Zawilec japoński pochodzi z terenów Azji i Chin. Istnieje jego ponad 120 gatunków, w tym około 30 typu hybrydowego. Jest jedną z piękniejszych jesiennych kwietnych odsłon. Roślina ta lubi słońce, półcień. Posadzona w wilgotnych, przewiewnych glebach będzie się dekoracyjnie rozrastała. Rośnie z bulwy lub z kłącza. Rozmnaża się ją poprzez podział bryły korzeniowej wiosną.
Japanese anemone.eng
Anemone hupehensis - Zawilec japoński - Chinese Anemoon
'Andrea Atkinson' |
może częściowo zachować swoje liście. Choć sama natura stworzyła piękne, dekoracyjne gatunki zawilca, botanicy dwoją się i troją, aby jeszcze bardziej nas rozpieszczać. Tym sposobem na ogrodniczym markecie pojawiają się takie hybrydowe nowinki.
Przy odpowiedniej pielęgnacji, pierwsze dwa lata wzrostu i tak są powolne, później łodyga kwiatu może się wznieść nawet na półtora metra, a kępa rozrosnąć na osiemdziesiąt centymetrów. Na rynku ogrodniczym, jest spory wybór w odmianach tej rośliny.
Ekspozycja w, tak zwanym, jasnym cieniu. Wystawa południowa, to zbyt silnie latem oddziałujące promienie słoneczne. Efekt 'wow', osiągniemy sadząc przynajmniej dwie sadzonki. Mogą one stanowić jedno ze średnich bądź z wyższych bylinowych pięter. Posadzone w grupie, upiększą jeden z ogrodowych zakątków.
Gleba próchniczna, ostatecznie średnio żyzna; przepuszczalna o pH delikatnie zakwaszonym. Bardzo ważny jest odpowiedni drenaż - wówczas zimowa porą, podziemne części nie będą narażone na przemarzanie i podgniwanie (przy deszczowej aurze).
Korzystajmy z nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych dla kwitnących roślin wieloletnich, (dawkowanie, ilość według wskazówek na etykiecie). Jeśli prowadzimy ekologiczną zieloną przestrzeń, wtedy warto wykorzystać którąś z naturalnych metod nawożenia. Kompostem, rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, czosnek, pokrzywy), zasilamy do połowy października.W czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach, nie zapominamy o polewaniu. Latem, robimy to rano,albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda powinna być w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.
Mając na uwadze ich niezbyt głęboki system korzeniowy, przed nadejściem zimy po przycięciu pędów - rośliny lekko okryjmy, (doskonale sprawdzi się drobno oczkowana siatka, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza, a jednocześnie będzie chroniła przed przemarzaniem). Można także delikatnie obsypać dodatkowym kopczykiem ziemi.I późną jesienią i wiosną, uprzątnijmy stare liście i przemarznięte, zniszczone części.
'Andrea Atkinson' |
'Andrea Atkinson' |
Anemone hupehensis - Zawilec japoński - Chinese Anemoon 'Prinz Heinrich' |
Anemone hupehensis - Zawilec japoński - Chinese Anemoon |
Anemone ×hybrida - Zawilec mieszańcowy
'Pink Kiss'
|
Anemone ×hybrida - Zawilec mieszańcowy
'Pink Kiss' |
Anemone hupehensis - Zawilec japoński - Chinese Anemoon |
Anemone - Zawilec ( gatunki )- Anemoon ( soorten ) ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawilec
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anemoon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawilec_japo%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anemone_hupehensis
https://en.wikipedia.org/wiki/Anemone_hupehensis
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawilec_japo%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Anemone_hupehensis
https://en.wikipedia.org/wiki/Anemone_hupehensis
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz