czwartek, 2 kwietnia 2020

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

                                               Szczęślin bungei, (szczęślin Bungego),to kolejna pięknych odsłon rodzaju clerodendrum. Krzew liściasty, który swoimi walorami wzbogacić może zielone otoczenie. Niestety, nie charakteryzuje się dużą odpornością na temperatury minusowe, (USDA8b –9,4 °C), dlatego na naszej szerokości powinien być prowadzony w pojemniku. Wówczas od czasu zakończenia wiosennych przymrozków do ostatnich dni września, może zdobić na letnisku (w ogrodzie, na podwórzu, na tarasie). Egzemplarz uprawiany bezpośrednio  w gruncie, osiąga

                                                   Clerodendrum.eng
Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

wysokość pomiędzy 1.5, a 2 metry; ten w donicy, z rok rocznie przycinaną fryzurką po zakończeniu kwitnienia, 0.8 do 1.5 metra - w zależności od naszych upodobań. Szczytowe części pędów obsypują się kwieciem w sierpniu i we wrześniu, baldach (oś główna skrócona, osie pierwszego rzędu osiągają
zbliżoną wysokość), składa się z dziesiątek pojedynczych pięciokrotnych kwiatuszków w kolorze lila róż. Ozdoby te są pełne wdzięku i delikatności. Dobrze utrzymana roślina, o zwartym pokroju, będzie prawdziwą żywą ozdobą. Pędy przycinamy do końca października, nie więcej niż 1/3 ich długości. Czy to jako niewielkie doniczkowe drzewko, (forma pienna), czy w formie krzewiastej, roślina będzie miała bogatszy pokrój, a w następnym sezonie wegetacyjnym, więcej 'słodko' prezentujących się kwiatostanów. Przez lato, pojemnik bez dna z plantem może być bezpośrednio ulokowany w gruncie.
Liście całoroczne w głębokiej zieleni; na początku wiosny części z nich opadnie (tę roślinę, jak wszystkie żywe organizmy również dotyczą procesy starzenia). Przez cały rok regularnie usuwamy części przesuszone, zniszczone, bądź noszące zmiany chorobowe.
                                  (Szczęślin Bungego), nie jest powszechnie spotykaną rośliną, ale z roku na rok zyskuje coraz większe grono miłośników, trafia już nie tylko do zbiorów kolekcjonerskich. Jego uprawa nie należy do wymagających, oczywiście pod warunkiem,że od samego początku zajmiemy się nim stosownie do jego wymagań.
                                   Po zakupie, sprawdzamy kondycję bryły korzeniowej. Nie noszącą znamion chorobowych, ani zgnilizny, lekko od spodu rozruszajmy dłonią i ulokujmy w dość luźnym podłożu.

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

Wcześniej, do donicy z odpływem wsypmy do pięciu centymetrów 'rozluźniacza' (kamyki, żwirek, keramzyt). Następnie mieszankę ziemi ogrodowej, dwie garście piasku i dwie kamyków.Dostawy wody regularne, od początku marca do końca września bardziej obfite, kolejna wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona - ten plant nie lubi mokrych nóg, 
gdzie zastaje dłużej woda. Także, eksponując go na letniku, gdzie deszcze, nie stawiajmy go na podstawku, a tak, aby nadwyżka wody była sprawnie naturalnie odprowadzana.
Zasilamy od początku marca do końca kwitnienia, nawozem wieloskładnikowym do roślin wieloletnich kwitnących, (albo trzykrotnie przez ten okres kompostem, humusem).
Ekspozycja słoneczna. Z tym, że przy uprawie pojemnikowej, tak jak i młode, tak starsze egzemplarze warto chronić przed silnym wiatrem i 'mocno' operującymi promieniami słonecznymi. Zbyt 'mocne' słońce, zbyt duże zacienieni = słabemu kwitnieniu.
                                   Młodziki, najlepiej pozyskać z wiosennych półzdrewniałych sadzonek (14 - 16 centymetrowe odcinki), lokujemy w niewielkich doniczkach z odpływem, używamy środka ukorzeniającego. Pod koniec lata, lekko podcinamy ich fryzurkę. Regularnie, oszczędnie podlewane, powinny spędzić zimę w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie niższa niż 8°C. W podobnych warunkach powinien zimować dorosły egzemplarz.

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - KansenboomClerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom
Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom

Clerodendrum bungei - Szczęślin bungei - Kansenboom
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz