wtorek, 2 marca 2021

Salix nigra - Wierzba czarna - Wilg (soort)

                                Wierzba czarna, w formie drzewka (do 10 metrów wysokości), bądź wielopiennego krzewu. Kora ciemno brązowa, u starszych egzemplarzy subtelnie czerniejąca. Wartość zdobnicza, a także użytkowa (w ziołolecznictwie, wikliniarstwo). Liście sezonowe, wydłużone (do 15 centymetrów długości).

                                                                        Black willow.eng

Salix - Wierzba - Wilg  
Salix nigra - Wierzba czarna

Najkorzystniejsze warunki do wzrostu, to wysoki poziom wilgotności  podłoża i słoneczna miejscówka. Pobliże zbiornika wodnego wskazane, (staw, oczko wodne, kanał, miejskie tereny zalewowe, rzeczka). Wierzba czarna - jej walory zdobnicze doceniona  są w wielu ogrodach, nie tylko naturalistycznych. Odporność na niskie temperatury, zmienne ozdobne odsłony, 'odpowiednie' rozmiary 

- to wszystko przemawia za tym, że zyskuje na swojej popularności.

                             Jako  roślina hodowlana, w uprawie dostaje więcej niż to, na co mogłaby liczyć jako dzikus.  W sprzedaży są opcje: krzewiasta i szczepiona na podkładce w formie niewielkiego drzewka ze zwartą koroną. Taka natura, taki pokrój  - tutaj dotykamy dyskusyjnej kwestii - 'Wierzba, więc przycinać, czy nie?'  Wierzba czarna, nie wymaga przycinania.  Warto ją 'ciachnąć' raz, gdy dopiero co wsadzona do ziemi. Wtedy skrócone o 1/3 pędy, zagęszczą się. Potem ograniczamy się jedynie do cięcia sanitarnego, (usuwamy przesuszone, połamane, nieestetycznie wyglądające pędy). Możemy też po 4, 5 latach rok rocznie zacząć usuwać wiosną po jednym, czy po dwa z najstarszych pędów, (subtelne cięcie odmładzające). U tego gatunku, nie wykonujemy radykalnych cięć, ponieważ nie byłby w stanie zadowalająco się  odbudować.  Ekspozycja, gdzie  jest jasno, ale bez silnie oddziałujących promieni słonecznych. Roślina, nie nadaje się na wystawę południową. Jeśli mamy sporą zieloną przestrzeń, wybierzmy taką lokalizację, w której zachodzące słońce będzie 'podświetlało' listną szatę. Młode sadzonki najlepiej sadzić do gruntu kwiecień - maj.Wówczas rośliny mają więcej czasu na zaaklimatyzowanie i warunki zimowe nie będą dla nich już tak bardzo trudne. Starsze krzewy, 'z ugruntowaną pozycją', bez problemu radzą sobie nawet z bardzo trudnymi zimowymi

Salix nigra - Wierzba czarna

warunkami. Przed posadzeniem, wsypmy na dno dołka miks ziemi z kompostem; młode drzewko (forma pienna), być może będzie potrzebowało wsparcia, dlatego nie wahajmy się zastosować czasowej podpory. Jak wiadomo, ma miejsce brak równowagi hydrologicznej, dlatego o krzew/drzewko należy zadbać i wędrować w jego stronę z konewką. Dodatkowe dostawy wody, szczególnie ważne, przez pierwsze dwa upalne lata i przy bezśnieżnych zimach, gdy gleba ulega przesuszeniom. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, (wówczas nie narazimy liści na poparzenia słoneczne). Zimą, dostawa wody w bezmroźny dzień, w godzinach południowych, (gdy nie ma śniegu). Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
Witalnemu wyglądowi tego gatunku wierzby, sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Jeśli więc mamy możliwość, sadźmy drzewko w niedalekiej odległości od stawu, oczka wodnego, strumyka, rzeczki.

                                 Pędy wierzby czarnej są elastyczne, giętkie - doskonale nadają się do tworzenia wiklinowych koszy, donic, foteli, płotów. Zaś przydatność tego gatunku wierzby w ziołolecznictwie, polega na wykorzystaniu kory i młodych liści - tworzy się z nich ekstrakty, napary, susz. To dobro jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym, zmniejsza stany zapalne, zaczerwienie skóry, wygładza i nadaje skórze bardziej świeżego i młodzieńczego wyglądu. Kwas salicylowy jest kwasem beta-hydroksylowym (beta hydroxy acids - BHA) i podobnie jak kwasy AHA ma właściwości złuszczania naskórka.

Salix nigra - Wierzba czarna - Wilg (soort)
Salix nigra - Wierzba czarna
Salix nigra - Wierzba czarna
Salix nigra - Wierzba czarna
Salix nigra - Wierzba czarnaSalix nigra - Wierzba czarna 

Salix nigra - Wierzba czarna

 

 


Salix nigra - Wierzba czarna

 


Salix - Wierzba (gatunki) - Wilg (soorten) ( foto )Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wilg
https://en.wikipedia.org/wiki/Salix_nigra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz