środa, 22 kwietnia 2020

Polystachya concreta (storczykowate)

Rodzina: Storczykowate
Podrodzina: Waniliowe
Rodzaj: Polystachya
Gatunek: Polystachya concreta

                                      Polystachya concreta, jest gatunkiem pochodzacym z rodziny storczykowatych. Aktualnie najczęsciej wzbogaca zbiory kolekcjonerskie i części ogrodów botanicznych. W naturalnych warunkach rośnie w strefach subtropikalnych

                                              Greater yellowspike orchid.eng
orchidea, Polystachya concreta, Polystachya concreta uprawa, Polystachya zdjęcia, Rośliny doniczkowe, Storczyk, Storczykowate, Polystachya concreta  sadzonki, Polystachya concreta  kwiaty, Polystachya care, orchid, orchidea,
Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Polystachya concreta (storczykowate)

i tropikalnych, za miejsce pochodzenia wskazuje się Florydę. W tamtejszych naturalnych warunkach, rośnie na pniach, bądź na pędach drzew; przy rozproszonym świetle dziennym, czepie pokarm z rozkładających się liści, a wodę z deszczu i z rosy. W otoczeniu panują wyłącznie temperatury
'na plusie' oraz wysoki stopień wilgotności powietrza.
                            W uprawie, nadaje się do prowadzenia w donicy, albo na podkładce (technika uprawy powietrznej). Jeśli pojemnik, to podwieszany, wówczas w pełni zostaną wyeksponowane walory rośliny. Dorosły egzemplarz, to niewielka roślina osiągająca wysokość pomiędzy 10, a 20 centymetrów. Ciemnozielone pseudobulwy, o kształcie wąsko-stożkowym do gruszkowatego.  Przyrosty są gęsto skupione na krótkim kłączu. Niewielkie lancetowate liście, ciemnozielone, nieco rozłożone. Kwitnienie najczęściej ma miejsce latem, choć to nie jedyny termin, który rośliny wybierają sobie na ten piękny pokaz, (jeśli warunki optymalne, nawet kwitnienie dwukrotne w ciągu roku). Kwiaty mają około 2 centymetrów średnicy i są tak odwrócone, że płatek grzbietowy jest skierowany w dół. U gatunku zielono żółte, u odmian w delikatnym różu, biało zielone. Kwietne 'pięterka' rozwijają się stopniowo, kwiaty dość trwałe.
                        Storczykowaty, nie powinno być narażane na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby nie narażać plantu na styczność z ostro operującymi promieniami słonecznymi. 
Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne jest regularne niezbyt obfite podlewanie i duża wilgotność powietrza. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko

Polystachya concreta (storczykowate)
na pokrój  storczyka, ale i na naszej lepsze samopoczucie.
                                              Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość ilość wody należy stopniowo ograniczać. Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez wapna). Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybicznych.
                                            Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia, aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny, (będzie to mniej więcej trzy do pięciu tygodni odpoczynku). Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je z częstotliwością i w ilościach , tak jakie wskazania na etykiecie.
                            Polystachya przesadzanie.  Wejście na wyższe obroty tego gatunku  to także odpowiedni czas do przesadzania go do nowego, niewyjałowionego, luźnego podłoża. Najrozsądniej jest zakupić odpowiednią mieszankę dla storczykowatych.
Zabieg ten może odbywać się rok rocznie, albo co dwa, a w niektórych przypadkach i co trzy lata. Przesadzanie wykonujemy przed podlewaniem. Wtedy wyraźnie widać kondycje bryły korzeniowej - przesuszone, zestarzał części usuwamy (tniemy  blisko witalnego miejsca, ale jeszcze w tej 'podniszczonej' sekcji),
Gdy delikatnie przy pomocy patyczka pozbędziemy się większości starego podłoża, zauważymy, że roślina wcale nie potrzebuje nowego mieszkanka - stara doniczka jak najbardziej dalej będzie zdawała egzamin.  Warto ją jednak umyć i przepłukać pod gorącą wodą, wytrzeć do sucha.
Lokujemy plant w pojemniku, trzymając od góry w powietrzu - wtedy kawałki kory i innych części mieszanki trafią swobodnie pomiędzy korzenie. Niczego nie dociskamy, nie upychamy.
Odczekajmy z dwa, trzy dni z podlewaniem.
                                               Regularnie usuwajmy stare, zniszczone, czy noszące znamiona chorobowe części. W odpowiednim czasie pozbywajmy się także przekwitających kwiatostanów, co zaoszczędzi roślinie sił i substancji odżywczych, które będzie mogła przeznaczyć na inne bardziej witalne części.Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie
https://en.wikipedia.org/wiki/Polystachya_concreta
https://www.vip-colors.com/2019/10/storczykarnia-metody-uprawy-orchidei.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz