poniedziałek, 19 listopada 2018

Philodendron bipinnatifidum, p. selloum - Filodendron podwójnie pierzasty

                                   Filodendron podwójnie pierzasty, jest bardzo atrakcyjną rośliną, która w naszej strefie klimatycznej, ze względu na brak odporności na mróz, może być uprawiana w przestrzeniach mieszkalnych i w biurowych, a latem, eksponowana na zewnątrz (taras, balkon).
                                                   Lacy tree philodendron.eng
Philodendron bipinnatifidum, p. selloum - Filodendron podwójnie pierzasty
'Atom', ('Super atom')

                                  Naturalnie gatunek rośnie w Brazylii, Paragwaju i w Argentynie. Obecnie, także wzbogaca strefę krajobrazu na innych kontynentach, gdzie jest tropikalna, bądź subtropikalna strefa klimatyczna.  Bardziej, czy jak w przypadku odmiany 'Atom', mnie powycinane liście, tworzą zwarty
zimozielony pokrój. Liście lśniące w kolorze głębokiej zieleni. Mamy do czynienia z wieloletnią byliną, która w dorosłej formie prezentuje się niczym niewielkie drzewko. Przy optymalnych warunkach pielęgnacji, po wielu latach, nasza żywa ozdoba, może osiągnąć powyżej 150 centymetrów. Widowiskowa, jest także część dolna, a dokładniej korzenie powietrzne. W naturalnych warunkach, pełnią one funkcje magazynujące wodę i substancje odżywcze, a często także stanowią dodatkową podporę dla ciężaru bogatego ulistnienia.
                            To konkretnych rozmiarów roślina, modna, rzadko spotykana i pasująca do wielu wnętrz (styl nowoczesny, vintage, tradycyjny).
Rzadko kiedy na europejskich szerokościach u tego gatunku filodendrona kwitną kwiaty. Są to białe niewielkie kolby, ukryte w delikatnie rozchylających  się biało-różowych  pochwach (żagielkach). Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych.
                                 Bezdyskusyjnie, filodendrony są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi i na silne opady deszczu (gdy, jest wystawiony na letnisku).Philodendron bipinnatifidum - Filodendron podwójnie pierzasty
'Atom' , ('Super atom')

                                            Naturalnie, filodendron ma niewielkie potrzeby pokarmowe. My jednak postarajmy się, aby nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać'. Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, kulki styropianowe, czy keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia dla roślin doniczkowych. Zetrzyjmy do donicy odrobinę kredy, ten gatunek potrzebuje gleby o pH delikatnie zasadowym.
Wiosną, po co sezonowym, co dwa sezony przesadzeniu, zaczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy wiedząc, że za miesiąc dwa będzie przesadzanie. 
 Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu filodendrona. Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy kranówki, nie musi być w tym konkretnym przypadku przegotowana.
Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rana, albo pod wieczór (o tych porach dnia, pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Dodatkowo, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu roślin (brak zasychających końcówek), jak i naszemu. Warto w pobliżu donicy ustawić kilka zwilżaczy.


Philodendron bipinnatifidum - Filodendron podwójnie pierzasty
'Atom', ('Super atom')

Jeśli posiadamy roślinę macierzystą (dostęp do niej), nowe egzemplarze możemy pozyskać poprzez podział bryły, przy wiosennym przesadzaniu do stabilnego, większego pojemnika.
                                   Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną od samego początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć z nią żadnych problemów. Przelanie, przesuszenie, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu; będzie skutkowało chorobą, a nawet tym, że roślina nam wypadnie.
                                Optymalne, wystawa wschodnia i zachodnia. 
                                Latem, najpierw zabezpieczając ziemię w donicy, liście możemy opłukać pod bieżącą wodą. Zimą, ręcznie przemywając, także zadbajmy o ich czystość. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności.  Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc delikatnie ręczniczek papierowy, on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy czysty listek, albo ustawiamy  roślinę w cienistym miejscu, aby po kilku godzinach jej liściaste ozdoby, nabrały na powrót  błysku i bardziej wyrazistego koloru.

Philodendron bipinnatifidum - Filodendron podwójnie pierzasty

 
 
 

Philodendron bipinnatifidum - Filodendron podwójnie pierzasty

 
 
 
 

Philodendron bipinnatifidum - Filodendron podwójnie pierzasty

 
 
 

Philodendron (soorten) - Filodendron  (gatunki) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_bipinnatifidum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz