piątek, 20 lipca 2018

Passiflora × violacea - Męczennica violacea, (m.hybrydowa) - Passiebloem violacea

                                            Męczennica x violacea, (męczennica fioletowa), została stworzona na początku XIX wieku, w wyniku  skrzyżowania dwóch gatunków Passiflora racemosa × Passiflora caerulea. Na przestrzeni dziesiątek lat, botanicy dołożyli starań i aktualnie hybryda ta, mam nam do zaoferowania kilkadziesiąt wariacji.
Zawsze jednak, kwiaty tych kultywarów posiadają płatki korony w jednym z tych kolorach: biel, róż, fiolet (wliczając dziesiątki ich odcieni).  Kwitnienie rozpoczyna się w maju, z różną intensywnością może trwać do połowy września.

                                           Violet passion flower.eng
      Passiflora - Passiebloem
 Passiflora×violacea - Męczennica violacea - Passiebloem violacea
'Eynsford gem'


U pojedynczej ozdoby, rozbudowane dno, zewnętrzny przykoronek, to zawsze 'wykończone' na biało 'nitki'. Wiadomo, podobnie jak i u innych gatunków tego rodzaju, kwiaty posiadają bardzo oryginalną budowę.
                                    Mamy do czynienia z dekoracyjnym pnączem. Wynik pozyskania go z nasion,
jest słaby, więc zaleca się rozmnożenie poprzez podział, bądź poprzez
ukorzenienie pędów pół zdrewniałych ( nie odcinamy wąsów, staramy się, aby u wrastającej rośliny, pędy nie oplatały się wzajemnie).
                                       Pnącze, przy zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy, rośnie 'jak na drożdżach', jest gęste z bogatym kwitnieniem  i dorasta na wysokość nawet 4 metrów (średnio 3 do 3.5 metra). Jest jedno 'ale', niestety. Ta męczennica hybrydowa, nie jest w pełni mrozoodporna. Warto to zaznaczyć, już na samym początku tematu pielęgnacji. Dzięki temu, wiemy już, że sadzenie   bezpośrednio w gruncie, to decyzja, że potraktujemy  ją jako jednoroczną. Po pierwsze, nie jest łatwa do zdobycia na rynku ogrodniczym, a po drugie szkoda byłoby tę wieloletnią żywą ozdobę skazywać na taki los.
                               Jest rozwiązanie. Będzie ono wymagało większego nakładu pracy, ale czego się nie robi dla kwietnych Pięknotek. Idealnie, gdybyśmy dysponowali mini szklarnią, ogrodem zimowym; tam, gdyby nawet na kilka dni temperatura spadła do -3℃, roślina 'wyszłaby obronną ręką'.  Posiłkujmy się, uprawą pojemnikową. A ku pokrzepieniu myśli, warto dodać, że męczennica nie boi się cięcia. Ważne jest tylko, aby wiedzieć, ile ciąć i w jakich czasie ten zabieg wykonać. Przed jesiennymi przymrozkami 'podróż' pod dach, aby było łatwiej skracamy pędy o połowę ich długości. Cięcie mające na celu stworzenie bogatego pokroju, wykonujemy od połowy lutego do połowy marca, wówczas ciachamy pędy nad 4,czy 6 oczkiem.


 Passiflora×violacea - Męczennica violacea - Passiebloem violacea
'Eynsford gem'


                                  Donica z odpływem, na letnisku może zdobić taras, balkon, podwórze; może być wkopana w ziemię (bogaty pokrój, gdy trzy sadzonki na metr kwadratowy). W jej wnętrzu, w ziemi umocowana podpora, której 'przedłużeniem' dla pnącza może być pobliski mur, pergola, przewodnik, siatka, drabinka.
Podłoże przepuszczalne, bogate w substancje odżywcze, o odczynie pH neutralnym, bądź delikatnie zakwaszonym. Glebę przemieszajmy z kilkoma garściami humusu, bądź kompostu. Nawozimy od końca marca, do połowy lipca; używamy nawozu wieloskładnikowego do roślin ogrodowych kwitnących (zbyt długie nawożenie, to dla rośliny informacja "Pnę się do góry', 'Rozbudowuję bryłę korzeniową', a nam chodzi przecież o to, aby męczennica rozsądnie rozdzielała substancje odżywcze, czyli pisząc wprost - dała nam od siebie efektowne kwitnienie. Dobrze, gdy mieszanka jest bogata w żelazo.
                             Staramy się utrzymać stałą umiarkowaną wilgotność podłoża. Męczennica, lubi wysoki stopień wilgotności w swoim otoczeniu. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę. W czasie suszy, oczywiście zwiększamy częstotliwość podlewania. Starajmy się nie polewać nadziemnych części, wierzch donicy ściółkujmy. Latem, odchodzi zabieg odchwaszczania, będzie mniejsza transpiracja wody, a jesienią, gdy zimne noce, kołderka.
                           Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, przenosimy roślinę do chłodnego pomieszczenia z dostępem do dziennego światła. Oczywiście, skracamy pędy, mniej więcej do wysokości dwóch metrów. Podpora w donicy, ma za zadanie podtrzymać przewieszające się pędy (nie możemy ich ciąć krócej, ponieważ przez okres spoczynku, palczaste zielone listki nadal pracują na korzyść pnącza).


 Passiflora×violacea - Męczennica violacea - Passiebloem violacea
'Eynsford gem'


Zabiegi pielęgnacyjne w czasie hibernacji, są proste do wykonania. Wówczas, podlewanie mniej obfite, po prostu dbamy, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Bezpieczniej jest ustawić donicę na kawałku styropianu, na drewnianej płycie - zimy beton, to zimne nogi, a my nie chcemy, aby nasza kwietna ozdoba się rozchorowała. Nie przejmujmy się, jeśli w przeciągu zimy, opadnie kilka liści. Każdy organizm podlega procesowi starzenia.
Mniej więcej, w tym czasie, od połowy lutego, do końca marca, pędy powinny zostać przycięte o około  30 centymetrów. Ten zabieg korzystnie wpłynie na bogatszy pokrój pnącza. (Przez cały sezon możemy uszczykiwać co jakiś czas młode pędy (nie wąsy), roślina będzie gęstnieć).
Usuwamy nieestetycznie wyglądające, połamane, chore, starzejące się pędy.  Zwiększamy podlewanie. Gdy jest potrzeba przesadzenia do większego pojemnika, po cięciu odczekajmy ze dwa tygodnie; zbyt wiele zabiegów na jeden raz, mogłoby  skutkować słabszym kwitnieniem.
Gdy minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków, wystawiamy męczennicę na zewnątrz.
                                    W związku z tym, że droga pozyskiwania młodych egzemplarzy z nasion, jest bardzo rzadko stosowana (długotrwały, niepewny proces), zaleca się regularne usuwanie przekwitniętych ozdób. Oczywiście, gdy je pozostawimy, roślina zawiąże niewielkie jagody (sierpień, wrzesień, październik) - ale nie są one aż tak wysoce dekoracyjne, aby w ich imię pozbawiać pnącze wielu witalnych sił, które może przeznaczyć na pożyteczniejsze zagospodarowanie.
                                W sprzyjającej, słonecznej ekspozycji (ale nie tam, gdzie w szczytowych godzinach ostro operujące promienie), męczennica  x violacea zachwyci nas bujnym krzewieniem i bogatym rozkwitem.
Przykłady kultywarów tej hybrydy:
* 'Victoria' płatki w czasie rozkwitu przechodzą z jasnego w ciemny róż, plus purpurowo biały zewnętrzny okółek ('nitki', 'korona').
* 'Eynsford gem', (na zdjęciach), głęboki róż, purpurowo biała 'korona'.
* 'Violetta', róż, przechodzący w delikatny fiolet, fioletowo białe zewnętrzny okółek.

Passiflora - Męczennica (gatunki) - Passiebloem (soorten) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%99czennica
https://nl.wikipedia.org/wiki/Passiebloem 
http://vip-colors.blogspot.com/2016/10/passiflora-meczennica-passiebloem.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_%C3%97_violacea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz