piątek, 16 października 2020

Leonotis leonurus - Dzika dagga, Klip d. - Wild dagga

                                           Dzika dagga, Klip dagga, 'ucho lwa', 'ogon lwa' , 'ogon lisa' - jakiejkolwiek z nazw by nie użyć, każda z nich będzie się odnosiła do oryginalnej z pokroju i z kwiatostanów byliny. W naszym klimacie, aby przetrwać dłużej niż jeden sezon, powinna być przed nadejściem trudnych warunków zimowych dodatkowo zabezpieczona. Tak więc można potraktować ją jako jednoroczną, albo wieloletnią. Pozyskiwanie młodzików z nasion, albo przez zakup niewielkich sadzonek.

                                                                                Lion's tail.eng

Leonotis leonurus - Dzika dagga - Wild dagga

Roślina ozdobna do zastosowania w monotematycznych nasadzeniach; jako jedno z wyższych pięter bylinowe/jednorocznej rabaty, albo do prowadzenia w wystarczająco ciężkich donicach, pozwalających na utrzymanie równowagi temu, co wyrośnie ponad. W optymalnych warunkach, dorosłe egzemplarze,

w naszej strefie klimatycznej, osiągają wysokość pomiędzy 1.7, a 2.4 metra. Na macierzystych terenach, to jest na kontynencie afrykańskim - może to być nawet 2.8 do 3.2 metra. A cała przygoda rozpoczyna się od wysiewu do rozsadnika malutkich nasionek. Termin - od połowy lutego do połowy marca; wówczas już w pierwszej połowie lipca zaczną rozkwitać charakterystyczne pomarańczowe ozdoby. Nasiona do wschodów potrzebują w czasie dnia temperatur pomiędzy 18, a 22°C, zaś nocą nieco niższej 12 do 16 °C. W każdym razie, jeśli przez całą dobę będą zbieżne, wówczas dłużej nam przyjdzie czekać na wschody. Sadzimy je niezbyt głęboko w przepuszczalnym podłożu, gdzie zapewniony stały średni stopień wilgotności. Nadmiar wody nie powinien pozostawać w osłonce, czy na podstawku. Gdy maluchy osiągną wysokość około 5 centymetrów, należy je ulokować w osobnych pojemnikach. W miejsce docelowe do gruntu, czy do donicy ustawionej na zewnątrz młode sadzonki trafić powinny, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków,(zapobiegawczo po Zimnych Ogrodnikach). Pojemnik z odpływem, podłoże przepuszczalne średnio zasobne nie zatrzymujące nadwyżek wody. W ogrodzie ziemie zbite i te, gdzie zastaje woda, nie nadadzą się. Roślina dość dobrze znosi czasową suszę, ale chcąc zwartego pokroju i efektownego kwitnienia, warto w czasie suszy  i do niej przespacerować się z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wtedy nie narazimy części roślin na poparzenia i zniszczenia. Ekspozycja słoneczna, rośliny ze zdjęć posadzone na wystawie  południowej.

Leonotis leonurus - Dzika dagga - Wild dagga

                             Przy średnio zasobnych glebach, brak wymagań w temacie nawożenia w pierwszym roku. W kolejnych wczesną wiosną wystarczy obkopać bylinę kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami i wypełnić je kompostem przemieszanym ze świeżą niewyjałowioną ziemią.  Jeśli dzika dagga prowadzona w pojemniku, a traktujemy ja jako wieloletnią, na czas zimy powinna trafić do jasnego chłodnego pomieszczenia i być regularnie podlewana niewielkimi ilościami wody, (wierzchnia warstwa podłoża przesuszona, nowa dostawa). Przed przeniesieniem pod dach, pod koniec października, skracamy pędy o 2/3. Wiosną wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na świeżą i ponownie przycinamy pędy - tym razem o 1/3 ich długości.  Pokrój się zagęści i będzie więcej pomarańczowych kwietnych ozdób, które mogą zdobić od lipca nawet do połowy października. Rośliny w gruncie 'ciachamy' pod koniec października, również o 2/3 i podsypujemy dodatkowym kopczykiem ziemi (10 - 15 centymetrów); wiosną bez trudu można rozsunąć te nadwyżkę, nie będzie już kołderką, a dodatkową porcją substancji odżywczych. Te gruntowe również pod koniec marca przycinamy o 1/3. Przez cały rok usuwamy części zniszczone, przesuszone, przemarznięte. 

                               Czy to doniczkowiec, czy roślina sadzona bezpośrednio  w ogrodzie - gdy właściwie pielęgnowana, będzie z bogatym pokrojem i wysoka. Dlatego warto zastosować podpory bylinowe, albo obwiązywać je dla większej stabilności sznurkiem. Raczej powinny być wyeksponowane w miejscu osłoniętym od wiatru, ale nie cienistym, bo roślina w pogoni za światłem dziennym będzie wydłużała pędy, a nie wystarczy już jej sił na kwitnienie.  Po trzech, czterech latach uprawy, dolne części zaczynają drewnieć - nie takie oczekiwania po plancie ozdobnym. Dlatego warto wysiać nasionka na nowe, dekoracyjnie kwitnąco prezentujące się egzemplarze.

                              W Polsce, rozporządzeniem z 2009 roku, nie można prowadzić plantacji, ani handlować zielem dzikiej daggi. Ekstrakt z liści tej rośliny ma podobne działanie jak liście konopi.
Istnieją pewne przesłanki,  jakoby roślina ta miała działanie uzależniające, (przy częstym stosowaniu).

Leonotis leonurus - Dzika dagga - Wild dagga
Leonotis leonurus - Dzika dagga - Wild dagga
Leonotis leonurus - Dzika dagga - Wild daggaLeonotis leonurus - Dzika dagga - Wild dagga 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]  

https://en.wikipedia.org/wiki/Leonotis_leonurus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz