wtorek, 14 kwietnia 2020

Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk

                                     Grab pospolity, to gatunek średniej wielkości drzewa liściastego z rodziny brzozowatych. Dorosły egzemplarz osiąga pomiędzy 20, a 25 metrów wysokości, gdzie  silnie zagęszczona pędami korona osiąga podobne rozmiary jeśli chodzi o szerokość. Roślina bardzo trwała i wytrwała, choć oczywiście witalniej i piękniej ozdobi  zielone otoczeni, gdy od samego początku uprawy zostanie 'uziemiona' we właściwej, optymalnej miejscówce.

                                                             Helzenteer.eng
Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk

Liście zielone, pojedyncze, podwójnie piłkowane, nerwy spodem omszone. Blaszki na krótkich ogonkach, eliptyczne lub jajowate,  charakterystycznie wachlarzowato pofałdowane. Jesienią listki przebarwiają się na słoneczne kolory i przed nadejściem zimy opadają.Wiosną, kwiaty żeńskie są
niepozorne i tworzą luźne, wzniesione kłosy, kwiaty męskie wyrastają na szczycie gałązek i tworzą kotki o długości.
                                    Ze względu na swoje walory zdobnicze, długowieczność oraz wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne, (czasowe susze, niskie temperatury zimą), popularne jest z sadzonek grabu formowanie żywopłotów. W zależności od potrzeb, rośliny można prowadzić od 'malucha' nawet do 3.5 metra. Warto w sadzonki zaopatrzyć się w szkółce leśnej, (wówczas po bardzo satysfakcjonującej cenie za sztukę), albo gdy się jest posiadaczem leśnego zakątka, z tego naturalnego środowiska pozyskać młodziki.  Gdy zakup roślin z nagim korzeniem, szczególnie ważne  jest to, że w tym momencie należy zadbać, aby nie rzucić ich na wiele godzin byle gdzie, aby zasychały. Skoro sadzenie po południu, albo na drugi dzień, rzućmy na ziemię, obsypmy kilkoma łopatami ziemi i zakryjmy część korzeniową workiem jutowym, (siatką drobno oczkowaną,kawałkiem plandeki).
 Dla zwartego pokroju, sadzimy sztuka od sztuki co 20 do 30 centymetrów. O ile pierwsze cztery lata, nie będziemy widzieli spektakularnych przyrostów, później obyte z uwarunkowaniami glebowymi i atmosferycznymi graby 'ruszą'  widocznie.
Te malutkie także należy przycinać, przynajmniej raz w roku. Wpłynie to na bogatsze krzewienie się i nieco przyspieszy wzrost. Cięcie takich żywopłotów wykonujemy w połowie czerwca i pod koniec sierpnia. Zbyt wczesne wiosenne, czy zbyt późne jesienne cięcia, mogłyby się źle odbić nie tylko na formie, ale i na zdrowiu roślin. U małych sadzonek tniemy nie więcej niż 1/4 długości pędów. Zaś u 'wyrośniętego' żywopłotu, może to być nawet 1/3, grunt, aby nie przesadzać. Właśnie, co do przesadzania, siewki pod lasem można znaleźć 'na bogato', ale przesadzenie kilkuletnich drzew, może

Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk

(choć nie musi) odbić się na ich dalszym funkcjonowaniu.                            
Przed sadzeniem, warto spulchnić ziemię - przepuszczalność podłoża, to gwarancja, że podziemne części młodych sadzonek pierwsze zimy nie przemarzną, a jesienią nie będzie tam zastawać woda (co może wywołać choroby grzybiczne).. Idąc w lata, graby będą bardziej odporne na niesprzyjające warunki pogodowe.
                                                          Gleba średnio żyzna, o pH neutralnym w kierunku zasadowego. Jeśli w naszym ogrodzie nie mamy takiej, zetrzyjmy w dołek kilka kawałków kredy. Każdej wiosny można obkopać żywopłot kilkunastoma, kilkudziesięcioma niezbyt głębokimi dołkami, które wypełniamy ziemią przemieszaną z kompostem i ze startymi kawałkami kredy. Również dokarmianie 'przy okazji' letnich spacerów z konewką przy innych ogrodowych roślinach; gdzie rozcieńczona gnojówka z wodą (z pokrzyw, ze skrzypu, czy z żywokostu).
Stały umiarkowany stopień wilgotności podłoża. O ile czasowe susze nie będą groźne, to miejsca 'zbite', zalewowe całkowicie nie wchodzą w grę. Młodziki w czasie suszy podlewamy, (rano, albo pod wieczór).
Ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu', albo otwarta na słoneczne kąpiele, ale nie tak, gdzie są one w godzinach południowych.
Późną jesienią, wczesną wiosną szczotką 'wyczesujemy' część suchych liści z żywopłotu, większość opadnie, więc nie będzie problemu z ich wygrabieniem i uprzątnięciem.
                                       Grab zwyczajny, jako drzewo liściaste, to dla człowieka również źródło pozyskiwania drewna twardzielowego. Jest ono bardzo twarde, ciężkie, sprężyste i trudne w obróbce; również wykorzystywane na opał. Ma dużą wartość opałową – jedną z największych wśród naszych rodzimych  drzew. Dawniej ze względu na twardość robiono z niego m.in. koła młyńskie, a z gałęzi – klatki dla ptaków. Także ma zastosowanie do wyrobu niektórych instrumentów muzycznych, np. trzonków młoteczków fortepianowych, pałeczek perkusyjnych, a także do produkcji korpusów strugów stolarskich, pobijaków.

Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk

                            
Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk
Rysunek z książki Tadeusza Traczyka
'Rośliny lasu liściastego' 

 
 
 
 

Carpinus betulus - Grab pospolity - Haagbeuk
Informacje na temat tego drzewa w książce 'Umiejętności lasowa'

Carpinus betulus - Grab pospolity - HaagbeukInformacje na temat tego drzewa w książce 'Umiejętności lasowa'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grab_pospolity
https://nl.wikipedia.org/wiki/Haagbeuk
https://nl.wikipedia.org/wiki/Haagbeuk
Umiejętność lasowa tom I– wydawnictwo Ruthenus, Krosno. 2005 rok. Str.228 do 233
Tadeusz Traczyk, Rośliny lasu liściastego. Warszawa: Państwowe zakłady wydawnictw szkolnych, 1965.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz