poniedziałek, 26 listopada 2018

Stipa tenacissima - Ostnica mocna, (o.cieniutka) - Vedergras

                                             Ostnica mocna, nadaje otoczeniu lekkości,pasuje do miejsc eleganckich jak i do naturalistycznych, i jak dotąd, wciąż zbyt rzadko spotykana w naszych zielonych przestrzeniach. Przez większość 'ogródkowiczów' i działkowców, traktowana jako roślina jednoroczna,a niesłusznie.  Wyczesywać, ciąć, prowadzić w uprawie pojemnikowej, jak zabezpieczyć przed mrozem, stratyfikować nasiona? Wiele pytań, więc spróbujmy na nie odpowiedzieć.


                                                   Needle grass.eng
Stipa  - Ostnica
Stipa tenacissima - Ostnica mocna, (o.cieniutka) - Vedergras
 'Pony Tails'


                                    Późno zimowy wysiew do rozsadnika (w połowie lutego) i w sezonie można cieszyć się gęstymi  'końskimi ogonami'. Aby tak się stało, od samego początku uprawy, powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. Ta kępiasta trawa, ma jak każdy inny plant, upodobania (glebowe,
słoneczne, związane z wilgotnością), warto je poznać. Wówczas, po sezonie, dwóch, dostrzeżemy, że pielęgnacja tej rośliny, nie należy do trudnych.
                                  Wyrośnięte siewki, w miejsce docelowe sadzimy, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. W naturalnym środowisku, rośnie na ubogich glebach w suchych warunkach. My w ogrodzie wybierzmy takie miejsce, w którym jest gleba lekka piaszczysta. Będzie tam  duża przepuszczalność, przewiewność i znikome szanse, że zbyt duży stopień wilgotności podłoża doprowadzi do zgnilizny bryły korzeniowej.
                                  W dołku, możemy przemieszać kompost (humus, torf) z ziemią i dopiero sadzić rośliny. Dorosły egzemplarz, w zależności od odmiany, może osiągnąć od 30 do 60 centymetrów.  Źdźbła, delikatnie pokładają się, (po deszczu bardziej, ale szybko 'wysuszone' wracają do formy), musimy więc przeznaczyć każdej roślinie odpowiednią przestrzeń do życia. Oczywiście, o wiele efektowniej prezentuje się, gdy jest ten gatunek sadzony w grupie (minimum trzy).


Stipa tenacissima - Ostnica mocna, (o.cieniutka) - Vedergras
 'Pony Tails'

                                    Ekspozycja słoneczna, jednak, 'co za dużo, to niezdrowo'. Unikajmy więc wystawy południowej. W upalne letnie dni, w godzinach szczytowych, rośliny powinny być w tak zwanym, 'jasnym cieniu'. Zbyt ostro operujące promienie słoneczne, zbyt duży cień, równają się zahamowaniu wzrostu i brakiem kwitnienia.
Przy zdrowym wzroście, kwitnienie zaczyna się już w drugiej połowie maja i trwa, aż do połowy sierpnia. Rozwijają się wtedy jasne pióropusze, które tworzą bardzo widoczną jasną plamę na zielonym tle innych roślin. Nadchodzi czas, na tworzenie nowego pokolenia, jesienią wysiewają się wokół kęp nasiona. Jeśli chcemy, nową 'miejscówkę', w godzinach południowych, w bezdeszczowy dzień, zbierzmy kilka nasionek. Przed wysianiem w lutym nie musimy ich stratyfikować, wystarczy przechowywać w suchym, ciemnym miejscu.
                            Połowa jesieni, nasze kępy, niczym końskie ogony, a mrozy tuż tuż i czas zająć się zabezpieczeniem roślin przed zimą. W strefach klimatu subtropikalnego, na wiosnę kępy się wyczesuje - w ten sposób się uwalnia plant od starych ździebeł, u nas, jeśli chcemy mieć w ogrodzie roślinę wieloletnią, trzeba będzie 'pokombinować' inaczej.
 Bardziej ostnicy zaszkodzi za dużo deszczu, śnieżna chlapa, niż mróz. Więc, pod koniec  października, skracamy  o 1/2 wysokości trawę, podsypujemy ją kopczykiem ziemi , a na pozostałe 'włosy', naciągamy worek foliowy, tak jak czepek na głowę (albo przezroczysty pojemnik). Ważne, 


Stipa tenacissima - Ostnica mocna, (o.cieniutka) - Vedergras
 'Pony Tails'

aby od dołu były dziurki. Ma być zapewniona dobra wentylacja powietrza i zabezpieczenie 'serca' kępy przed zalaniem. Nie będzie gniła przez późną jesień i zimę, będzie nam służyła swoją dekoracyjnością kolejny sezon wegetacyjny.  Tak więc wiosną, w połowie kwietnia,  rozsuwamy ziemię wokół, przycinamy na 10 centymetrów od ziemi i czekamy na nowe ździebła.
To kolejny rok uprawy, a my nie musimy skazywać rośliny na głodówkę w ubogim podłożu, warto więc w pobliżu kęp wykopać kilka niezbyt głębokich dołków i wypełnić je kompostem.
                           Piaszczysta ziemia, zazwyczaj równa się  temu, że niewielki stopień jej wilgotności. Zadbajmy, aby w sezonie wegetacyjnym, był on średni. Wówczas silniej oddziałuje słońce, temperatury wysokie i po prostu jest potrzeba, aby ta woda tam była.
                          Jeśli zastosujemy się do wskazówek, nie dość, że roślina okaże się bez problematyczną, dobrze przezimuje, to miło nas zaskoczy 'wyspy' siewek wokół kęp. Możemy je zagospodarować na nowe miejsce, albo podzielić się nimi z zaprzyjaźnionymi miłośnikami pięknych ogrodów.
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Stipa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz