środa, 14 listopada 2018

Kalanchoe fedtschenkoi, Bryophyllum f. - Lavender Scallops

                                   Kalanchoe fedtschenkoi, to sukulent, który naturalnie rośnie na terenach Madagaskaru. Aktualnie, stworzono wiele atrakcyjnych odmian gatunku, które są uprawiane niemal na całym świecie. Przy temperaturach, które nie sięgają poniżej 0°C, roślinę można prowadzić bezpośrednio w gruncie; więc nam pozostaje pielęgnacja w pojemnikach.


                                                            Lavender Scallops.eng
Kalanchoe - Kalanchoe, żyworódka, płodnolist  - Kalanchoë  
Kalanchoe fedtschenkoi, Bryophyllum f. - Lavender Scallops


                                 Główną całoroczną ozdobą plantu, są jego mięsiste listki. U gatunku jak na zdjęciach, u odmian, szeroki wachlarz przenikających się kolorów z dodatkowym urozmaiceniem, który stanowią odznaczające się kontrastowo równie barwne marginesy. Zieleń z: niebieskim,  z
żółtym, z czerwienią, z różem, z pomarańczowym; a do tego wyraziście czerwone, bądź pomarańczowe obwódki. Liść owalny, albo odwrotnie jajowaty, z drobnymi ząbkowanymi krawędziami ('kropkami'). Od spodu tworzą się rozmnóżki, dojrzałe opadają i wyrastają z nich nowe egzemplarze.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków spoczynku, w czasie zimowania, roślina zaczyna kwitnąć już pod koniec maja. Kwietne ozdoby zwisające, rurkowate, pomarańczowe. Długo się utrzymują, zdobią kilka, a nawet kilkanaście tygodni.
                             Jeśli chodzi o uprawę pojemnikową, egzemplarze rzadko kiedy osiągają 60 centymetrów wysokości. Najczęściej jest możliwość zakupu odmian, osiągających do 35 centymetrów. Możliwość skompletowania i skomponowania ze sobą barwnych odmian, sprawia, że roślina ta jest przez wielu miłośników sukulentów poszukiwana.
                            Na Madagaskarze, jest ciepło, niewiele opadów i rozproszone światło dzienne, przedzierające się do tych niższych pięter  roślin, pośród liści wyższych, gdzie wszystkie tworzą rodzimą społeczność. Wiadomo, w domowym otoczeniu nie jesteśmy w stanie zapewnić takich samych warunków, jakie mają 'dzikusy', jednak możemy się postarać, aby były zbliżone.


Kalanchoe fedtschenkoi, Bryophyllum f. - Lavender Scallops

                                Warto się postarać, kalanchoe najpierw zacznie zwiększać są objetość w pierzaste listki, a później,w  drugiej połowie wiosny, bogato rozświetli swe otoczenie kolorowymi kwiatami.
                                  Nowy egzemplarz możemy nabyć na kilka sposobów, poprzez pobranie samoistnie wysianej przez roślinę rozmnóżki; poprzez zakup konkretnej sadzonki w sklepie ogrodniczym lub poprzez pobranie z rośliny macierzystej liścia i umieszczenie go w osobnym pojemniku. Sprawa o tyle interesująca, że w przypadku ostatniej z możliwości, należy całą  płaszczyznę liścia lekko docisnąć do podłoża - po kilkunastu dniach, zauważymy na jego obrzeżach wyrastające nowe, malutki rozmnóżki. Bądźmy cierpliwi, w kolejnych dniach te maleństwa wzbogacą się w niewielkie korzonki. Wówczas delikatnie  oddzielmy młode od liścia i posadźmy pojedynczo po brzegach tej donicy, albo wsadźmy do innych pojemników.
                            Jak to bywa z rodziną crassulaceae, ziemia dla tych roślin powinna być maksymalnie przepuszczalna, średnio żyzna. Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalnej ziemi dla sukulentów; wymieszajmy ogrodową z piaskiem i na przykład, z keramzytem (perlitem, drobnymi kamykami), (5:3:2).  Przesadzamy wiosną, co jeden, dwa sezony, do niewiele większego pojemnika.
                           Donica powinna  być z odpływem. Żyworódka nie przepada za zbyt dużą ilością wody, podlewajmy więc wówczas, gdy mamy pewność, że wierzchnia warstwa powierzchni jest dobrze przesuszana. Nie pozostawiajmy wody na podstawce. Gdy kwiatostany zaczną usychać, obetnijmy je, a w temacie podlewania zacznijmy przez miesiąc , dwa, mniej dawać wody (o 1/3). Roślina potrzebuje odpoczynku., Potem na nowo wracamy do pełniejszego podlewania mniej więcej co półtora, dwa tygodnie. Od listopada, do marca, ponownie wprowadzamy ograniczenie o 1/3, ale nie zmieniamy częstotliwości .
                          Nawozimy od momentu zwiększenia wiosennych dostaw wody do chwili rozkwitnięcia pierwszych energetycznych kwiatostanów. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla kaktusów i dla sukulentów. Dostarczamy go według wskazówek na etykiecie.Kalanchoe fedtschenkoi, Bryophyllum f. - Lavender Scallops


                                    Miejsce ustawienia rośliny, powinno być osłonięte od przeciągów, w tak zwanym, jasnym cieniu. Nie w bezpośrednim słońcu i nie w cieniu. Latem, bez przeszkód możemy swego doniczkowca wynieść na letnisko; takie wczasy bardzo pozytywnie wpłyną na przyszłoroczne bogatsze kwitnienie. W krajach o cieplejszym klimacie, jest uprawiana jako roślina ogrodowa (dwa ostatnie zdjęcia, Hiszpania; dwa pierwsze z Wysp Zielonego Przylądka). U nas, najpóźniej w połowie października, powinna donica trafić do pomieszczenia z dostępem do dziennego światła, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 0 °C, a najlepiej nie poniżej 6°C.
Przetrzymywane  do czasu zawiązania pąków kwiatowych w takim pokoju, to potem dłużej utrzymujące się, bogato kwitnące dekoracyjne pomarańczowe ozdoby.
Czy to w sezonie wegetacyjnym, czy na zimowisku - zbyt mało słońca, zbyt dużo wody, to łysienie pędów. Doniczkowiec wówczas nie prezentuje się  elegancko i najrozsądniej wówczas, zająć się ukorzenienianiem nowego egzemplarza.

                             Kwitnienie w warunkach domowych ( biurowych), może rozpocząć się o różnej porze roku. Może zdarzyć się i  w połowie zimy lub wiosną. Roślina doniczkowa, nadająca się do niemal każdego stylu ( tam, gdzie przytulnie, w stylu vintage, nowocześnie, tradycyjnie, w biurze).


Kalanchoe fedtschenkoi, Bryophyllum f. - Lavender Scallops

Kalanchoë (soorten) - Kalanchoe (gatunki)  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Bryophyllum_fedtschenkoi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalanchoe
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kalancho%C3%AB
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalanchoe_fedtschenkoi_01_ies.jpg
http://www.vip-colors.com/2017/10/archipelag-wysp-zielonego-przyladka.html
http://www.vip-colors.com/2018/02/hiszpania-spain.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz