środa, 16 sierpnia 2017

Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)

                                                    Zaślaz mieszańcowy, możemy zaprosić do naszej przestrzeni mieszkalnej, biurowej, ogrodowej, na taras, czy balkon. Może on być rośliną jednoroczną, albo wieloletnią. Wszystko to, zależy od tego do czego ta ozdoba jest nam potrzebna i jak będziemy o nią dbali.
                                                    Macierzyste tereny tego liściastego krzewu, to Ameryka Południowa. W strefach klimatycznych: umiarkowanej , równikowej i podzwrotnikowej, dorasta on do ponad trzech metrów wysokości i krzewi się do dwóch. Jeśli chodzi o europejskie standardy, w zależności od odmiany, możemy cieszyć się okazem dorastającym od 60 do 110 centymetrów. Możemy poprowadzić go w nowoczesnej piennej formie, jak i tradycyjnie, a przy regularnej pielęgnacji rozrośnie się nam na widowiskowo, bogato krzewiącą się roślinę.

                                                      Chinese lantern.eng
Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik) - Abutilon


                                  Przy optymalnych warunkach, mamy zapewnione kwitnienia przez kilka dobrych miesięcy. Od połowy czerwca, aż do połowy października ( w końcowych tygodniach, mniej obfite).                                            Plant ten nie jest mrozoodporny. Ta informacja jest decydującą, jeśli chodzi o nasze
plany, w którym miejscu (w domu, czy w ogrodzie) i czy sadzenie bezpośrednio do gruntu, aby przed zimą wykopywać, czy w pojemnik z odpływem, który przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami przenosimy w miejsce chłodne, gdzie dostęp do dziennego światła.  Oczywiście, jeśli dysponujemy szklarnią, przy dodatkowym zabezpieczeniu w chłody, roślina może cały rok tam się rozwijać. Myślę, że dla prawdziwego sympatyka kwietnych pięknotek, nie wchodzi w grę tylko przez jeden sezon pielęgnacja klonika.
My kochamy rośliny, a wiedząc jaki mają potencjał, dbamy, aby osiągały szczyty swoich możliwości przez jak najdłuższy czas.
                               Sporych rozmiarów kwiaty ( od 6 do 8 centymetrów pięciopłatkowy), gdzie wybór wielu kolorystycznych możliwości ( wiele tonacji od bieli, żółtego, pomarańczowego, czerwonego), plus możliwość zakupu sadzonek, gdzie listki przypominające kształtem liście klonu, są nie tylko soczyście zielone, ale i odmiany dwukolorowe ( biało-zielone, żółto-zielone; nakrapiane, z lamówkami) - to wszystko, zdecydowanie przemawia za tym, że zajmujemy się uprawą klonika z sercem i to od samego początku.
 
Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik) - Abutilon                                     Zaślaz mieszańcowy,  wysiewamy wiosną z nasion (nie bezpośrednio do gruntu, wcześniej hartowane sadzonki mogą być na zewnątrz, gdy brak zagrożenia powrotu przymrozków). Inną drogą wejścia w posiadanie nowych egzemplarzy tej rośliny, jest zakup w szkółkach ogrodniczych, albo  w połowie sierpnia pobranie sadzonek zielnych z rośliny macierzystej (gdy taką posiadamy), czy przy wiosennym przycinaniu sanitarno-pielęgnacyjnym, wykorzystanie części niezdrewniałych pędów.
                                   Jeśli uprawiamy roślinę w pomieszczeniach mieszkalnych,czy biurowych, powinna ona być posadzona w donicy z odpływem. Podłoże zasobne w substancje odżywcze, ziemia do roślin doniczkowych. Na dnie wysypana 3 centymetrowa warstwa keramzytu (dodatkowa ochrona przed zgnilizną korzeni), ten gatunek zaślazu lubi stała średnią wilgotność, podlewamy regularnie częściej, a mniej, niż raz a za dużo.Najrozsądniejsze podlewanie, to takie gdy po sprawdzeniu, wiemy, że wierzchnia warstwa przesusza się. Nie lejemy wody po liściach, czy kwiatach, nie pozostawiamy wody na podstawku. Najlepiej używajmy wody miękkiej (np., deszczówki), zawsze o temperaturze pokojowej.
                                Ustawienie w miejscu słonecznym ( pozostałe trzy, poza wystawą południową).
                               Zasilanie w okresie wegetacyjnym, to jest od połowy maja do końca września, nawozami do doniczkowych roślin kwitnących. Następnie dajemy roślinie czas na odpoczynek. Przenosimy do pomieszczenia, gdzie jest dostęp do światła dziennego i temperatura pomiędzy 14, a 18°C. Z nadejściem wiosny, robimy cięcie sanitarno- pielęgnacyjne, o kilka centymetrów przycinamy pędy, aby lepiej się krzewiły i usuwamy te nadłamane, wrastające do środka. Przez cały rok regularnie usuwamy nieestetycznie wyglądające, starzejące się liście. Regularnie usuwamy przekwitające kwiaty.


Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)                                       Bardzo podobnie sprawy się mają, jeśli chodzi o uprawę klonika na zewnątrz. Ziemia zasobna, o odpowiednim stopniu nawilżenia, nawożenie w sezonie wegetacyjnym. Podlewanie obfitsze w czasie suszy, pojemniki zawsze z odpływem.
Ustawienie w miejscu słonecznym,ale nie tam, gdzie w ciągu dnia najsilniej działają promienie słoneczne; w cieniu roślina zacznie się nam 'wyciagać', co w efekcie końcowym, nie wygląda zbyt dekoracyjnie. Zapewnijmy osłonięcie od chłodnych wiatrów i silnych deszczów.
Plant sadzony bezpośrednio w gruncie, w czasie sezonu również oswobadzamy z przekwitniętych kwiatostanów i lekko uszczykujemy część pędów. Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, wykopujemy roślinę, wkładamy do pojemnika z odpływem i przenosimy do pomieszczenia z dostępem do dziennego światła. Podlewamy mniej obficie, nie dopuszczamy do przesuszenia bryły korzeniowej. Czy z letniska przeniesiony zaślaz mieszańcowy, gdzie rósł w donicy, czy wykopany i przełożony do skrzynki, na czas chłodów powinien mieć zapewnioną temperaturę 10 - 18°C.Nie ustawiamy plantu bezpośrednio na chłodnej posadzce. Rośliny przebywające część roku na zewnątrz, są bardziej zahartowane na niższe teperatury (ale bezwzględnie dodatnie).
                          
Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)


                             Wiosenne przycięcie nie powinno być zbyt rygorystyczne, ale zasadne, pędy skracamy o około 1/3. Po trzech, czterech sezonach, sanitarne i pielęgnacyjne cięcie łączymy z odmładzającym. Co sezon usuwamy po dwa, trzy zdrewniałe pędy. Odświeżamy roślinę, przez co ona zyskuje na swej witalności, rosną nowe pędy, a co za tym idzie bogaciej okwiecony klonik.
                              Przędziorek, żółknące, brązowiejące liście, nie rozkwitają kwietne pąki, czy po prostu roślina marnieje w oczach - to dla nas informacja, że albo ją przelaliśmy, albo dokucza jej pragnienie, czy też ustawiliśmy ją w zbyt nasłonecznionym miejscu. Wystarczy zachować podstawowe zasady pielęgnacji, aby ustrzec się takich niemiłych doświadczeń.
                             Obiektywnie, zwracając uwagę na długość kwitnienia rośliny, jej standardowy schemat uprawy, atrakcyjny wybór w odmianach z wielobarwnymi liśćmi i w palecie kolorów kwiatów, zaślaz mieszańcowy, u sympatyków kwietnych ozdób zyskuje wysokie noty.
Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)


Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)


Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)


Abutilon x hybridum - Zaślaz mieszańcowy,(Klonik)


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://en.wikipedia.org/wiki/Abutilon_%C3%97_hybridum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Za%C5%9Blaz_miesza%C5%84cowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Abutilon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz