czwartek, 15 października 2020

Caladium lindenii, Xanthosoma l.- (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii

                                             Caladium lindenii, Kaladium lindenii - pochodzi z  subtropików kontynentu Ameryki Południowej, (Kolumbia). Rośnie w niższych piętrach roślinności, czyli jest tam przefiltrowane światło dzienne, wysoka wilgotność powietrza i temperatury wyłącznie powyżej 16°C.

                                                                                           Caladium lindenii.eng

Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii
''Magnificum'

Kaladium lindenii, jest rośliną bulwową. Tak więc, w temacie uprawy  dla osoby kupującej po raz pierwszy tego doniczkowca, może być zaskoczeniem informacja, że główna ozdoba - liście - są tylko sezonowo. Rok rocznie wczesną wiosną wyrastają z bulw, aby przez kilka miesięcy zażywać słonecznych kąpieli i cieszyć swoimi wdziękami. Jesienią zaczynają żółknąć,

starzeć się i zasychać. Jednak te kilka miesięcy, gdy są w szczytowej formie, to zdecydowanie mocny argument za tym, aby plant ten zaprosić do swojej mieszkalnej, biurowej, restauracyjnej ... balkonowej, tarasowej, bądź ogrodowej przestrzeni (w ciepłe miesiące na letnisku w pojemniku z odpływem). Zielone liście w kształcie grotów z widocznymi białymi, bądź biało-seledynowymi, biało-kremowymi żyłkami. Pokrój lekko luźny, przy optymalnych warunkach uprawy, w sezonie egzemplarz może osiągnąć wysokość pomiędzy 40, a nawet 90 centymetrów. Jest więc czym cieszyć oczy.
Aktualnie na rynku ogrodniczym, jest możliwość zakupu odmian,te wyższe mają zazwyczaj mniej liści, ale na pewno nie stoją na straconej pozycji w porównaniu z tymi o bardziej zwartym obfitszym pokroju. Czym innym są naturalne, genetyczne uwarunkowania rośliny (wyższa, niższa), a czym innym nieodpowiednia ekspozycja i nieatrakcyjnie wydłużające się, wątłe pędy (gdy za ciemno). Pamiętajmy więc o tym, aby w domowych warunkach, czy na letnisku ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Czyli, nie dla wystawy południowej i nie tam, gdzie w godzinach południowych najostrzej operujące promienie słoneczne. Przefiltrowane światło dzienne - wówczas optymalne warunki dla witalnego wzrostu i pięknego wybarwiania się listków.  Plant będzie tolerował dwu, trzydniowe spadki temperatury do 5°C, ale nie warto go na nie narażać - chcemy w swoim otoczeniu atrakcyjną roślinę, a nie taką, która większość swoich substancji odżywczych przeznacza na to, aby przetrwać.
Temperatura pomiędzy 16, a 25°C; na dwór dopiero po Zimnych ogrodnikach; najpóźniej w połowie sierpnia powrót pod dach z letniska.

Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii
''Magnificum'

                                                 Donica z odpływem, na spodzie 3 do 5 centymetrów kamyków (żwirku, perlitu, kulek). Pojemnik na tyle duży, aby bulwy nie były ściśnięte, pod koniec sezonu będą przecież tam 'młodziki'. Podłoże przepuszczalne, próchniczne (mieszanka ziemi, torfu, garści kompostu i garści 'rozluźniacza'). 
Utrzymujemy stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. Wierzchnia warstwa przesuszona, nowa dostawa wody (odstała przynajmniej 12 godzin, deszczówka, albo przegotowana). Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; nie powinna pozostawać w osłonce, czy na spodku - dlatego tak ważne, aby na letnisku nadmiar deszczówki miał możliwość swobodnego odpływu. 
                                                Zasilamy od momentu, gdy pierwsze listki osiągną wysokość miej więcej 5 centymetrów. Używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Stosujemy według wskazówek podanych na etykiecie, (choć nie częściej niż dwa razy w miesiącu); 'dokarmiany' do momentu, gdy zaczną żółknąć pierwsze liście, czyli mniej więcej do początku jesieni. 
Pomimo tego,że w tym okresie roślina nie wygląda zbyt atrakcyjnie, wstrzymajmy się jeszcze dwa do trzech tygodni z usuwaniem wszystkich liści. Z tygodnia na tydzień zmniejszajmy podlewanie, doprowadzając do minimum. Mniej więcej od końca października do połowy listopada przeprowadza się z kaladium lindenii 'wykopki'. Usuwamy wszystkie części nadziemne, jeśli są małe bulwy, oddzielamy je od macierzystej, a miejsce podziału posypmy popiołem drzewnym. Całość na powrót możemy ulokować w starej donicy (podłoże suche, nie podlewamy!!!). Przez zimę z raz, dwa - sprawdźmy kondycję tych podziemnych części. Niezdrowo wyglądające , przesuszone, noszące znamiona chorobowe, odseparujmy od zdrowych. Miejsce przechowywania bulw ciemne, gdzie temperatura 12 do 16°C.
Pod koniec zimy, dla bulw świeże niewyjałowione podłoże, na spód kilkucentymetrowy drenaż, podlewanie zaczynamy od niewielkich dostaw wody.

                                                   Przy domowej pielęgnacji, kwitnienie może, ale nie musi wystąpić, (tylko u roślin, które mają zapewnioną optymalne warunki bytowania). Kwiaty pod koniec lata - niewielkie, jak to w rodzinie obrazkowatych 'żagielki'. Jeśli nie mamy aspiracji tworzyć z dwóch odmian nowego mieszańca, (czyli obędzie się bez przenoszenia z kwiatka na kwiatek pyłków), wówczas warto kwiatostany usuwać - dzięki temu roślina część substancji odżywczych zachowa dla głównych dekoracji - liści.

Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii
''Magnificum' 

Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii


 

 


Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii

 

 


Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii

 

 


Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii

 

 

Caladium lindenii - (Anielskie skrzydło), Kaladium lindenii


 

 

 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

https://en.wikipedia.org/wiki/Caladium_lindenii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz