czwartek, 11 czerwca 2020

Salicornia europaea - Soliród zielny, solirodek z. - Zeekraal

                         Soliród zielny, solirodek zielny- jeśli szukamy do naszego ziołowo przyprawowego zakątku oryginalnej rośliny, no on na pewno nią jest.  Można tego sukulenta prowadzić ot tak po prostu jako zielone ogrodowe urozmaicenie. Ze względu na swe właściwości, (posiada wysoką zawartość składników mineralnych i witamin), wykorzystuje się jego słonawy aromat w kuchennych rewolucjach, (najczęściej jak przyprawę do ryb, ale może być również dodatkiem do sałatek, zapiekany w cieście, urozmaicający smak sosów). Wiadomo, najwięcej wartości odżywczych będzie posiadała roślina niepoddana obróbce termicznej. Niskokaloryczna, wspomoże pracę układów trawiennego, wydalniczego.
                                                       Glasswort.eng
Salicornia europaea - Soliród zielny, solirodek z. - Zeekraal

Solirodek zielny, lubi gleby zasolone, także nie  będzie zaskoczeniem informacja, że można go spotkać na plaży - taki nadmorski 'skrzyp', choć nim nie jest.
U tego sukulenta, łodyga jest naga, mięsista, naprzeciwlegle rozgałęziająca się. Jest członowana i pozornie bezlistna. Ma zgrubiałe w górnej części międzywęźla. Osiąga wysokość od 15 do 30 centymetrów. Liście zredukowane do zrośniętych ze sobą pochewek.
Soczyście zielony kolor, który jesienią może 'przejść' w delikatnie czerwonawy.Kwitnienie w drugiej połowie lata, mało widoczne kwiaty ponieważ ukryte we wgłębieniach łodygi. Roślina jednoroczna.
                                  Soliród zielny, jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. To oznacza,
że nie można go zrywać i niszczyć, (na przykład, spotkawszy go na plaży). Zakupione w centrach ogrodniczych, albo w renomowanych szkółkach doniczki wypełnione tym dobrem, pochodzą ze specjalnych hodowli; a to równa się temu, że na etykietach będą na ten temat stosowne informacje.
Informacje na temat potraw z dodatkiem tej słonawej rośliny, bez problemu można odnaleźć w 'internetach'. Warto, nie tylko ze względu na wartość edukacyjną, ale również po to, aby wzbogacić swoją zieloną przestrzeń o oryginalną roślinę,  a posiłki o nowy 'interesujący' nadmorski smak.
Zakupioną sadzonek przesadzamy z podłożem tylko do numer, bądź dwa większego pojemnika. Na spód doniczki z odpływem wsypujemy dwa, trzy centymetry kulek, (żwirku, kamyków), a następnie przepuszczalną mieszankę - dwie garstki ziemi, którą wykorzystujemy przy sadzeniu warzyw i ziół, z tą z zakupionej doniczki. Solirodek zielny, znosi czasowe przesuszenia, ale warto utrzymywać stały umiarkowany poziom wilgotności podłoża. To znaczy, sucha wierzchnia warstwa, nowa niewielka dostawa wody. Jeśli plant jest wyeksponowany na letnisku i 'tapla się' w słonecznych kąpielach, które bardzo lubi, pamiętajmy o tym, aby w pojemniku był odpływ - woda nie może zastawać. Gnijące niewielkie części podziemne i roślina nam raz dwa wypada.

Salicornia europaea - Soliród zielny, solirodek z. - Zeekraal
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Solir%C3%B3d_zielny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Zeekraal_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Salicornia_europaea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz