środa, 15 kwietnia 2020

Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank

                                              Powojnik pnący, to jedno z 'silniejszych' rodzimych pnącz. Pedy osiągają długość pomiędzy 4,a 12 metrów. Nie jest to roślina w 100% wspinaczkowa, ponieważ część pędów, trafiając na podatną materię,  rozwija się horyzontalnie lub delikatnie zwiesza. Gatunek, rzadko spotykany jako 'dzikus',  a jeśli chodzi o ogrody, to bez względu, czy prowadzone 

                                                   Old man's beard.eng
Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank

w stylu naturalistycznym, czy w jakiejś nowoczesnej odsłonie - wszędzie tam, szybko pokrywa duże i nasłonecznione powierzchnie. Polecana do obsadzania pni drzew, do stosowania przy wejściach, na pergolach, ogrodzeniach, na płocie. Tworzy latem kwitnący obraz drobnych, pachnących, o średnicy
dwóch  centymetrów (z podsadkami), zebrane w wiechy kwiatostany. Kielich kwiatów jest wewnątrz biały a na zewnątrz zielonkawy. Pojedyncze kwietne ozdoby mogą pojawiać się nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Jednak, to wyłącznie od nas będzie zależało, czy chcemy dłuższego coraz uboższego kwitnienia jesienią, czy może rok rocznego bogatego latem. Logika podpowiada, raz a dobrze - więc wiedząc, że u powojników pąki zawiązywane są wczesną jesienią,  podstawowe cięcie   wykonujemy w połowie września, przycinając większość nowych pędów nad 4 liściem, a pozostawiając nieprzycięte tylko te, które są potrzebne do ukierunkowania wzrostu rośliny.
                                 W temacie budowy morfologicznej, odróżnić powojnika pnącego, na przykład od powojnika mandżurskiego, można dzięki układowi liści. U opisywanego gatunku,  liście są nieparzystopierzaste, pięciolistkowe; ułożone naprzeciwlegle, ogonki długości 4 do 6 centymetrów, całobrzegie lub grubo ząbkowane, o sercowatej lub zaokrąglonej podstawie.
                                 W naturalnych warunkach, ten powojnik  rośnie w wilgotnych lasach liściastych, zaroślach i na torfowiskach. Jest gatunkiem ciepłolubnym, także nie eksponujmy go w miejscach, gdzie silnie wiejący wiatr.
Ważne bardzo jest to, aby sadząc roślinę, zapewnić jej odpowiedni drenaż. Ziemia powinna być rozluźniona nie tylko od spodu, ale również po bokach. Jako pierwsza warstwa do 10 centymetrów kamyków, następnie kilkagarści kompostu (humusu, przekompostowanego obornika), a potem obsypujemy bryłę korzeniową ziemią przemieszaną z kamykami (żwirkiem, keramzytem).  Podlewamy.

Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank

                           Odczyn pH gleby neutralny w kierunku zasadowego. Jeśli mamy w ogrodzie bardziej zakwaszony, w dołek zetrzyjmy także kawałek kredy, (a następnej każdej wiosny  w pobliżu byliny).
Stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. W czasie suszy, czy przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Latem, robimy to rano, albo pod wieczór (nie lejemy nią po kwiatach), zaś zimą w godzinach południowych w bezmroźny dzień. Woda zawsze powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu powojnika. Przed zimą, obsypujemy dolne części dodatkową warstwą ziemi, około 15 centymetrowy kopczyk), taka kołderka pomoże częściom podziemnym dobrze przejść trudne warunki atmosferyczne.
                                      Nawozimy od połowy marca wieloskładnikowym 'dokarmiaczem ' do roślin ogrodowych wieloletnich  kwitnących, (według wskazówek na etykiecie). Robimy to do połowy sierpnia. We wrześniu, po przycinaniu, możemy podsypać nawozem, który nie zawiera azotu. , Możemy również zaopatrywać rośliny w potrzebne substancje innymi sposobami. Wiosną obkopać pobliże brył kilkunastoma niezbyt głębokimi dołkami i wypełnić je kompostem (humusem, przekompostowanym krowiakiem), a przez cały sezon podlewać rozcieńczonymi gnojówkami z żywokostu, skrzypu polnego, czy z pokrzyw.
                                     Pnącze to jest atrakcyjne, niezbyt trudne w uprawie, nie dziwi więc, że poza prywatnymi ogrodami, jest również chętnie zapraszane do przyozdabiania zieleni publicznej.
W pełni lata, pod wieczór spacerując w pobliżu powojnika, można wyczuć delikatną przyjemną 'anyżową ' woń, którą wydzielają 'rozgrzane' kwietne ozdoby.
Nietrudno również od tego gatunku pozyskać materiał na nowe egzemplarze. Najprostszy sposób - wiosną z jednego, dwóch przewieszających się pędów zrobić odkład. Jesienią, sprawa powinna być 'załatwiona '; wówczas, albo wiosną, przesadzamy maluchy na miejsce docelowe.

Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank


Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank


Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank


Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank


Clematis vitalba - Powojnik pnący - Bosrank


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powojnik_pn%C4%85cy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bosrank
https://en.wikipedia.org/wiki/Clematis_vitalba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz