wtorek, 15 sierpnia 2017

Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas

                                  Lubczyk ogrodowy,nie tylko znany ze swoich walorów smakowych, ale i z dekoracyjnych. Doskonale odnajduje się w ogrodach naturalistycznych, jak i na tyła bylinowych rabat w ogrodach miejskich, nowoczesnych.
                                    Roślina ta jest znana od dawien dawna, pochodzi z Bliskiego Wschodu i środkowej części Azji. W swoich kuchniach robili z niej użytek starożytni Rzymianie i Grecy.
Z nowszej historii, kojarzy się nam z opowieściami babć, które dodając lubczyku do zup, sosów i sałatek, 'zwiększyły' swe szanse zamążpójścia za przystojniaka, któremu bardzo zasmakowały przygotowane przez nią smakołyki.

                                                   Lovage.eng
lubczyk afrodyzjak, lubczyk sadzonki,
Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas

                                Wysiew nasion od końca sierpnia przed pierwszymi przymrozkami ( musi zajść proces stratyfikacji). Podziemną część byliny stanowi kłącze i średnich rozmiarów podłużne korzenie.
Wiosną ponad powierzchnię zaczynają się wyłaniać rowkowane łodygi. W miarę wzrostu twardnieją, w środku są puste. Wznoszą się na wysokość od 100 do 180 centymetrów, rozgałęziają jedynie w górnej części. Liście o wyraziście głębokiej zieleni, pierzaste. Każda część rośliny po przełamaniu,
rozdarciu, roztarciu; wydziela charakterystyczny korzenny, ziołowy zapach ( w bardzo dużym uproszczeniu zbliżony do zapachu kostki rosołowej). Smak składkowo-gorzki.
Przechowując w zamrażalniku, umyte i wysuszone liście ( można także pokrojone łodygi), lepiej jest je przechowywać w szczelnym pojemniku , albo woreczku, gdyż zapach zioła nawet w takich warunkach , nie tak intensywny, ale pozostaje.
Łakotne ziele możemy również zasuszyć i tworząc mieszankę z innymi zasuszonymi, stworzyć własną ziołową mieszankę przyprawową.
Oczywiście w sezonie wegetacyjnym, do kuchennych rewolucji używamy świeżo co zerwanych listków.

Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas                                  Po ciepłej zimie, już od początku czerwca do połowy lipca, lubczyk ogrodowy kwitnie baldachowatymi bladożółtymi kwiatami. Po ich przekwitnięciu rozwija się rozłupnia, w której nasiona, które w pewnej części same się wysiewają. Jeśli nie potrzebujemy nasion na kolejne nowe egzemplarze tego zioła w naszym ogrodzie, usychające kwiatostany usuwajmy. Roślina na pewno odczuje na swoją korzyść zaoszczędzoną energię. Przedłużymy proces wyrastania nowych liści.
Na zimę wierzchnia część rośliny zamiera. Lubczyk jest mrozoodporny.
                                Uprawa tej rośliny nie należy do szczególnie trudnych. Odchwaszczanie, nawożenie środkami do warzyw.
Miejsce powinno być słoneczne, lub ewentualnie w delikatnym zacienieniu. Ziemia odżywiona, średnio żyzna, przepuszczalna o odczynie neutralnym, albo nieznacznie zasadowym. Wilgotność podłoża stała, średnia. Późną jesienią możemy wokół rośliny wyłożyć nieco krowiaka i przekopać go nową, niewyjałowioną warstwą ziemi ogrodowej.


Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas

                                   Poza zastosowaniem jako dodatek w kuchennych zabiegach, ceni się lubczyki w ziołolecznictwie. Jako naturalne dobro, wspomagające leczenie chorych nerek, układu moczowego, układu oddechowego. W kosmetologii, gdzie na bazie naturalnych składników, powstają zapachowe kremy, szampony, środki pielęgnujące skórę twarzy. Oraz  w przemyśle perfumeryjnym - wyrazisty zapach zioła jest charakterystyczny, w mieszance z innymi tworzy perfumy pełne zmysłowości i wirujących feromonów. Przecież lubczyk, jak już wcześniej było wspomniane, jest uważany za słowiański afrodyzjak  - zdrowy, subtelnie wzbogacający smak potraw, wzmacniający  układ odpornościowy. Poprawia również nasze samopoczucie na ten sposób, że używając perfum, których jednym ze składników jest lubczyk, poczujemy się przyjemniej i bardziej atrakcyjnie.
Listek do listka i będzie lubczyku pełna miska Zamrażam czyste suche listki oddzielnie, potem przekładam do 'docelowego', również szczelnego pojemnika, (wówczas zapach nie roznosi się po całej zamrażarce). Części te przez wiele miesięcy pozostają bogate w pożądany aromat, (zdjęcia u dołu strony).

Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas
Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas

Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - LavasLevisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - LavasLevisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - LavasLevisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas
Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas
Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas
Levisticum officinale - Lubczyk ogrodowy - Lavas

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lovage
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubczyk_ogrodowy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lavas
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz