czwartek, 8 listopada 2018

Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres

                         Cypryśnik błotny, kameleon pośród drzew iglastych. Roślina wyjątkowa, pod wieloma względami. Tym bardziej cieszy fakt, że w sprzedaży są już dostępne odmiany, które doskonale  odnajdą się, nie tylko,  w nasadzeniach parkowych, ale także jako średniej wysokości drzewa, w prywatnych ogrodach.


                                                          Bald cypress.eng
Taxodium distichum - Cypryśnik błotny - Moerascipres
 'Nutans'

                      Gatunek z rodziny cyprysowatych, naturalnie rosnący w południowo-wschodniej części USA. Tam, gdzie  obszary błotniste, gdzie stały wysoki stopień wilgotności podłoża. Przez sezon wegetacyjny, główną ozdobę stanowią zielone igły,  ułożone w dwóch rzędach, które jesienią widowiskowo przebarwiają się na rdzawo-żółto-pomarańczowe kolory, aby przed zimą
z całymi krótkpędami opaść. Odmiana 'Nutans', swoim wyglądem odbiega od gatunku, ponieważ jej liście, wydają się być zwinięte w cienkie struny. Trzeba przyznać, prezentacja godna największych pochwał (soczysta zieleń wiosną, słoneczne przebarwienia jesienią).
                 Ile znamy, innych iglastych drzew, których cykl życia tak właśnie przebiega? Niewiele, (podobnie ma, na przykład,  modrzew, tracący na zimę igły). Ta cecha, dodatkowo czyni je nieprzeciętnymi.
Ale to nie koniec ciekawostek o tej jednopiennej żywej ozdobie. Spektakularnych zachowaniem, jest poprowadzenie przez drzewo korzeni oddechowych, nawet na odległość 70 metrów, wtedy, gdy rośnie w wodzie. Tak właśnie, cypryśnik błotny, poza optymalnym środowiskiem, to jest na podmokłych terenach, może rosnąć na tych, które są  okresowo, bądź trwale zalane.
Oczywiście, na macierzystych terenach, gdzie drzewo osiąga wysokość  do 50 metrów,  trzeba liczyć się z tym, że tych kolan oddechowych  wyrastających na zewnątrz, osiągających wysokość nawet do półtora metra ponad powierzchnię, będzie więcej, niż w naszej europejskiej strefie, w której dorosły egzemplarz gatunku może osiągnąć, co najwyżej, połowę  możliwości, czyli 25 metrów wysokości.
                 Roczne przyrosty, dość duże. W ciągu 10 lat, przy optymalnych warunkach uprawy, reprezentant gatunku osiągnie około 4.5 metra wysokości i prawie 2 szerokości.


Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres


                          Kwitnienie, przełom kwietnia i maja. Monoecja;  kwiaty męskie zebrane na końcach ubiegłorocznych pędów, niewielkie żółtawe, łuskowate szyszki żeńskie kuliste zielone przechodzące w ciemniejsze tonacje.
                          Nie da się ukryć, że aby egzemplarz zaprosić do swojej zielonej przestrzeni, musimy dysponować, choć średniej wielkości ogrodem, a  w nim miejscem, gdzie jest stały wysoki stopień wilgotności podłoża. Gdy pojawiają się inne niedogodności (mróz, deszczowa zmarzlina, silny wiatr), drzewo przy naszej pomocy sobie poradzi, jednak braki w wodzie, to po prostu wyhamowanie  wzrostu i rozwoju okrągło sklepionej z zaokrąglonym stożkiem korony.
                              Sadząc w ogrodzie cypryśnika, w bliskości naturalnego wodnego zbiornika, czy na podmokłym gruncie, wybierzmy taką 'miejscówkę', aby miał zapewnioną przestrzeń do życia. Można ziemię wokół niego ściółkować, zadarniać innymi roślinami (którym także niestraszne nadwyżki wody), ale konkurencyjne inne drzewa, to ryzyko, że w pierwszych latach iglak przegra zawody w wyścigu po słońce i wodę.
                         Gleba średnio żyzna, pH w kierunku kwaśnym. Nawozimy na początku wiosny i w czerwcu, nawozami wieloskładnikowymi z przeznaczeniem dla iglaków.  Możemy także wokół okręgu najbardziej wysuniętych pędów, wykopać kilka niezbyt głębokich dołków i wypełnić je kompostem przemieszanym z ziemią, (może to także być humus, bądź krowiak).
                             Ekspozycja słoneczna, najkorzystniejszy, tak zwany 'jasny cień'. Przed zimą warto zabezpieczyć młodsze egzemplarze. Jeśli, 'nie stoją' w wodzie, podsypujemy pień, niewielkim kopczykiem ziemi, który na wiosnę rozsuwany.
W czasie całego sezonu wegetacyjnego, usuwamy zniszczone, przesuszone, przemarznięte części pędów.

Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
 oraz  Cornus kousa - Dereń kousa - (Japanse Kornoelje)   ( foto )


Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres

Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres


Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
 'Nutans'Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
 'Nutans'Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
 'Nutans'
Taxodium distichum - Cypryśnik błotny -Moerascipres
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Taxodium_distichum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cypry%C5%9Bnik_b%C5%82otny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Moerascipre
http://www.vip-colors.com/2018/05/larix-kaempferi-modrzew-japonski.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz