poniedziałek, 21 maja 2018

Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork

                                       Modrzew japoński, to iglak, który na zimę gubi swe skrętolegle ułożone, przebarwiające się listki. U gatunku, wysokie drzewo, w warunkach europejskich dorosły egzemplarz osiąga pomiędzy 20 do 30 metrów wysokości. Na potrzeby współczesnych aranżacji, a także z myślą o niewielkich ogrodach, obecnie na rynku jest możliwość zaopatrzenia się w odmiany karłowe.
         
                                                       Japanese larch.eng
Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork


                                 U gatunku, czerwonobrązowa kora, w podobnym ubarwieniu długopędy, na których wiosną zaczynają rozwijać się iglaste ozdoby. Zebrane w pęczki, około 4 centymetrowe, płaskie, nie są sztywne. Przez wiosnę i lato, szarozielone, albo niebieskawozielone, na jesieni
przebarwiają się na złocisty, bądź żółty kolor; są sezonowe. Kwiaty męskie mniejsze, żółtawe; kwiaty żeńskie (na pierwszym zdjęciu), bardziej przysadziste (okrągławe, żółte, albo w jasnym różu, 'różyczki').

                                 Odmiany karłowe, to rozstrzał pomiędzy 40 centymetrami, a trzema metrami wysokości. Jest spory wybór, jeśli chodzi o pokrój (drzewiasty, krzaczasty, płożący, kolumnowy, stożkowy). Ładnie wyeksponowany okaz, na pewno sprawi, że miejsce zyska element nietuzinkowości. Soliter, ogród skalny, wrzosowisko, ogród przydomowy, ogród w stylu japońskim, jako formowany żywopłot, w uprawie pojemnikowej.
Na pewno, do jednych z bardziej interesujących odmian należą:
* Modrzew japoński 'Pendula', typ płożący prowadzony w formie piennej. Dekoracyjnie przewieszające się pędy.
*Modrzew japoński 'Jakobsen's Pyramid', o pokroju stożkowym. Dorosły egzemplarz osiąga około 3 metrów wysokości. Efektownie przebarwiające się igły, jak i mocny akcent w ogrodzie zimą (odznaczający się na tle szarości , bieli czerwonobrązowy kolor pędów).
* Modrzew japoński 'Little Boggle', pokrój kulisty, gęsty. Wysokość docelowa, mniej niż 1.5 metra.
Interesująco ze swymi jesiennymi przebarwieniami prezentuje się na tle innych iglaków.
* Modrzew japoński 'Blue Ball', także pokrój kulisty. Możliwość prowadzenia w formie krzewiastej (do metra wysokości), albo szczepiony na pniu. Wiosną pierwsza wyrazista głęboka zieleń, następnie kolor niebieskozielony, aby jesienią złoty. Wzrost powolny.


Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork


                                   Uprawa modrzewia japońskiego, nie powinna nam nastręczyć problemów, jeśli już od samego początku poznamy podstawowe potrzeby rośliny. Iglak poradzi sobie na ubogich glebach, zniesie okresowe susze, przetrwa niejedną mroźną zimę, będzie wysoce tolerancyjny wobec miejskich zanieczyszczeń - ale czy będzie miał wówczas wygląd, który nas satysfakcjonuje? On nie ma przetrwać; pragniemy, aby rósł zdrowo i zdobił.
                                 Ekspozycja  słoneczna, dobrym miejscem także będzie, tak zwany, 'jasny cień'.
                                 Podłoże średnio żyzne, o odczynie pH lekko kwaśnym. Należy przeprowadzić drenaż. Wybierzmy miejsce docelowe, nie fundując roślinie częstych zmian 'miejscówki'. Zapewnijmy stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Aby zapobiec latem nadmiernemu wyparowywaniu, warto okolicę rośliny ściółkować. Możemy użyć kawałków obrobionej kory, zrębków drewna, igliwia, trocin. Przy bezśnieżnej zimie, to także forma 'kołderki'.  Wracając do tematu wilgotności podłoża, nie dopuśćmy do przesuszenia bryły korzeniowej. Przesuszenie, czy przelanie, dość szybko doprowadza do tego, że zaczynają się choroby i egzemplarz nam wypada. 
                                 Odmiany karłowe, sadźmy w miejscu eksponowanym, ale też w tak, aby była otulina  innych roślin, to najbardziej praktyczna ochrona przed mroźnymi wiatrami i zacinającym deszczem ze śniegiem. 
                                          
                              
Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork


                                   Gdy gleba jest każdej wiosny kompostowana, nie musimy nawozić. Gdy 'dokarmianie' niezbędne, od wiosny do lipca, nawozem w granulacie dostosowanym dla iglaków. 
                                   Jeszcze jednym z zabiegów, który będziemy stosowali przy większości odmian modrzewia japońskiego, to przycinanie sanitarne. W przedwiośniu, (usuwamy przesuszone, przemarznięte, martwe i połamane gałązki). Robimy to w  bezmroźny, słoneczny dzień. 
                                  Kwestia dyskusyjną, jest cięcie formujące. Otóż, modrzew japoński, jeśli chodzi o gatunek, to jednoprzewodnikowa roślina. Tnąc, uzyskamy efekt podobny do tego jaki widzimy na drugim zdjęcie. Oczywiście, niektóre z odmian, można poprowadzić na formowany żywopłot. Wówczas , cięcie sanitarne łączymy z formującym; drugi dobry czas, to połowa sierpnia.
Karłowe odmiany, poza tymi o pokroju stożkowym, całkiem nieźle znoszą formowanie. Pamiętajmy jednak, nawet jednorazowe przycinanie, widocznie wpłynie na pokrój rośliny. Zastanówmy się więc, czy warto.


Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lorkLarix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lorkLarix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork
Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork

 Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork     oraz Robinia pseudoacacia - Robinia akacjowa, grochodrzew a., robinia biała - Robinia

Larix kaempferi - Modrzew japoński - Japanse lork


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Larix_kaempferi
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/solidago-nawoc-guldenroede.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modrzew_japo%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Japanse_lork

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz