czwartek, 7 maja 2020

Aeonium arboreum - Eonium drzewiaste - Aeonium (soort)

                                                 Eonium drzewiaste,jest gatunkiem należącym do bogatej rodziny gruboszowatych. Czyli 'na dzień dobry' wiadomo, sukulent, mięsiste listki, ekspozycja słoneczna, rzadkie dostawy wody, przepuszczalne podłoże. W naturalnych warunkach, to jest na Wyspach Kanaryjskich, w Maroku, a obecnie również w cieplejszych strefach Europy i Ameryki Północnej, plant ten rośnie na na nasłonecznionych, kamienistych podłożach osiągając

                                                        Tree aeonium.eng
Aeonium arboreum - Eonium drzewiaste - Aeonium (soort)

nawet do 2 metrów wysokości i podobną szerokość. Tak właśnie, gatunek posiada pokrój krzaczasty. Na naszej szerokości geograficznej, ze względu na temperatury na minusie, (których sukulent nie toleruje), może być prowadzony w uprawie pojemnikowej. Tutaj, najczęściej kultywary, nie osiągają więcej niż 0.6 metra wysokości, a powszechnie pielęgnowane pomiędzy
20, a 40 centymetrów (wysokości i szerokości). Mówimy więc o 'zgrabnym', zwartym sukulencie, który dzięki swym wizualnym walorom, może pełnić funkcję zdobniczą w przestrzeniach mieszkalnych, biurowych, czy restauracyjnych. Sztab botaników zadbał o to, że poza 'różanymi' mięsistymi listkami, możemy także zakupić okazy o zróżnicowanych kolorach - od jasnej zieleni ('Luteovariegatum'), przez czerwienie ('Atropurpureum')  i brązy ('Zwartkop'), po wielokolorowy egzemplarz ('Albovariegatum').

                                           Eonium drzewiaste rozmnaża się dość łatwo z sadzonek liściowych lub pędowych. Po odcięciu pędu należy go przed sadzonkowaniem na jakiś czas przetrzymać w suchym miejscu, by linia cięcia przeschła, inaczej może gnić. Sadzonkuje się w czystym piasku, następnie przesadza do specjalnego podłoża. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 1:1:1. Po posadzeniu, ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno.  Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać i miejscami być wyłysiałe, co po jakimś czasie u dorosłego egzemplarza, zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Poza tym, roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o dzienne światło, zaniedbując rozwój.  Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C.

Aeonium arboreum - Eonium drzewiaste - Aeonium (soort)

                                               Eoniu drzewiaste podlewanie. Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona. W żadnym wypadku, nie zostawiamy płynu w osłonce, czy na podstawku. Woda miękka, przegotowana, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Gdy  sukulent zimą w chłodniejszym pomieszczeniu, mniej wody. Jeśli używamy zraszacza (z rana lub pod wieczór, w czasie upałów), to takiego o drobnych oczkach; po dużych, na liściach pozostaną nieestetyczne plamy.
Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, co doprowadzi do zgnilizny. 
                               Przycinanie sanitarne, konieczne, gdy w niewłaściwy sposób dbamy o plant (zbyt dużo wody, brązowiejące gnijące liście; brak wody, zasychające, żółknące). Pobierając materiał na nowe sadzonki, wystrzegajmy się cięcia zaraz nad chorym miejscem - lepiej poświęcić kilka centymetrów więcej, ale mieć pewność, że 'młodziak' jest zdrowy.
Gdy liście będą zakurzone, zabezpieczmy folią doniczkę i listki podstawmy pod delikatny natrysk. Następnie odstawmy w zacienione miejsce do 'wyschnięcia'. Po kilku godzinach w żywszym, odświeżonym ubarwieniu, roślina może wrócić na swoją słoneczną 'miejscówkę'.   
                                Przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy, już w drugim roku uprawy może rozwinąć się stożkowaty kwiatostan o długości od 10 nawet do 40 centymetrów. Promieniste, trąbkowate kwiatuszki, w zależności od odmiany, mogą być w słonecznych, bądź w czerwonych odcieniach. Po przekwitnięciu kwiatostan obumiera, więc należy go jak najniżej przyciąć, aby zaoszczędzić sukulentowi substancji odżywczych.

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eonium_drzewiaste
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aeonium_arboreum
https://en.wikipedia.org/wiki/Aeonium_arboreum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz