzie tuż tuż pracują zimą grzejniki. Ma być dostatek światła dziennego, ale nie zagrożenie, że latem silnie oddziałujące promienie słoneczne doprowadzą do zżółknięcia rośliny. Zimą ogrzewanie, latem wielodniowe upały - w mieszkaniu suche powietrze. Ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój asparagusa pierzastego, ale i na naszej lepsze samopoczucie.  To powinno w zupełności wystarczyć, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Niektórzy stosują również zraszanie, ja w przypadku tej konkretnej rośliny, tego nie zalecam.=(W naturalnych uwarunkowaniach, rano i czasami pod wieczór w otoczeniu roślin jest mgła, rzadko deszcz).

Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce jest sucha. Szparag, szczególnie w czasie lata to 'pijak', więc wówczas z konewką wędrówki nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Optymalna przez cały rok, to pomiędzy 17, a 21°C, bez dużych dziennych wahań. Szparag pierzasty, także nieźle poradzi sobie tam, gdzie temperatura 9°C, czy znacznie wyższa około 28°C - w takich uwarunkowaniach, roślina skupi się na przetrwaniu, a nie na witalnym rozwoju. A my będziemy musieli bardziej zwrócić uwagę na to ile wody powinniśmy jej dostarczać (im chłodniej, tym mniej, przy zachowaniu regularnych dostaw) oraz na ochronie przed silnym nasłonecznieniem.

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge 

Asparagus setaceus - Szparag pierzasty, Asparagus p. - Sierasperge
Młoda sadzonka pozyskana z podziału

 

 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szparag_pierzasty
https://en.wikipedia.org/wiki/Asparagus_setaceus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz