środa, 6 maja 2020

Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol

                                          Szczeć pospolita, to gatunek, który ma niskie wymagania glebowe – rośnie z powodzeniem zarówno na suchych, piaszczystych glebach, jak i ciężkich i wilgotnych. Dlatego spotykany tam gdzie: łąki, pastwiska, przydroża, nieużytki, miejsca ruderalne, tereny łęgowe, brzegi lasów. W uprawie ogrodowej nadaje się jako jedno z wyższych pięter do miejscówek naturalistycznych, bądź na obrzeże leśnego zakątka. Uroczy dzikus, który jednak nie tak często,

                                                        Wild tease.eng
Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol

jak mogłoby się wydawać, spotykany w naturalnym środowisku i w ogrodach - co podbija jego atrakcyjność jako rośliny dwuletniej. Po majowym wysiewie nasion w inspekcie do mieszaniny ziemi kompostowej, piasku i torfu (roślina 'lubi sobie podjeść'), pierwsza w kolejności zacznie rozwijać się rozeta liści. Te odziomkowe są krótkoogonkowe, podłużne do lancetowatych, tępo zakończone,
o ząbkowanych brzegach, zbiegające się w ogonki. Powierzchnia pomarszczona, o kolorze ciemnozielonym. Unerwienie pierzaste, o niemal białym zabarwieniu, na głównych nerwach tworzą się kolce. Natomiast liście pędowe, podłużne do lancetowatych, ostro zakończone, ząbkowane. Tworzą ulistnienie nakrzyżległe. W sprzyjających warunkach, pędy osiągają wysokość pomiędzy 1.4, a 2.5 metra. To imponujące rozmiary, stąd sugestia z zagospodarowaniem gatunku na jedno z wyższych pięter. 
Pod koniec czerwca, przez lipiec, sierpień i do połowy września - ma miejsce kwitnienie. Kwiaty androgeniczne. Duże główki kwiatowe (3 - 9 centymetrów), są sztywne i kolczaste. U podstawy głowy jest kłujące owinięcie. Kwiaty są jasnoniebiesko-fioletowe i mają długie, łukowate przylistki i słomiane łuski  , które są dłuższe niż kwiat. W połowie główki kwiatowej kwiaty zaczynają kwitnąć w pierścieniu. Następnie zaczynają się rozwijać kwiaty ułożone poniżej i powyżej.
Liczba nasion na kwiatostan ma związek z długością osi główki kwiatostanowej. Liczba nasion na kwiatostan wynosi średnio około 855, zaś nasion zdolnych do kiełkowania około 727. W naszym ogrodzie, ten gatunek szczeci nie zawojuje całej ziemi, choć nasiona wytrwałe - niesione przez wiatr, a nawet przez wodę podbijają nowe terytoria, (nasionko w wodzie może spędzić 22 dni nadal będzie zdolne do wykiełkowania).

Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol

                                   'Szorstka' faktura kwiatostanów, jej wyrazistość i ogólnie pokrój rośliny, to wszystko zachęca, aby zaprosić szczeć pospolitą do swojej zielonej przestrzeni. Nadadzą się miejscówki słoneczne, otwarte miejsca w wilgotnych, średnio bogatych w składniki odżywcze, bogatych w składniki odżywcze, zawierających próchnicę, podstawowych i głównie wapiennych glebach (glina i margiel, również w kamienistych miejscach i piasku). To optymalne warunki, zaś w tych niej przychylnych rozwojowi rośliny - po prostu będzie niższa, ale i tak z wojowniczym usposobieniem będzie doprowadzała do kwitnienia i samo wysiewu.
                                Od kilku lat zauważalny brak hydrologicznej równowago w glebie, to dla nas informacja, że w czasie bezśnieżnej zimy i w czas letnich upałów, i do szczeci należy powędrować z konewką. Zimą, w bezmroźny dzień w godzinach południowych, zaś latem podlewamy rano,albo pod wieczór. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. 
                                Oryginalne kwiatostany nadają się do suchych bukietów. 
                                Szczeć pospolita właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim jest korzeń oraz liście. Zebrane i przetworzone (maść, wywar, napar),  wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a nawet wspomagające walkę organizmu z komórkami nowotworowymi. Również dla osób, które żyją z przewlekłą, nieuleczalną chorobą boreliozą - zielarskie dobro ze szczeci, będzie bardzo pomocne w leczeniu.
Przed zażyciem specyfików zielarskich, gdy nie jesteśmy zdrowi, należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać informację, czy możemy przy lekach przyjmować roślinne mikstury. To co służy 100 osobom, jednej może śmiertelnie zagrozić. Kierujmy się rozsądkiem.
Właściwości antyseptyczne szczeci, wykorzystywane są w kosmetologii, przy leczeniu trądziku, wyprysków, czy stanów zapalnych.


Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol


Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol


Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol


Dipsacus fullonum - Szczeć pospolita - Grote Kaardebol

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szcze%C4%87_pospolita
https://en.wikipedia.org/wiki/Dipsacus_fullonum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_kaardebol

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz