środa, 5 lutego 2020

Dendrobium secundum (storczykowate)

Rodzina:  Storczykowate
Podrodzina:  Epidendronowe
Rodzaj: Dendrobium
Gatunek: Dendrobium secundum

                                             Dendrobium secundum, ('secundum' - odpowiednio (przysłówek), drugi (przymiotnik)), to dotąd mniej, znana po dendrobium szlachetnym, odsłona rodzaju. Wyjątkowo okazałe oryginalne kwiatostany, na pewno spodobają się nie tylko kolekcjonerom storczykowatych. Ostatnio, coraz częściej roślina dostępna na rynku ogrodniczym, także ma duże szansę wespół zespół z bardziej popularnym gatunkiem, podbić serca miłośników pięknych roślin.


                                                          Toothbrush orchid.eng
Dendrobium secundum (storczykowate)

                         W swoim naturalnym środowisku w leśnych zakątkach, to jest na Półwyspie Indochińskim oraz na Wyspach Indonezji, rośnie jako epifit. Temperatury wahają się nieznacznie od 16°C do 28°C, panuje duża wilgotność powietrza, a docierające do roślin spomiędzy innych światło dzienne, jest 'łagodne' i rozproszone. 
Przy zagwarantowaniu 'doniczkowcowi' optymalnych warunków uprawy, będzie on podobnie jak
w swoich naturalnych siedliskach, kwitł nawet kilka tygodni, (nawet dwukrotnie w ciągu roku). Najczęściej ten spektakularny spektakl ma miejsce pomiędzy grudniem, a majem, ale może zdarzyć się tak, że roślina nam zakwitnie w sierpniu. Słowem, nie ma reguły kiedy dokładnie nadejdzie ten zachwycający kwietny moment.
Lancetowate, epileptyczne zielone liście są niezbyt okazałych rozmiarów (8 do 12 centymetrów długości). Pędy lekko się przewieszają, dlatego całkiem rozsądne wydaje się być prowadzenie plantu w odwieszanych, dobrze wyeksponowanych pojemnikach. Kwiatostan zajmuje na pędzie od 8 nawet do 15 centymetrów. Czyli, jest czym cieszyć oczy. Wiele pędów kwiatowych wyrasta z górnych węzłów bezlistnego pędu. Kwiatostan może być wyprostowany, ale zwykle jest ustawiony od kątem 45° w stosunku do pędu. Kwiaty wyrastają z jednej strony kiści, a wszystkie kwiaty są zwrócone w górę i gęsto rozmieszczone.
W kwiatostanie jest wiele pojedynczych kwiatuszków. Małe, nieco rurkowate do wachlarzowatych, kwiaty mają do dwóch centymetrów długości. Ostro zakończone płatki obu okółków mogą być jasnoróżowe, różowoczerwone, jaskrawo purpurowe, lub rzadziej białe. Gładka warżka bez działek może być pomarańczowa lub żółta.

Dendrobium secundum (storczykowate)

                                 Dendrobium secundum, nie powinno być narażane na przeciągi  i ryzykowne dla jego witalności wahania temperatur. Optymalna ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Tolerowane spadki temperatury do 16°C, górna granica, to może być nawet powyżej 30°C, po prostu ważne, aby nie narażać plantu na styczność z ostro operującymi promieniami słonecznymi. 
Do zdrowego, prawidłowego rozwoju rośliny, niezbędne jest regularne niezbyt obfite podlewanie i duża wilgotność powietrza. W czasie upałów, czy zimą, gdy w pomieszczeniu są włączone grzejniki, ustawienie w pobliżu doniczki wypełnionych wodą zwilżaczy, wpłynie korzystnie nie tylko na pokrój dendrobium, ale i na naszej lepsze samopoczucie.
Uprawiane rośliny powinny być utrzymywane równomiernie wilgotne w okresie aktywnego wzrostu, ale gdy jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość ilość wody należy stopniowo ograniczać.
Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez wapna). Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. Nie lejemy wodą po liściach. Zastała 
w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybicznych.
                              Po zakończeniu kwitnienia zaprzestajemy nawożenia, aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny, (będzie to mniej więcej trzy do pięciu tygodni 'odpoczynku).. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je w ilościach zalecanych na etykiecie.


Dendrobium secundum (storczykowate)
                                                                                                                                                                           Wejście na wyższe obroty tego gatunku dendrobium, to także odpowiedni czas do przesadzania go
do nowego, niewyjałowionego, luźnego podłoża. Najrozsądniej jest zakupić odpowiednią mieszankę dla storczykowatych.
Zabieg ten może odbywać się rok rocznie, albo co dwa, a w niektórych przypadkach i co trzy lata. Przesadzanie wykonujemy przed podlewaniem. Wtedy wyraźnie widać kondycje bryły korzeniowej - przesuszone, zestarzał części usuwamy (tniemy  blisko witalnego miejsca, ale jeszcze w tej 'podniszczonej' sekcji),
Gdy delikatnie przy pomocy patyczka pozbędziemy się większości starego podłoża, zauważymy, że roślina wcale nie potrzebuje nowego mieszkanka - stara doniczka jak najbardziej dalej będzie zdawała egzamin.  Warto ją jednak umyć i przepłukać pod gorącą wodą, wytrzeć do sucha.
Lokujemy plant w pojemniku, trzymając od góry w powietrzu - wtedy kawałki kory i innych części mieszanki trafią swobodnie pomiędzy korzenie. Niczego nie dociskamy, nie upychamy.
Odczekajmy z dwa, trzy dni z podlewaniem.
                                               Regularnie usuwajmy stare, zniszczone, czy noszące znamiona chorobowe części. W odpowiednim czasie pozbywajmy się także przekwitających kwiatostanów, co zaoszczędzi roślinie sił i substancji odżywczych, które będzie mogła przeznaczyć na inne bardziej witalne części.


Dendrobium (storczykowate). Gatunki, soorten ( foto ) 
Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dendrobium_secundum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dendrobium
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dendrobium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz