czwartek, 14 czerwca 2018

Streptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona, Streptosolen - Marmeladestruik

                                      Streptosolen Jamesona, to bardzo dekoracyjny, pełen kwietnej energii zimozielony krzew. Wstanie dzikim rośnie w niższym piętrze Andów, gdzie panuje klimat umiarkowany. Jeśli uda nam się zakupić nasiona, albo sadzonkę, na pewno nie pożałujemy. Roślina będzie zdobiła bogatym kwietnym festiwalem od początku maja do połowy października, a i później, gdy ochronimy ją przed zimnem, trafiać się będą, w przeciągu całego zimowiska, pojedyncze pomarańczowożółte przystrojenia.


                                                      Marmalade bush.eng
Streptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona - Marmeladestruik


                                 Całoroczną szatę stanowią niewielkie jajowate listki. Są zielone, z wyraźnym unerwieniem, delikatnie błyszczące. Wiosną zaczyna się kwitnienie. Pojedynczy kwiat posiada  pomarańczowożółtą barwę; gdzie najpierw z pączka rozwija się w żółtej odsłonie, aby potem nabrać
oranżu. Barwa tak widoczna, że przez niektórych roślina jest nazywana marmoladowym krzewem. Przyznać trzeba, jeśli chodzi o ogrodniczego 'smaka' w temacie Listy Chciejstw, wygląda on bardzo apetycznie.
                                    Jeśli chodzi o uprawę streptosolen Jamesona, nie przysporzy  nam ona wiele kłopotu, jeśli od samego początku będziemy posiadali wiedzę, jak to robić.
                                    Krzew możemy prowadzić w uprawie pojemnikowej, albo sadzić bezpośrednio w gruncie. Druga droga, to wówczas, gdy jesteśmy właścicielami szklarni, albo ogrodu zimowego, gdzie temperatury zawsze są na plusie. Niestety, mamy do czynienia z rośliną, która jest niemrozoodporna.
                                      W sezonie do pełni szczęścia niezbędna dla niej jest ekspozycja słoneczna, ewentualnie, tak zwany 'jasny cień'. Pojemnik z odpływem, dostosowany wielkością do zdrowego rozwoju bryły korzeniowej. Podłoże po drenażu, przepuszczalne, próchniczne, bądź średnio żyzne, o pH neutralnym ,albo lekko zakwaszonym.
                                     Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Nie w miejscach zalewowych, ani na piaskach. W czasie suszy nie zapominamy o dodatkowym podlewaniu. Nawozimy od połowy kwietnia do połowy sierpnia, nawozem w płynie, bądź w granulacie dostosowanym do pielęgnacji roślin ogrodowych kwitnących.
                                     Dorosłe, nieformowane egzemplarze, dorastają do 2 metrów wysokości i mają podobną szerokość. Trudno i darmo oczekiwać, że takie okazy będziemy wnosili przed zimą do pomieszczenia i 'tachali' je z powrotem wiosną, gdy minie zagrożenie powrotu przymrozków.


Streptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona - Marmeladestruik

                                        Przeprowadzamy więc cięcia: sanitarne, pielęgnacyjne i kształtujące. To pierwsze robimy wiosną, gdy wynosimy na powrót roślinę do ogrodu (na taras, duży balkon, na podwórze). Usuwamy stare, przesuszone, połamane części, Przez zimę odpoczywał streptosolen w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego. Temperatura tam nie powinna być niższa niż 8℃, a i nie wyższa niż 15℃. Nie chcemy, aby krzew przemarzł, a jak byłoby za ciepło, bardzo ograniczymy kwitnienie w następnym sezonie. Przez okres spoczynku podlewamy oszczędniej, tak aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
                                       Na wiosnę także przesadzamy do większego pojemnika. Cięcie sanitarne łączymy z pielęgnacyjnym, to znaczy w niewielkim stopniu przycinamy górne pędy, które zaburzają symetrię całego pokroju.
Jesienią, przed przeniesieniem, robimy główne cięcie formujące. Nie szalejmy za bardzo z sekatorem, pamiętając, że zbyt duża utrata części nadziemnych, to pewna śmierć dla fragmentów części korzeniowej ( martwa tkanka zostanie zainfekowana chorobami grzybicznymi, tak przeniknie do zdrowych korzeni ... i roślina nam wypada). Nie chcemy takiego scenariusza. Przycinając, zdajmy się, zdajmy się na rozwagę (usuwamy góra 1/3 wysokości pędów).

                              Marmoladowy krzew, dotąd jest bardzo rzadko spotykany. Jeśli więc zdecydujemy się na jego pielęgnację, zyskamy do swojej ogrodowej, tarasowej kolekcji, oryginalną roślinę.
A pomarańczowożółte kwietne ozdoby, przez długie miesiące będą przesyłały nam energię i naturalne piękno.


Streptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona - Marmeladestruik
Streptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona - MarmeladestruikStreptosolen jamesonii - Streptosolen Jamesona - Marmeladestruik


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Streptosolen
https://nl.wikipedia.org/wiki/Marmeladestruik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz