wtorek, 7 sierpnia 2018

Pandanus tectorius - Pandan połaciowy, pochutnik pachnący - Geurende schroefpalm

                                      Pandan połaciowy, dla nas i pozostałym miłośników roślin, którzy mieszkają w klimacie, gdzie 'zdarzają się' temperatury minusowe - to egzotyczne, zachwycające swoją budową drzewo. W strefach tropikalnych i subtropikalnych, stanowi wyrazisty akcent w ogrodowych przestrzeniach. Naturalnie rośnie na kontynencie Australijskim i wyspach Pacyfiku. Osiąga tam


                                                                
                                                           Tahitian screwpine.eng
Pandanus tectorius - Pandan połaciowy, pochutnik pachnący - Geurende schroefpalm


około 14 metrów wysokości, a śrubowo rozwijające się liście, mają długość pomiędzy 90, a 150 centymetrami. Do uprawy trafiają drzewka, które jako dorosłe egzemplarze osiągają około 6 metrów wysokości, także należy być dobrej myśli, że któraś z krajowych palmiarni, zdecyduje się wzbogacić
swoją kolekcję o tę oryginalną roślinę. Dokładniej, fazy wzrostu drzewka, możemy przejrzeć na ilustracjach tutaj.
                                 Na pewno, gdyby zapytać o najbardziej wyróżniającą cechę, spośród wielu innych roślin - u padana połaciowego, wymienilibyśmy korzenie przybyszowe. Ich pochodzenie, wyjaśnia się faktem, że setki lat temu, jedne z pierwszych egzemplarzy rodzaju, porastały grząskie, przybrzeżne tereny. Wyrastające na pewnej wysokości nad ziemią bezpośrednio z kłodziny dodatkowe korzenie, ukośnie wrastały w podatne podłoże, z czasem obejmując specyfikację korzeni podporowych. I tą drogą, pandan,  dostosowując się do wysokiego zasolenia i grząskiego podłoża, celująco zdał egzamin,
Współcześnie, drzewa tego gatunku także doceniają  stanowiska podmokłe, bagienne i w takich właśnie miejscach spotyka się najbardziej rozgałęzione okazy.
                            Trzeba przyznać, że nie da się zignorować drzewa, gdy znajdziemy się w jego bliskości. Poza 'nieco' futurystycznie rosnącymi korzeniami przybyszowymi, na całość zdrowego rozwoju tej żywej ozdoby, składa się także rok roczne kwitnienie i owocowanie. Kwiaty męskie i żeńskie, rosną na dwóch osobnych egzemplarzach. Dlatego, jeśli ktoś chce doczekać efektownie prezentujących się owoców (przypominających wyglądem ananasa w kolorze zieleni, bądź w czerwieni), powinien  posadzić dwa drzewka.


Pandanus tectorius - Pandan połaciowy, pochutnik pachnący - Geurende schroefpalm

                                   Główną, całoroczną ozdobą są soczyście zielone liście. Na brzegach ostro ząbkowane, wyrastają na szczycie kłodziny w kolistym ruchu, nadając mu podobny do śruby wygląd. Pandan połaciowy, ma więc pospolitą nazwę związaną z tą specyfiką - Śruba Palmowa.
                                   Ekspozycja słoneczna, przy brzegach akwenów wodnych (z wodą słodką, bądź ze słoną). Podłoże o pH kwaśnym,  średnio żyzne (torf, kwarc, piasek koralowy). Temperatura otoczenia nie powinna być niższa niż 10℃, optymalna przez cały rok to pomiędzy 20, a 30℃.
Stała, umiarkowana wilgotność podłoża, plus częste opady - to idealne warunki dla gatunku.
Pandan, jest bardzo samodzielny, jeśli chodzi o usuwanie starych, bądź zniszczonych części. Po prostu odpadają, a w tym czasie rozpoczyna się uzupełnienie 'śruby' młodzikami.
                                Pestkowce, szczególnie w Polinezji, są powszechnie stosowane w kuchennych rewolucjach. Dodawane do sałatek, jedzone surowe (smak podobny do trzciny cukrowej), bądź przygotowuje się z nich dżemy, napoje chłodzące.
Wartość użytkową, posiadają także liście. Są wykorzystywane przez biedniejszą część Polinezyjczyków jako 'dachówki'' wyplata się z nich kosze, odzież.
                          I choć, na naszej szerokości geograficznej, niewiele osób ma możliwość zaprosić tę roślinę do swego otoczenia, warto o niej przeczytać, warto ją poznać - ponieważ jest kolejnym dowodem na to, jak wielką mądrością, pomysłowością kieruje się Matka Natura.
                                Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.artstation.com/artwork/Wg8DQ
https://en.wikipedia.org/wiki/Pandanus_tectorius
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pandan_po%C5%82aciowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Geurende_schroefpalm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz