czwartek, 9 marca 2017

Columnea - Kolumnea - Goldfish plant

                                                    W Wielkiej Brytanii, nazywa się tę roślinę ' Złote rybki'. Jeśli się jej przyjrzeć, z lekkim przymrużeniem oka, faktycznie , kwiaty swoim kształtem przypominają wskakujące do wody rybki. Przyjmuje się, że hodowlane odmiany columnea, zaczynają kwitnąć w pod koniec jesieni i czerwone, pomarańczowe, bądź żółte ozdoby utrzymują się na nich do późnej wiosny. Prawda jest taka, że odpowiednio pielęgnowana roślina może nas zaskoczyć kwitnieniem o każdej porze roku. Po kolei. Columnea.nl - Columnea, Kolumnea  - Goldfish plant.eng
 
Naturalne środowisko, skąd pochodzi ten plant, to tereny Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Rósł on na drzewach ( epifit ), jaskrawo-czerwone kwiaty tak zachwyciły Europejczyków, że ci postanowili 'udomowić' ową piękność na własne potrzeby.
                                                       Ze względu na swój kaskadowy pokrój, jeszcze
dekoracyjniej columnea prezentuje się, gdy ją podwiesimy lub umieścimy w donicy, ustawionej w takim miejscu, że jej pędy mogą się przewieszać w każdą stronę.
                                                      Przyjmuje się, że są to stosunkowo długowieczne rośliny, jednak wskazane jest, aby co pięć - sześć lat,  z pobranych wiosną, po przekwitnięciu sadzonek wierzchnich , posadzić nowe egzemplarze. Ten zabieg przyczyni się do tego, że już przy kolejnym kwitnieniu będziemy mieli bardziej witalną roślinę, zdolną do obdarowania nas większym bogactwem.


Columnea -  Kolumnea  - Goldfish plant


                                      
                                               Nie pielęgnujemy tych 'Złotych Rybek', także pod kątem wielkości rośliny ( że im dłuższe pędy, tym możliwość na więcej kwiatów). Otóż nie. Właśnie poprzez przycinanie ich, po przekwitnięciu kwiatów, wspomagamy roślinę. Zamiast skupiać się na utrzymywaniu w dobrej formie co raz to dłuższych pędów, roślina dba o te skrócone i więcej energii, substancji odżywczych oddaje nowym pąkom, z których otworzą się widowiskowe kwiaty. U młodszych egzemplarzy przycinamy kilka centymetrów, u starszych nawet do 30. Wszystko to , według naszego uznania.
                                               Tej pokojowej piękności nie służą przeciągi, bezpośrednie promienie słoneczne, zbyt suche powietrze, zbyt suche  podłoże i zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu w czasie, gdy roślina przygotowuje się do zawiązywania pąków kwiatowych.


Columnea -  Kolumnea  - Goldfish plant


                                               Ziemia w donicy powinna być zdecydowanie przepuszczalna,należy ją  wymieszać ją z korą, piaskiem i na spód kamyki ( lub żwirek ). Wszystko to w  proporcjach 50:20:20:10. Donica z odpływem wody. Podlewanie wodą miękką ( deszczówka w sam raz ), dopiero wtedy , gdy sucha warstwa wierzchnia ziemi. Nie lejemy wody bezpośrednio po krzewiących się pędach, delikatnie z boku  lub na podstawkę ( po pół godzinie wylewamy, co pozostało ).  Zraszanie wskazane drobnym rozpylaczem, gdy upalne dni lub zbyt suche powietrze w czasie zimy, gdy włączone są grzejniki. Nie jest wskazane przecieranie wodą listków.Nie zostawiamy wody na podstawce. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Po przekwitnięciu pozwólmy roślinie odpocząć, mniej obficie ją podlewając.

Columnea -  Kolumnea  - Goldfish plant

                                     Oświetlenie. Powinno być to miejsce jasne, ale , jak już wspominaliśmy, nie bezpośrednie słońce ( w złym miejscu zaczynają żółknąć liście ).  Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, wskazane jest przenieść roślinę w miejsce, gdzie temperatura nie będzie zbyt wysoka . Korzystna dla wspomagania kwitnienia  jest temperatura  od 15° do góra 18°C. Gdy zaczną się otwierać pierwsze kwiaty, dopiero wówczas przenieśmy 'złote rybki' do ogrzewanego pokoju. 
                                 Możemy użyźniać ziemię, delikatnie dozując nawozy odżywcze dla roślin pokojowych w czasie wegetacyjnym rośliny, ale nie jest to konieczne. W donicy Kolumnea lubi być 'dopasowana', więc przesadzanie, gdy  jest konieczność, ponieważ za mała doniczka, albo wyjaławiająca się ziemia ( pomimo nawożenia, średnio co dwa lata ).Przy przesadzaniu, pamiętajmy, aby lekko rozluźnić korzenie od spodu, tym zabiegiem pomożemy im na nowo odnaleźć się w żyznej, świeżej glebie. 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://nl.wikipedia.org/wiki/Columnea
https://en.wikipedia.org/wiki/Columnea

2 komentarze:

 1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Filipie, dziękuję za pozdrowienia i za miłe słowa. Zapraszam do częstszych odwiedzin i do polubienia fanpagu na 'fejsie', wówczas kwietne nowinki na bieżąco.
   Pozdrawiam!

   Usuń