piątek, 15 czerwca 2018

Picea orientalis - Świerk kaukaski, świerk wschodni - Kaukasische spar

                                Świerk kaukaski, elegancja i refleksy słonecznych kolorów w świecie iglaków. Na macierzystych terenach, to jest na Kaukazie i w Azji Mniejszej, osiąga wysokość nieco ponad 40 metrów. Na europejskim gruncie, gatunek osiąga znacznie mniejsze wysokości (mniej więcej, 12 do 14 metrów). W porównaniu więc z innymi zimozielonymi z jego rodzaju, nie jest zbyt wysoki.

                                                    Oriental spruce.eng
Picea orientalis - Świerk kaukaski, świerk wschodni - Kaukasische spar
 

Jeśli chodzi o uprawę w ogrodzie, na działce - fakt, że nie osiąga ogromnych rozmiarów, postrzegać możemy jako główny atut. Zalet ma znacznie więcej: zachowuje zimozieloną szatę, urozmaica sobą koloryt otoczenia (wiosenne jaśniejsze przyrosty), nie jest wymagającą rośliną (gdy od samego
początku zapewnimy mu optymalne warunki uprawy), doskonale się komponuje z innymi roślinami, dla mniejszych może stanowić naturalną otulinę w mroźne miesiące.
                                    Świerk wschodni, pośród innych, wyróżnia się dość krótkimi, spłaszczonymi igłami (w zależności od odmiany ich długość wynosi od 0.5 do 2 centymetrów). Te całoroczne niewielkie ozdoby są  'tłuściutkie' i delikatnie zaokrąglone na końcach. Owocem są także niewielkie szyszki, rozwijające się mają fioletowy kolor, dojrzewające przechodzą w brązy. Drzewo o gęstej koronie, ugałęzione do samej ziemi.
                                   Poza gatunkiem, na rynku ogrodniczym mamy wybór pośród wielu interesujących odmian.Oto kilka  z popularniejszych:
* Świerk kaukaski  'Aureospicata', regularny stożkowy pokrój, powolny wzrost, docelowa wysokość po 30 latach, to około 10m. Charakterystyczne złocistożółte wiosenne przyrosty, które latem stają się ciemnozielone.
* Świerk kaukaski 'Skylands', wąsko stożkowata, niezwykle ozdobna odmiana, a to  dzięki swej niemal całorocznej złotej odsłonie. Stanowi bardzo widoczny akcent na tle pozostałych, zielonych iglaków. Po 10 latach, drzewo nie jest wyższe niż 2.5 metra,a  docelowo osiągnie około 10 metrów. Na wiosnę, dodatkowo kolorowa niespodzianka w postaci młodych żółciutkich przyrostów.
* Świerk kaukaski 'Golden Start', nieco szerszy, ale także zwarty stożkowy pokrój; odmiana karłowa, gdzie docelowa wysokość 3 m. Z atrakcyjnymi słonecznymi wiosennymi przebarwieniami igieł. Picea orientalis - Świerk kaukaski, ś. wschodni - Kaukasische spar
'Aureospicata'

                                 Jeśli chodzi o uprawę świerka wschodniego, prawdą jest, że gatunek poradzi sobie w trudniejszych warunkach, jednak jego wygląd będzie pozostawał wiele do życzenia. Także, chcąc mieć w ogrodzie dekoracyjny okaz, warto wybrać miejsce, które będzie służyło jego zdrowemu rozwojowi.
Przy sadzeniu, wybierzmy miejsce z rozproszonym światłem dziennym, albo w delikatnym półcieniu. Nie narażamy drzewka na bezpośrednie działanie słońca w godzinach szczytu (nie korzystajmy z wystawy południowej). Ziemia średnio żyzna, albo próchniczna, o odczynie pH lekko kwaśnym. Przepuszczalność podłoża, ściółkowanie.  Przeliczmy, ile w przyszłości roślina będzie potrzebowała przestrzeni do życia jako dorosły egzemplarz i zapewnijmy jej ten metraż.                                     Niezbędna jest umiarkowana stała wilgotność podłoża. W czasie suszy, czy przy bezśnieżnych zimach, podlewajmy. Latem rano, albo pod wieczór (aby nie popalić igieł), zaś zimą w godzinach południowych w bezmroźny dzień.
                                 Na zimę, młode egzemplarze (pierwsze dwa, trzy sezony), zabezpieczamy przed mroźnymi wiatrami i ciężkim, mokrym śniegiem. Na podłoże, dodatkowy kopczyk ziemi, zaś gałązki osłaniamy siatką oczkowaną (wentylacja, ochrona przed wysokimi minusowymi temperaturami). Zahartowane, dorosłe egzemplarze, przetrzymają zimy, gdzie temperatura dochodziłaby nawet do -25°C.
Jeszcze jeden zabieg pielęgnacyjny, to cięcie sanitarne. Polega ono na usuwaniu połamanych, martwych, przesuszonych, nieestetycznie wyglądających gałązek. Robimy to wczesną wiosną, a jeśli zachodzi taka potrzeba, także po upalnym lecie, gdy niektóre z pędów 'nie udźwigną' siły słońca.
                                            Świerk kaukaski, nadaje się jako soliter, do nasadzeń grupowych, aby zdobił przydomowe ogrody i kompleksy parkowe. Dzięki różnorodności odmian, możemy wybrać tę, która, dopełni piękno naszej zielonej przestrzeni.

Picea orientalis - Świerk kaukaski, ś. wschodni - Kaukasische spar
'Aureospicata' (II)
 
 
 
 
 
Picea orientalis - Świerk kaukaski, ś. wschodni - Kaukasische spar
'Aureospicata' (II)
 
 
 
 
 
Picea orientalis - Świerk kaukaski, ś. wschodni - Kaukasische spar
'Aureospicata' (II)
 
 


Picea - Świerk (gatunki) - Spar (soorten) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Picea_orientalis
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk_kaukaski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kaukasische_spar 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz