czwartek, 9 lipca 2020

Campanula glomerata - Dzwonek skupiony - Kluwenklokje

                                            Dzwonek skupiony,to nie tylko błękitne kwietne chmurki. Od niedawna na ryneczku również dostępna odmiana o białych kwiatach 'Alba'. Tutaj bardziej stonowana odsłona, ale nadal pełnia wdzięku i naturalności. Rośliny wieloletnie, które przycięte po kwitnieniu wzmocnią swoją strukturę na przyszłe lata, a nieprzycięte, rozsieją się ... czasami na bogato. Nie ma mowy o zbytniej ekspansywności, jednak w następnym sezonie nieoczekiwane młode sadzonki w różnych częściach ogrodu - jak najbardziej.
                                                             Custered bellflower.eng
Campanula glomerata - Dzwonek skupiony - Kluwenklokje
'Alba'
Jako dzikus, gatunek ten reprezentujący rodzinę dzwonkowatych, aktualnie występuje nie tylko w Europie, czy w Azji, ale również na kontynencie Ameryki Północnej. 
U dzwonka główkowatego, pojedyncza, kanciasta wzniesiona, w zależności od warunków uprawy o wysokości pomiędzy 20, a nawet 60 centymetrów. Jest zazwyczaj szaro owłosiona, rzadko
tylko naga, czasami fioletowo nabiegła. Dolne liście, na oskrzydlonym ogonku, o nasadzie sercowatej, zaokrąglonej lub uciętej. Górne liście łodygowe podłużnie lancetowate i siedzące.
Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie wiosny i może trwać aż do końca sierpnia, (z różnym nasileniem). Kwiatostany bezszypułkowe, zebrane w jedną główkę na szczycie łodygi, (stąd druga potoczna nazwa byliny - dzwonek główkowaty). Przeważnie pod główką wyrastają jeszcze w kątach liści pęki kwiatów. Kwiaty są jasnofioletowe, albo jak widać na załączonym obrazku - białe.
Zakończenie kwitnienia, to najlepszy czas na dokonanie podziału kępy egzemplarza macierzystego. Z przyciętymi fryzurkami, młodziki mają dobrych kilka miesięcy, aby zaaklimatyzować się w nowej miejscówce i w kolejnym sezonie wegetacyjnym obdarować obfitym kwitnieniem. Roślina miododajna, także jej obecność w ogrodzie zwiększa szansę, że stołujący się w nim skrzydlaci przyjaciele zapylą również inne gatunki. 
Campanula glomerata - Dzwonek skupiony - Kluwenklokje
'Alba''Schneekrone'

Inna droga rozmnażania, wysiew. Może być wiosenny, bądź od sierpnia do końca września. W obu przypadkach, pierwsze kwitnienie dopiero kolejnej wiosny.
                           Roślina preferowana na kwietne ogrodowe łąki, do naturalistycznych bylinowych rabat, albo nasadzeń monotematycznych. Szczególnie niebieskie kwiatostany są wyrazistym akcentem, który odcina się pośród jaśniejszych kwietnych ozdób.
                           Dzwonek skupiony, uprawa. Bylina mrozoodporna, także jedyne o co musimy się zatroszczyć to dobry dla niej start, a później po kwitnieniu przycinanie 'fryzurki' i przy upalnych dniach, dodatkowe dostawy wody.
Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne, o pH neutralnym w kierunku zasadowego. Byliny nie tolerujące zbitych, 'mokrych' miejscówek. Sukcesem przy  ich witalnej wieloletniej uprawie jest dobry drenaż. Wówczas w trudnych zimowych warunkach, części podziemne nie przemarzają i nie są narażone na gnicie.
Gdy w ogrodzie ziemia zakwaszona, przed sadzeniem w dołek zetrzyjmy kilka kawałków kredy. Następnie rok rocznie przy wiosennym pierwszym zasilaniu do kompostu dodajmy startą kredę - ten 'dokarmiacza' ulokujmy w kilkunastu niezbyt głębokich dołkach wokół dzwonków.  Przez sezon możemy posiłkować się dostarczaniem naturalnych zasilaczy - rozcieńczonych z wodą gnojówek,
(z żywokostu, pokrzyw, ze skrzypu polnego).
Brak równowagi hydrologicznej. Dlatego latem podlewamy z rana, albo pod wieczór, zaś w bezśnieżną zimę w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu bylin.


Campanula - Dzwonek (gatunki) - Klokje (soorten)  ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonek_skupiony
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kluwenklokje
https://en.wikipedia.org/wiki/Campanula_glomerata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz