środa, 13 czerwca 2018

Cistus × obtusifolius - Czystek tępolistny - Cisturoos, Rotsroos

                                       Czystek tępolistny, powstał w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków (C. inflatus × C. salviifolius). Niewielki półkrzew, o zwartym pokroju, osiągający do 50 centymetrów wysokości i podobną szerokość. Odmiana 'Thrive' dorasta do 25 centymetrów.
Roślina zimozielona, o niewielkiej tolerancji temperatur ujemnych (bezpieczna dolna granica,          to - 10℃). Czystek tępolistny, doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, alpinarium, na obwódki, w miejscach z wystawą południową. Może być prowadzony w uprawie pojemnikowej oraz, gdy jest sadzony bezpośrednio do gruntu.


Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'

                              Drobne listki o kolorze głębokiej zieleni, czasami wybarwiające się na ciemno niebiesko zielono ; szczyty blaszek tępe. Główną ozdobą rośliny, są efektowne pięciokrotne białe ozdoby z wyrazistymi żółtymi pylnikami. Kwitnienie trwa nieprzerwanie od czerwca do września, a i
niewielka ilość pojedynczych kwiatów może otwierać się do pierwszych przymrozków. Należy sukcesywnie usuwać przekwitające części (uszczknąć), to poprawi krzewienie, a także zaoszczędzi roślinie substancji odżywczych dla nowych kwietnych pąków. Lekko przycinamy, bądź wycinamy łodygi, które psują symetrię zagęszczonego pokroju.
                            Ekspozycja słoneczna, w miejscu osłonionym od silnych deszczów i mroźnych wiatrów. Podłoże po drenażu, pH neutralne, albo lekko zakwaszone; roślina poradzi sobie w miejscach suchszych, ale to tam, gdzie umiarkowana niewielka wilgotność podłoża, będzie bogatsze kwitnienie. Zalecane ściółkowanie. Jeśli posadzimy na obszarze, na którym zastaje woda w czasie opadów i  po nich, to zdecydowanie niedobry wybór. W czasie długotrwałej suszy, nie zapominamy o podlewaniu (z rana, albo pod wieczór); starajmy się nie lać wody i nawozów po kwiatach, liściach.
                         Nawozimy od maja do połowy sierpnia, zasilamy środkami w płynie, albo w granulacie, dostosowanymi dla roślin ogrodowych kwitnących.


Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'


                       Przed zimą, gdy czystek tępolistny w donicy (z odpływem), powinien zostać przeniesiony do chłodnego pomieszczenia, gdzie dostęp do światła dziennego. Podlewamy 'tyle o ile', aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.
Przy uprawie w gruncie, zadbajmy o zabezpieczenie rośliny przed zmarznięciem. Najpierw usuńmy zbędne , stare, połamane części rośliny (proces starzenia dotyczy wszystkich). Następnie, obsypmy wokół wyższym kopczykiem ziemi i osłońmy agrowłokniną, bądź siatką oczkowaną. Na przełomie zimy i wiosny, ściągamy okrycie i przycinamy cały półkrzew mniej więcej na wysokość 10 centymetrów od ziemi. (Tak samo robimy, gdy prowadzimy roślinę w donicy, tam dodatkowo, po tygodniu, dwóch wymieniamy podłoże na nowe, niewyjałowione). Jeśli spodziewamy się, że wiosenne przymrozki powrócą, nadal troskliwie przed nimi chronimy czystka. Plant rozpoczyna kolejny okres wegetacyjny.
Taka to natura czystka, że nie jest rośliną długowieczną. Aby więc w czas zadbać o obecność w naszym ogrodzie jego kolejnych pokoleń, warto pobierać sadzonki półzdrewniałe, albo pokusić się o zrobienie odkładów. 
                      Ze względu na swe niewielkie rozmiary, długie kwitnienie, czystek tępolistny, jest pożądany nie tylko do słonecznych ogrodowych zakątków, ale także na tarasy i niewielkie balkony do uprawy pojemnikowej.Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'Cistus × obtusifolius  - Czystek tępolistny - Cisturoos
 'Thrive'
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz