czwartek, 10 sierpnia 2017

Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht

                                      Rodgersja, to efektowna liściasta bylina. Nie jest często spotykana w ogrodach, więc tym bardziej wzrośnie jej atrakcyjność w naszym. Jeśli gospodarujemy miejscem ze średnią stałą wilgotnością w delikatnym półcieniu, bez wahania zaprośmy tę roślinę do siebie.



                                                       R. podophylla.eng
Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht



                                       Miejsce powinno być osłonięte od bezpośredniego słońca, wówczas mamy pewność, że eleganckie pełne koloru liście nie będą się wybarwiały. Brunatne ubarwienie powoli 'schodzące' w trakcie dojrzewania liścia na korzyść zieleni jest bardzo widowiskowe.
Wysokość plantu waha się od
70 do 100 centymetrów. Na metr kwadratowy potrzebujemy od 5 do 7 sadzonek. Roślinę również możemy wysiać z nasion. Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne o pH neutralnym lub lekko kwaśnym. Nawożenie jesienne lub wiosenne, zbieramy wierzchnią warstwę ziemi, aby w jej miejsce wysypać nową niewyjałowioną, przemieszaną z nawozem dla roślin ogrodowych ( albo przekopujemy krowiakiem).
                                  Sąsiadujące w bliskiej odległości rodgersji oczko wodne, staw, będą jej sprzymierzeńcami w temacie stabilnej wilgotności przepuszczalnego podłoże. Jeśli nie posiadamy zbiornika wodnego, po prostu zwracajmy baczniejszą uwagę do dodatkowego nawodnienia tego obszaru w ogrodzie, nie tylko wówczas, gdy susza, ale także, gdy średnie temperatury, ale przez kilkanaście dni brak opadów.




Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht



                                 Główną ozdobą byliny są jej charakterystyczne liście  - duże palczaste, o brunatnym, brązowym, zielonym ubarwieniu. Jednak na przełomie maja i czerwca rozpoczyna się kwitnienie delikatnych kwiatostanów. Kolor kwiatów jest biały, albo delikatnie kremowy. Nadają się do wazonu. Swoją budową przypominają nam kwiaty tawułki, obie rośliny należą do tej samego rodzaju. Wielokwiatowe grona mają formę kłosów. Kwitnienie, przy optymalnych warunkach może się utrzymać do połowy lipca.
Roślina charakteryzuje się dość znośną mrozoodpornością. Jednak nie chcemy, aby pozostała po jesiennym cięciu część nadziemna i podziemna rośliny przemarzły, dlatego możemy je podsypać dodatkowym kilkunastocentymetrowym kopczykiem ziemi, a i nakrycie cienką warstwą agrowłókniny nie zaszkodzi.




Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht




                                   Ze względu na swoje wyraziste liściaste 'upierzenie', rodgersja japońska nie powinna być sadzona w bardzo blisko innych roślin. Rozrasta się drogą kłączy, nie jest ekspansywna, jednak potrzebuje przestrzeni do rozwoju. Sadzona pojedynczo, albo w grupie będzie sama w sobie prawdziwą ozdobą, szybciej dostrzec można jej niesamowite liście. W wielkiej bylinowej rabacie, ten smaczek może nam się zagubić. Może być sadzona przy murach, płotach, jako podkreślenie granicy pomiędzy przejściami,oczywiście w pobliżu wspomnianych już oczek wodnych, stawów - wszędzie tam, gdzie będą dla niej optymalne warunki.






Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht     oraz  Clematis - Powojnik  ( foto )











Rodgersia podophylla - Rodgersja stopowcolistna, r. japońska - Schout-bij-nacht




Rodgersia pinnata - Rodgersja pierzasta ( foto)



Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodgersia_podophylla
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/clematis-powojnik.html
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/astilbe-tawuka.html
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz